WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak jeździć na wrotkach? Od czego zacząć? Porady dla początkujących

12 August 2021

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że uprawianie sportów to przyjemność. Jednym z nich jest jeżdżenie na wrotkach. Moda na nie zaczęła powracać dopiero od niedawna, ale już teraz stają się tak samo popularne, jak rolki. Dla niektórych mogą być jednak nowością. Sprawdźmy więc,  jak jeździć na wrotkach? I od czego zacząć tę przygodę?

Jak zbudowane są wrotki?

Wrotki to sprzęt sportowy, który ma postać butów z przymocowanymi do nich kółkami. Mogą być mocowane na stałe lub doczepiane. Tradycyjne wrotki są dwuśladowe, czyli mają cztery kółka: dwa po prawej i dwa po lewej stronie buta. W jego przedniej części – a dokładnie na jego spodzie, znajduje się stoper, czyli hamulec. Zdarzają się też modele, które podobnie jak rolki, hamulec mają z tyłu buta.

Wrotki: jazda musi być bezpieczna

Zanim zaczniemy przygodę z wrotkami, musimy pomyśleć o naszym bezpieczeństwie. Dotyczy to głównie tych osób, które nie jeździły wcześniej na podobnym sprzęcie i nie wiedzą, czy będą w stanie utrzymać równowagę. A jak wiadomo – brak równowagi to prosta droga do zaliczenia upadku. Przewrócić się możemy także podczas jazdy. Przygotujmy się i na tę ewentualność.

Zaopatrzmy się więc i ubierzmy w ochraniacze na kolana, nadgarstki i łokcie. Pamiętajmy także o zabezpieczeniu głowy, zakładając kask. Sięgnijmy po ten, który przeznaczony jest dla wrotkarzy. Dopiero teraz – siedząc, załóżmy na nogi wrotki. Sprawdźmy koniecznie czy są dobrze przypięte i czy noga trzyma się w nich stabilnie. Nasza stopa absolutnie nie powinna wysuwać się z buta.

Bezpieczeństwo jazdy na wrotkach - ochraniacze
Bezpieczeństwo jazdy na wrotkach – ochraniacze

Zacznijmy od utrzymania równowagi

Naukę tego, jak jeździć na wrotkach, musimy zacząć od wspomnianego utrzymania równowagi. Jeśli mamy problem z jej zachowaniem, poprośmy kogoś o pomoc lub trzymajmy się poręczy, aby wstać. Ustanie we wrotkach bez przewrócenia się to dobry początek! Utrzymanie równowagi trenujmy w miejscu, w którym w każdej chwili możemy się czegoś chwycić, aby nie upaść.

Mając asekurację, możemy zacząć poruszać się – co jednak może nie być takie łatwe. Nie dość, że musimy oderwać nogę od podłoża, to jeszcze nabieramy prędkości! Na początku nauki może to być trudne do skoordynowania. Dlatego zamiast jeździć, spróbujmy najpierw chodzić we wrotkach. Dzięki temu wyczujemy, jak one działają. Sprawdźmy też delikatnie, czy jesteśmy w stanie użyć hamulca. Gdy go opanujemy, możemy nauczyć się hamować innymi sposobami, np. T-stopem.

Pamiętajmy, że aby zacząć jeździć, musimy „poczuć” nasze wrotki. Musimy zacząć traktować je, jako część naszego ciała. Efekt ten osiągniemy jedynie intensywnymi treningami oraz dużymi pokładami cierpliwości.

Jak się jeździ na wrotkach?

Zakładając, że potrafimy już zachować równowagę na wrotkach, możemy spróbować na nich jeździć. Do jazdy musimy odprężyć się i nie spinać ciała. Musimy też współpracować z wrotkami i… siłami fizyki. Dlatego też zacznijmy od właściwej pozycji. Ułożenie naszych stóp powinno tworzyć coś na kształt literki „V”. Stoimy oczywiście w rozkroku, dużym na szerokość naszych barków. Nasze kostki nie powinny wyginać się do wewnątrz lub na zewnątrz, ale utrzymywać stopę prostopadle do powierzchni. Powinniśmy też delikatnie pochylić się. Nie wyginajmy się jednak do tyłu! Dość szybko skończy się tu upadkiem na plecy!

 Jak się jeździ na wrotkach
Jak się jeździ na wrotkach

Pamiętajmy, że możemy być prawo- lub lewo nożni. Jeśli nasza prawa noga jest silniejsza, to nią powinniśmy unieść i rozpocząć odpychanie się od powierzchni. Lewa stopa wysuwa się wtedy do przodu. Zwróćmy też uwagę na sposób odpychania. Odpychając się, nogi zawsze powinny „iść” na boki a nie do przodu. Przypomina to nieco odpychanie „na bok pod skosem”. Czyli prawa noga powinna poruszać się po skosie z lewej do prawej a lewa odwrotnie.

Wrotki jak jeździć najlepiej?

Na to pytanie niestety nie znajdziemy jednoznacznej odpowiedzi. To, jak jeździć na wrotkach zależy bowiem od tego, jakich wrażeń oczekujemy i co nas interesuje. Niektórzy lubią szybką jazdę a inni rekreacyjną. Jedni będą chcieli wykonywać akrobacje a inni uprawiać sporty. Właśnie dlatego jest wiele rodzajów wrotek, które różnią się na przykład twardością i wielkością kółek.

Jeśli jesteśmy początkującymi adeptami tego sportu, treningi zacznijmy od rolek do jazdy rekreacyjnej. Dzięki temu szybko opanujemy technikę jazdy. Dopiero po tym etapie powinniśmy sięgnąć po wrotki dla zaawansowanych wrotkarzy, którzy wiedzą, jaki rodzaj jazdy interesuje ich najbardziej (np. sportowe, do jazdy na rampie, akrobacji czy do tańca figurowego).

Gdzie jeździć na wrotkach

Jeździć na wrotkach powinniśmy przede wszystkim w miejscach do tego przeznaczonych. Nie wolno nam zagrażać bezpieczeństwu pieszych. Dla wrotkarzy przeznaczone są np. skateparki czy specjalne hale – wrotkarnie. Od niedawna wrotkarze mogą też poruszać się po ścieżkach rowerowych oraz po chodnikach – o ile poruszają się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego. Nie wolno natomiast poruszać się po jezdni ani na wyznaczonych na niej pasach rowerowych.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

SPORT, ROLKI/WROTKI

Jakie wybrać łożyska do rolek?

Jakie wybrać łożyska do rolek?
ROLKI/WROTKI

Jakie wybrać kółka do rolek? Czym się kierować?

Jakie wybrać kółka do rolek? Czym się kierować?
ROLKI/WROTKI

Jak o mało nie zrobiłem krzywdy siostrze - jak jeździć na rolkach bez hamulców?

Jak o mało nie zrobiłem krzywdy siostrze - jak jeździć na rolkach bez hamulców?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu