WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak się ubrać na rower - ubranie na rower w poszczególnych porach roku

19 lipiec 2021

W obecnych warunkach klimatycznych sezon rowerowy znacznie się wydłużył. Mimo wszystko w Polsce ciągle występują cztery pory roku, które swoją specyfiką zmuszają rowerzystów do wybierania odpowiedniej odzieży. Sprawdź, jak ubrać się na rower w zależności od pogody. 

mężczyzna jadący rowerem, który ma na sobie jasno zieloną kurtkę rowerową

Specjalna odzież rowerowa

Ubiór rowerzysty powinien być bardzo dobrze przemyślany, ponieważ od niego zależy samopoczucie i wydajność na dłuższych trasach. Odzież rowerowa dostępna w sklepach sportowych jest nie tylko dostosowana do bardzo różnych warunków, ale także komfortowa i wygodna w noszeniu. 

W zależności od pogody i pory roku warto zgromadzić odmienne elementy swojej rowerowej garderoby. 

Jak ubrać się na rower wiosną?

Wiosna to w naszym kraju bardzo specyficzna pora roku. Rozpiętość temperatur jest bardzo duża, dlatego wychodząc rano na wycieczkę w mrozie po kilku godzinach możemy zacząć przegrzewać się w pełnym słońcu. Właśnie dlatego wybór wiosennego ubrania na rower to prawdziwe wyzwanie. 

Podstawą powinna być wygodna bielizna rowerowa, jednak wiosną warto skupić się przede wszystkim na unikaniu przemoknięcia i przemarznięcia. Dobrym rozwiązaniem będzie więc kupno dobrej jakości kurtki przeciwdeszczowej. Na rynku dostępne są kurtki rowerowe, które świetnie zatrzymują wilgoć, a jednocześnie przepuszczają powietrze. Takie rozwiązanie jest wprost idealne na rower, ponieważ nie ma nic gorszego niż spocić się podczas jazdy w nieoddychającej kurtce.

mężczyzna w kurtce rowerowej czerwonej

Jak ubrać się na rower latem?

Lato to doskonały czas na wycieczki rowerowe. Wówczas nie tylko chętniej wyciągamy rowery miejskie, ale także wybieramy się za miasto w poszukiwaniu nowych tras. Bardzo dobrze sprawdzą się oddychające koszulki rowerowe oraz wykonane z lekkiego materiału spodenki rowerowe

W czasie wysokich temperatur koniecznie warto zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy oraz dużą ilość płynów, które uchronią nas przed odwodnieniem na trasie. Nie bez znaczenia są także buty. Chociaż pogoda może Cię do tego zachęcać, nigdy nie wybieraj się na dłuższe wycieczki w sandałach, czy klapkach. Lepiej wybrać dobrej jakości buty rowerowe, które są lekkie, a przy tym bardzo przyczepne i bezpieczne. 

Jak ubrać się na rower jesienią?

Jesień dla większości z nas jest porą roku, która kojarzy się z szarzyzną i pluchą. Teoretycznie nie zachęca to do innych aktywności niż siedzenie pod kocem, jednak wbrew pozorom wiele osób korzysta wówczas z roweru. Sezon jesienny jest tym okresem, w którym wyjątkowo często łapiemy infekcje, dlatego podczas jazdy warto dobrze się zabezpieczyć. Zarówno zbyt ciepłe, jak i zbyt lekkie ubranie może bowiem skutkować przeziębieniem. 

Najlepszym rozwiązaniem w tym okresie będzie ubieranie się na tak zwaną cebulkę, czyli nakładanie kilku warstw, które można w razie konieczności po prostu zdjąć. Dobrze sprawdzi się koszulka termoaktywna, na której wyląduje bluza rowerowa. W ten sposób unikniemy chłodu i przewiania, a tym samym infekcji. 

Gdy dni stają się coraz krótsze, szczególnie istotną kwestią jest też zadbanie o dobrą widoczność. Oprócz obowiązkowego oświetlenia, warto zadbać o odzież posiadającą elementy odblaskowe.

mężczyzna w kurtce rowerowej, okularach rowerowych oraz kasku

Jak ubrać się na rower zimą?

Zima nie jest porą roku, która szczególnie kojarzy się z wycieczkami rowerowymi. Mimo wszystko ze względu na zmiany klimatu i coraz lżejsze temperatury w tym okresie sporo osób przedłuża sobie sezon rowerowy, a nawet… nigdy go nie kończy. Jeżeli tylko są ku temu warunki, warto wychodzić na rower, trzeba jednak koniecznie dobrze się przy tym ubrać. 

Podczas zimowych miesięcy wychodząc na przejeździe powinniśmy zwrócić bardzo dużą uwagę na tak niepozorną kwestię, jak buty rowerowe. W tym czasie najlepszym rozwiązaniem będzie postawienie na SPD, czyli system mocowania buta do pedałów. Zwróć jednak szczególną uwagę na to, aby buty były odpowiednio ciepłe. Do niektórych modeli dołączane są nawet otwory na kolce oraz same kolce, które w trudnym momencie mogą znacznie ułatwić wspinanie się pod górkę, czy chodzenie po oblodzonych powierzchniach. 

Ochrona przed chłodem zimą na rowerze powinna być jak najbardziej kompleksowa. Zadbaj więc o rękawiczki rowerowe, które nie tylko zwiększają przyczepność i pewność chwytu kierownicy, ale także chronią ręce przed odmrożeniami. 

ubranie rowerowe na zimę

Lekka kurtka przeciwdeszczowa powinna w tym momencie ustąpić o wiele grubszej, najlepiej takiej wyposażonej w membranę. W ten sposób unikniemy przemoknięcia, ale jednocześnie nie pocimy się nadmiernie. Co ciekawe w membranę wyposażone są także spodnie, dlatego z łatwością można stworzyć sobie cały zestaw – nieprzemakalny i chroniący przed chłodem. Wówczas nawet długie wycieczki rowerowe przy niskich temperaturach nie będą Ci straszne. 

Ubranie na rower to bardzo istotna kwestia, o której często zapominamy. Oczywiście sporadyczna jazda nie wymaga od nas specjalistycznej odzieży. Czasami wystarczy bawełniana koszulka i wygodne buty. Jeżeli jednak jeździsz na rowerze często, a na dworze panują skrajne warunki atmosferyczne, odpowiednia odzież rowerowa jest na wagę złota. 

Sprawdź naszą bogatą ofertę odzieży rowerowej, na wszystkie pory roku i skompletuj swoją własną garderobę!

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE, ROWERY MIEJSKIE

Ile kalorii spalamy na rowerze?

Ile kalorii spalamy na rowerze?
KOLARSTWO MTB

Rozmiar ramy roweru. Jak dobrać ramę roweru do wzrostu?

Rozmiar ramy roweru. Jak dobrać ramę roweru do wzrostu?
KOLARSTWO MTB

Najlepsza aplikacja na rower - poznaj aplikacje do jazdy na rowerze

Najlepsza aplikacja na rower - poznaj aplikacje do jazdy na rowerze

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu