WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Rower miejski 2022 – jak wybrać ten właściwy?

30 czerwiec 2021
#PORADY

Rower miejski to bardzo popularny rodzaj jednośladu, który szturmem podbił serca Polaków. Dobry rower na miasto jest nie tylko elegancki i zgrabny, ale także (a może przede wszystkim) wygodny. Świetnie bowiem sprawdza się na miejskich ścieżkach rowerowych, pozwala zachować prawidłową postawę i stanowi ekologiczną alternatywę dla samochodu. Podpowiadamy w tym artykule, na co zwracać uwagę i jak wybrać rower miejski.

Rower miejski to bardzo popularny rodzaj jednośladu, który szturmem podbił serca Polaków. Dobry rower na miasto jest nie tylko elegancki, stalowy i zgrabny, ale także (a może przede wszystkim) wygodny. Świetnie bowiem sprawdza się na miejskich ścieżkach rowerowych, pozwala zachować prawidłową postawę i stanowi ekologiczną alternatywę dla samochodu. Podpowiadamy w tym artykule, na co zwracać uwagę i jaki rowery miejski wybrać. Aluminiowy czy stalowy? Jak wybrać rower damski, a jak męski? Czy zwracać uwagę na przerzutki i napęd?

Jaki rower do miasta wybrać? Rodzaje rowerów

Jeżeli szukasz najlepszego roweru miejskiego, jaki można kupić, prawdopodobnie jesteś na dobrej drodze do zmiany swoich nawyków i przejścia na bardziej ekologiczny tryb życia. W sklepach można znaleźć dziesiątki modeli rowerów, które przeznaczone są do różnych aktywności na różnym poziomie zaawansowania. Jaki rower miejski będzie najlepszy? Wiele zależy od bardzo indywidualnych potrzeb i upodobań. Pierwsze poszukiwania wyraźnie wskażą Ci, że rowery dzielą się na różne rodzaje. Oto najważniejsze typy rowerów o odmiennej geometrii i zadaniach, od rekreacyjnych po sportowe:

Rower miejski jest obecnie jednym z najczęściej wybieranych rowerów przez osoby dojeżdżające do pracy, głównie ze względu na możliwość jazdy w codziennym stroju, swój design, ale także z powodu dostosowania do poruszania się właśnie po miejskich ścieżkach. Nie tylko wymusza prostą postawę pleców, ale także wyposażony jest we wszystkie potrzebne udogodnienia – światłabłotniki, stopkę, kosz, sakwy, czy bagażnik. Zanim wybierzesz się w teren na swoim własnym rowerze miejskim, zwróć uwagę na takie kryteria jak:

 • waga (lżejszy będzie ten wykonany z aluminium)
 • szerokość kół
 • wysokość ramy oraz rozmiar ramy
 • materiał ramy
 • system hamulców
 • rozmiar kół
 • dostosowanie siodła do Twojej budowy
 • różnego rodzaju komponenty (amortyzator, łańcuch, bieżnik, itp.)

Ostateczna decyzja o tym, jaki rower wybrać, zawsze zależy od Ciebie oraz Twojego komfortu i własnych potrzeb. Sporadycznie używany damski rower miejski musi po prostu bezpiecznie doprowadzić Cię z jednego miejsca na drugie. Bardziej zaawansowane modele będą jednak potrzebne w przypadku intensywniejszego użytkowania roweru – dłuższych jazd na nieco bardziej wymagającym terenie. Wtedy potrzebujemy dwóch kółek o większej wytrzymałości, które gwarantują bezpieczeństwo i komfort.

kobieta podczas wsiadania na rower miejski

Jak często będziesz używał swojego roweru w mieście?

Bardzo ważnym czynnikiem, który wpływa na decyzję o tym, jaki rower do miasta kupić, są nasze plany. Przede wszystkim warto bowiem odpowiedzieć sobie na pytanie, czy planujemy poruszać się rowerem jedynie sporadycznie, czy stanie się on teraz naszym nowym głównym środkiem transportu. Do sporadycznej jazdy świetnie sprawdzą się lekkie rowery o umiarkowanie szerokich oponach. Jeżeli jednak rower miejski będzie dla nas alternatywą dla podróży komunikacją miejską, czy samochodem, warto zainwestować w bardziej zaawansowany i wygodniejszy model z wyższej klasy osprzętem.

Oczywiście rower na miasto powinien także być jak najbardziej bezpieczny. Właśnie dlatego nie wolno zapominać o innych bardzo istotnych elementach wyposażenia, takich jak kask rowerowy, czy zabezpieczenia rowerowe, chroniące przed kradzieżą. To niewielkie szczegóły, które mogą bardzo wiele zmienić w krytycznych sytuacjach.

Nie bez znaczenia jest także odpowiednie oświetlenie, które zapewnia nam bezpieczeństwo po zmroku. Nie tylko poprawia widoczność, ale także sprawia, że jadąc na rowerze miejskim jesteśmy bardzo dobrze widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego. Jakie oświetlenie sprawdzi się? Zdecydowanie będzie to lampka ledowa, najlepiej taka zasilana z dynama.

Jaki rower miejski damski do miasta i w teren?

Rower miejski to doskonałe rozwiązanie w momencie, kiedy chcemy poruszać się przede wszystkim po miejskich ścieżkach rowerowych, chodnikach i asfaltowych drogach. Często jest on wyposażony w bardzo wygodny koszyk rowerowy, w którym można wozić ze sobą zakupy. Nie bez znaczenia jest także dołączone do niemal każdego roweru miejskiego oświetlenie.

Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że rower miejski nie zawsze poradzi sobie na wycieczkach za miasto. W terenie, gdzie drogi są nierówne, często pełne piasku, górek i dołków oraz wystających korzeni, potrzebny będzie nieco bardziej zaawansowany jednoślad, który został przystosowany do trudniejszych warunków. W takich wypadkach warto postawić na rower górskirower trekkingowy lub gravel. Te rozwiązania również sprawdzą się w warunkach miejskich, a jednocześnie pozwolą na wygodne poruszanie się w terenie. Rowery te mają szersze opony i wymagają większego pochylenia pleców w stronę kierownicy.

jaki_rower_do_miasta_wybrac

Wbrew pozorom lekkie pochylenie ma bardzo wiele pozytywnych przełożeń na efektywność jazdy. Przede wszystkim postawa jest bardziej aerodynamiczna. Dodatkowo w takiej pozycji jesteśmy bardziej odporni na wstrząsy, o które łatwo w trudniejszym niż miejski terenie. Jaki rower wybrać – miejski, czy raczej bardziej uniwersalny, taki jak trekking? W istocie wszystko zależy od tego, w jaki sposób będziemy ten rower użytkować. Jeżeli nie masz w zwyczaju wyjeżdżania w teren i nie przepadasz za lasem, zdecydowanie sprawdzi się w Twoim przypadku rower miejski. Jeżeli jednak masz chęć na regularne wyjazdy z miasta i poczucie bliskości natury, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup bardziej uniwersalnego jednośladu. W tej roli dobrze sprawdzi się rower górski lub rower trekkingowy.

Szybki i dobry rower miejski?

Dobry rower na miasto bardzo często będzie zastępował nam poprzedni środek transportu w postaci komunikacji miejskiej, czy własnego samochodu. Właśnie dlatego zazwyczaj zależy nam na tym, aby pokonywał on jak największe dystanse przy stosunkowo niedużym wysiłku ze strony rowerzysty. Jak wybrać szybki rower miejski? Przede wszystkim zwróć uwagę na rozmiar kół. To one bowiem będą w dużej mierze decydowały o szybkości pojazdu. Średnica obręczy powinna mieścić się w granicach od 559 mm do 622 mm. Warto jednak trzymać się zasady, że im większe koła, tym lepsze. Nie tylko wzmagają one szybkość roweru, ale także poprawiają jego przyczepność do podłoża i lepiej amortyzują wstrząsy. Nie warto jednak całkowicie ignorować rowerów z mniejszymi kołami. Wprawdzie są one nieco wolniejsze, jednak w zamian zapewniają nam lepszą zwrotność a dodatkowo dynamika jazdy jest na nich dużo wyższa

Jak wybrać siodełko rowerowe?

Kiedy zastanawiamy się jaki rower do miasta kupić, myślimy przede wszystkim o rodzaju pojazdu, jego kołach, dodatkowym wyposażeniu, a nawet kolorze, czy kształcie ramy. Rower męski czy rower damski przeznaczony do jazdy po mieście będzie doskonale spełniał rolę alternatywnego środka transportu. Jeżeli jednak ma nam służyć długo i intensywnie, powinniśmy przemyśleć także własny komfort, a w tym wypadku niezwykle istotny jest wybór odpowiedniego siodełka rowerowego. Na co zwrócić wówczas uwagę?

Wygodne siodełko to bardzo indywidualna kwestia, ponieważ to, jakie będzie dla nas najbardziej odpowiednie, uzależnione jest od naszej budowy anatomicznej. Wbrew pozorom to nie szerokość bioder, ale rozstawienie kości kulszowych decyduje o tym, na jakim siodełku będzie nam najwygodniej. W rowerach damskich zazwyczaj montowane są szersze siodełka niż w modelach męskich, co wynika bezpośrednio z różnic anatomicznych. Przed zakupem odpowiedniego siodełka (lub roweru) warto także zwrócić uwagę na jego grubość. Grube siodełka automatycznie wydaje nam się bardziej komfortowe szczególnie podczas długich wycieczek. W istocie nic bardziej mylnego. Im grubsze siodełko, tym większa szansa na bolesne otarcia. Ograniczenie przepływu krwi także znacznie zmniejsza komfort.

mężczyzna jedzie na rowerze miejskim

Rower miejski to doskonały sposób na to, aby zaczerpnąć więcej ruchu w momencie, kiedy nie mamy zbyt wiele czasu na siłownię, czy inne formy aktywności. To, jaki rower do miasta kupić, jest bardzo ważnym dylematem, ponieważ w sklepach znajduje się tyle modeli rowerów, że praktycznie każdy może wybrać coś dla siebie. Przed zakupem warto jednak dobrze się zastanowić i wybierać świadomie, ponieważ dobry rower miejski będzie towarzyszył nam przez wiele lat.

Rower miejski to bardzo popularny rodzaj jednośladu, który szturmem podbił serca Polaków. Dobry rower na miasto jest nie tylko elegancki i zgrabny, ale także (a może przede wszystkim) wygodny. Świetnie bowiem sprawdza się na miejskich ścieżkach rowerowych, pozwala zachować prawidłową postawę i stanowi ekologiczną alternatywę dla samochodu. Podpowiadamy w tym artykule, na co zwracać uwagę i jak wybrać rower miejski.

Jaki rower do miasta wybrać? Rodzaje rowerów

Jeżeli zastanawiasz się, jaki rower do miasta kupić prawdopodobnie jesteś na dobrej drodze do zmiany swoich nawyków i przejścia na bardziej ekologiczny tryb życia. W sklepach można znaleźć dziesiątki modeli rowerów, które przeznaczone są do różnych aktywności na różnym poziomie zaawansowania. Jaki rower miejski będzie najlepszy? Wiele zależy od bardzo indywidualnych potrzeb i upodobań. Pierwsze poszukiwania wyraźnie wskażą Ci, że rowery dzielą się na różne rodzaje. Oto najważniejsze typy rowerów o odmiennej geometrii i zadaniach, od rekreacyjnych po sportowe:

Rower miejski jest obecnie jednym z najczęściej wybieranych rowerów przez osoby dojeżdżające do pracy, głównie ze względu na możliwość jazdy w codziennym stroju, swój design, ale także z powodu dostosowania do poruszania się właśnie po miejskich ścieżkach. Nie tylko wymusza prostą postawę pleców, ale także wyposażony jest we wszystkie potrzebne udogodnienia – światła, błotniki, stopkę, kosz, sakwy, czy bagażnik. Zanim wybierzesz się w teren na swoim własnym rowerze miejskim, zwróć uwagę na takie kryteria jak:

 • waga (lżejszy będzie ten wykonany z aluminium)
 • szerokość kół
 • wysokość ramy oraz rozmiar ramy
 • materiał ramy
 • system hamulców
 • rozmiar kół
 • dostosowanie siodła do Twojej budowy
 • różnego rodzaju komponenty (amortyzator, łańcuch, bieżnik, itp.)

Ostateczna decyzja o tym, jaki rower wybrać, zawsze zależy od Ciebie oraz Twojego komfortu i własnych potrzeb. Sporadycznie używany rower miejski musi po prostu bezpiecznie doprowadzić Cię z jednego miejsca na drugie. Bardziej zaawansowane modele będą jednak potrzebne w przypadku intensywniejszego użytkowania roweru – dłuższych jazd na nieco bardziej wymagającym terenie.

kobieta podczas wsiadania na rower miejski

Jak często będziesz używał swojego roweru w mieście?

Bardzo ważnym czynnikiem, który wpływa na decyzję o tym, jaki rower do miasta kupić, są nasze plany. Przede wszystkim warto bowiem odpowiedzieć sobie na pytanie, czy planujemy poruszać się rowerem jedynie sporadycznie, czy stanie się on teraz naszym nowym głównym środkiem transportu. Do sporadycznej jazdy świetnie sprawdzą się lekkie rowery o umiarkowanie szerokich oponach. Jeżeli jednak rower miejski będzie dla nas alternatywą dla podróży komunikacją miejską, czy samochodem, warto zainwestować w bardziej zaawansowany i wygodniejszy model z wyższej klasy osprzętem.

Oczywiście rower na miasto powinien także być jak najbardziej bezpieczny. Właśnie dlatego nie wolno zapominać o innych bardzo istotnych elementach wyposażenia, takich jak kask rowerowy, czy zabezpieczenia rowerowe, chroniące przed kradzieżą. To niewielkie szczegóły, które mogą bardzo wiele zmienić w krytycznych sytuacjach.

Nie bez znaczenia jest także odpowiednie oświetlenie, które zapewnia nam bezpieczeństwo po zmroku. Nie tylko poprawia widoczność, ale także sprawia, że jadąc na rowerze miejskim jesteśmy bardzo dobrze widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego. Jakie oświetlenie sprawdzi się? Zdecydowanie będzie to lampka ledowa, najlepiej taka zasilana z dynama.

Jaki rower do miasta i w teren?

Rower miejski to doskonałe rozwiązanie w momencie, kiedy chcemy poruszać się przede wszystkim po miejskich ścieżkach rowerowych, chodnikach i asfaltowych drogach. Często jest on wyposażony w bardzo wygodny koszyk rowerowy, w którym można wozić ze sobą zakupy. Nie bez znaczenia jest także dołączone do niemal każdego roweru miejskiego oświetlenie.

Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że rower miejski nie zawsze poradzi sobie na wycieczkach za miasto. W terenie, gdzie drogi są nierówne, często pełne piasku, górek i dołków oraz wystających korzeni, potrzebny będzie nieco bardziej zaawansowany jednoślad, który został przystosowany do trudniejszych warunków. W takich wypadkach warto postawić na rower górski, rower trekkingowy lub gravel. Te rozwiązania również sprawdzą się w warunkach miejskich, a jednocześnie pozwolą na wygodne poruszanie się w terenie. Rowery te mają szersze opony i wymagają większego pochylenia pleców w stronę kierownicy.

jaki_rower_do_miasta_wybrac

Wbrew pozorom lekkie pochylenie ma bardzo wiele pozytywnych przełożeń na efektywność jazdy. Przede wszystkim postawa jest bardziej aerodynamiczna. Dodatkowo w takiej pozycji jesteśmy bardziej odporni na wstrząsy, o które łatwo w trudniejszym niż miejski terenie. Jaki rower wybrać – miejski, czy raczej bardziej uniwersalny, taki jak trekking? W istocie wszystko zależy od tego, w jaki sposób będziemy ten rower użytkować. Jeżeli nie masz w zwyczaju wyjeżdżania w teren i nie przepadasz za lasem, zdecydowanie sprawdzi się w Twoim przypadku rower miejski. Jeżeli jednak masz chęć na regularne wyjazdy z miasta i poczucie bliskości natury, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup bardziej uniwersalnego jednośladu. W tej roli dobrze sprawdzi się rower górski lub rower trekkingowy.

Szybki rower miejski?

Dobry rower na miasto bardzo często będzie zastępował nam poprzedni środek transportu w postaci komunikacji miejskiej, czy własnego samochodu. Właśnie dlatego zazwyczaj zależy nam na tym, aby pokonywał on jak największe dystanse przy stosunkowo niedużym wysiłku ze strony rowerzysty. Jak wybrać szybki rower miejski? Przede wszystkim zwróć uwagę na rozmiar kół. To one bowiem będą w dużej mierze decydowały o szybkości pojazdu. Średnica obręczy powinna mieścić się w granicach od 559 mm do 622 mm. Warto jednak trzymać się zasady, że im większe koła, tym lepsze. Nie tylko wzmagają one szybkość roweru, ale także poprawiają jego przyczepność do podłoża i lepiej amortyzują wstrząsy. Nie warto jednak całkowicie ignorować rowerów z mniejszymi kołami. Wprawdzie są one nieco wolniejsze, jednak w zamian zapewniają nam lepszą zwrotność a dodatkowo dynamika jazdy jest na nich dużo wyższa

Jak wybrać siodełko rowerowe?

Kiedy zastanawiamy się jaki rower do miasta kupić, myślimy przede wszystkim o rodzaju pojazdu, jego kołach, dodatkowym wyposażeniu, a nawet kolorze, czy kształcie ramy. Rower męski czy rower damski przeznaczony do jazdy po mieście będzie doskonale spełniał rolę alternatywnego środka transportu. Jeżeli jednak ma nam służyć długo i intensywnie, powinniśmy przemyśleć także własny komfort, a w tym wypadku niezwykle istotny jest wybór odpowiedniego siodełka rowerowego. Na co zwrócić wówczas uwagę?

Wygodne siodełko to bardzo indywidualna kwestia, ponieważ to, jakie będzie dla nas najbardziej odpowiednie, uzależnione jest od naszej budowy anatomicznej. Wbrew pozorom to nie szerokość bioder, ale rozstawienie kości kulszowych decyduje o tym, na jakim siodełku będzie nam najwygodniej. W rowerach damskich zazwyczaj montowane są szersze siodełka niż w modelach męskich, co wynika bezpośrednio z różnic anatomicznych. Przed zakupem odpowiedniego siodełka (lub roweru) warto także zwrócić uwagę na jego grubość. Grube siodełka automatycznie wydaje nam się bardziej komfortowe szczególnie podczas długich wycieczek. W istocie nic bardziej mylnego. Im grubsze siodełko, tym większa szansa na bolesne otarcia. Ograniczenie przepływu krwi także znacznie zmniejsza komfort.

mężczyzna jedzie na rowerze miejskim

Rower miejski to doskonały sposób na to, aby zaczerpnąć więcej ruchu w momencie, kiedy nie mamy zbyt wiele czasu na siłownię, czy inne formy aktywności. To, jaki rower do miasta kupić, jest bardzo ważnym dylematem, ponieważ w sklepach znajduje się tyle modeli rowerów, że praktycznie każdy może wybrać coś dla siebie. Przed zakupem warto jednak dobrze się zastanowić i wybierać świadomie, ponieważ dobry rower miejski będzie towarzyszył nam przez wiele lat.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KOLARSTWO MTB, ROWERY MIEJSKIE

Jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu?

Jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE, ROWERY MIEJSKIE

Rower zimą - jak się ubrać na rower zimą?

Rower zimą - jak się ubrać na rower zimą?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE, ROWERY MIEJSKIE

Czy można myć rower na myjni?

Czy można myć rower na myjni?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu