WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak zaplanować wycieczkę rowerową i co ze sobą zabrać?

17 czerwiec 2021

Lato to idealny moment na zaplanowanie wycieczki rowerowej. Niezależnie od tego, czy jedziemy sami, czy z całą rodziną do wyprawy, warto dobrze się przygotować. W ten sposób unikniemy pojawiających się na trasie nieprzyjemnych niespodzianek i będziemy mogli w pełni skupić się na planowanym odpoczynku. Jak zaplanować wspaniałą wycieczkę rowerową? Co warto zobaczyć, czy warto mieć ze sobą mapę i plan podróży? Zapraszamy do lektury!

Plan wycieczki rowerowej – trasa rowerowa

Wycieczki rowerowe pozytywnie wpływają na naszą kondycję i stanowią świetny sposób na spędzenie wolnego czasu na powietrzu. Przed wyruszeniem w drogę bardzo ważne jest dokładne zaplanowanie wycieczki. Dlaczego to tak istotne? W ten sposób możemy uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i dokładnie poznać naszą przyszłą trasę – rodzaj jej nawierzchni, ilość wzniesień czy natężenie ruchu. W Polsce mamy wiele przepięknych szlaków krajobrazowych. Przemierzając kolejne kilometry, możemy podziwiać jeziora, lasy, doliny.

Długość trasy powinna być dopasowana do naszych możliwości. Osoby doświadczone mogą z powodzeniem zaplanować dłuższą wyprawę szlakiem rowerowym. Jeżeli jednak na rowerze jeździmy sporadycznie i nasza kondycja jest zaledwie poprawna, najlepiej nie porywać na bardzo długie i wymagające trasy. Warto zaopatrzyć się także w odpowiednią odzież rowerową na nasz jednoślad. Zawsze dostosowujemy ubranie do pogody i pory roku, zostawmy sobie jednak margines na niespodziewane załamania pogody. W chłodniejsze dni przyda się bielizna termoaktywna. Dobrym pomysłem będzie także zabranie ze sobą kurtki przeciwdeszczowej. Każdy rowerzysta powinien być przygotowany na nagłe załamanie pogody i jazdę w trudnych warunkach pogodowych.

co_zabrac_na_wycieczke_rowerowa

Trasa wycieczki rowerowej

Trasę wycieczki rowerowej najlepiej ustalić przed wyruszeniem na wyprawę. Spontaniczne wyjazdy w teren mają swój urok, jednak mogą skutkować niespodziankami, które nie zawsze są przyjemne, szczególnie jeśli wybieramy się na wycieczkę z dziećmi. 

Przede wszystkim warto wyszukać sprawdzone trasy rowerowe, które znajdują się blisko naszego miejsca przebywania. Podczas poszukiwania kierujmy się przede wszystkim infrastrukturą. Najlepiej wybierać trasy, na których znajdują się ścieżki rowerowe, leśne szlaki, polne drogi i spokojne ulice. Jeżeli istnieje taka możliwość, unikajmy dróg szybkiego ruchu i szos.

Rodzinna wycieczka rowerowa

Wycieczka rowerowa z rodziną to doskonały sposób na wspólne spędzanie czasu. Aby jednak była ona przyjemna, a przede wszystkim bezpieczna, konieczne jest odpowiednie przygotowanie się. 

Planując trasę upewnij się, że będzie ona dostosowana do umiejętności i potrzeb dzieci. Zawsze pierwsza powinna jechać osoba dorosła, która nie tylko wyznacza drogę, ale także ma szansę poinformować maluchy o ewentualnych trudnościach na trasie, konieczności postoju, czy potencjalnych przeszkodach. 

Zawsze zabieraj ze sobą odpowiednią ilość wody. Dzieci powinny mieć dostęp do picia zawsze, kiedy o nie poproszą. Jeżeli maluchy nie upominają się o wodę, podawaj im ją zawsze na każdym postoju.

Jednodniowa wycieczka rowerowa

Cały dzień w terenie to doskonały sposób na spożytkowanie wolnego czasu. Podczas jazdy na rowerze dotleniamy organizm, spalamy kalorie i poprawiamy ogólną kondycję fizyczną. Możemy także zwiedzić nowe miejsca i odkryć co ma do zaoferowania nasza okolica. Zanim jednak wyruszymy w drogę, konieczna jest dobra organizacja. 

Wycieczka rowerowa – jak się przygotować?

Przed wyruszeniem w drogę koniecznie sprawdźmy aktualną i jak najbardziej precyzyjną, lokalną prognozę pogody. Przygotujmy się jednocześnie na to, że warunki atmosferyczne mogą się szybko zmienić.

Bardzo ważne jest także sprawdzenie stanu sprzętu. Sprawdź dętki rowerowe oraz stan łańcuchów. Dobrym pomysłem będzie także sprawdzenie, czy w okolicach wybranej trasy rowerowej znajduje się jakieś źródło komunikacji miejskiej lub międzymiastowej. Dzięki temu w razie nagłej i niespodziewanej sytuacji, będzie można szybko wrócić do domu. 

jak_zaplanowac_wycieczke_rowerowa

Wycieczka rowerowa – co zabrać? 

Ekwipunek na wycieczkę rowerową to bardzo istotna kwestia. Najlepszym rozwiązaniem będzie dobrej jakości plecak podróżny, w który spakujemy wszystkie potrzebne rzeczy. Bardzo wygodne są także sakwy rowerowe, które możemy umieścić po dwóch stronach roweru.

Warto zabrać ze sobą dwie butelki lub bidony turystyczne. W jednej powinna znaleźć się czysta woda, którą będzie można popijać, lub przemyć sobie nią ręce. W drugiej warto zabrać napój izotoniczny, który pomoże uzupełnić elektrolity, sole mineralne oraz witaminy.

Całodniowa wycieczka będzie wymagała uzupełniania braków energetycznych. Jakie jedzenie ze sobą zabrać? Najlepiej lekkie – zarówno lekkostrawne, jak i o niewielkiej gramaturze. Dobrze sprawdzi się kanapka i jakiś owoc. Warto także zdecydować się na batony energetyczne

Podczas długiej wycieczki w każdym momencie może zdarzyć się awaria. Dlatego dobrym pomysłem będzie zabranie ze sobą podstawowych narzędzi, które w razie potrzeby mogą się przydać. Będzie to:

Absolutną koniecznością są światła rowerowe, które powinny znaleźć się na sprzęcie każdego uczestnika wycieczki. 

Warto także zabrać ze sobą płyn do odkażania ran, plastry oraz tabletki na ból głowy. Taka podstawowa apteczka pozwoli poradzić sobie ze skutkami ewentualnej wywrotki albo w momencie, kiedy któryś z uczestników wyprawy poczuje się gorzej. 

Wycieczka rowerowa – podsumowanie

Wycieczka rowerowa może być naprawdę świetną zabawą. Trzeba jednak być do niej bardzo dobrze przygotowanym. Bardzo ważny jest plan trasy, którą mamy do przebycia oraz odpowiedni ekwipunek. 

Coraz częściej jako alternatywę dla plecaków stosuje się bardzo wygodne sakwy rowerowe. Lekkie i energetyzujące jedzenie, apteczka turystyczna oraz potrzebne narzędzia to podstawa, szczególnie jeżeli na wycieczkę zabieramy dzieci. Sprawdź nasze akcesoria rowerowe w sklepie internetowym.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KOLARSTWO MTB, ROWERY MIEJSKIE

Jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu?

Jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE

Trenażer rowerowy — co to jest, jaki wybrać, jak wygląda trening?

Trenażer rowerowy — co to jest, jaki wybrać, jak wygląda trening?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE

Trenażer direct drive — dlaczego warto wybrać?

Trenażer direct drive — dlaczego warto wybrać?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu