WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Przygotowanie roweru do sezonu - wszystko co chciałbyś wiedzieć

04 kwiecień 2018
#PORADY

Sezon rowerowy nadchodzi wielkimi krokami. Jak się do niego przygotować? Przede wszystkim należy wybrać odpowiedni rower lub zrobić przegląd posiadanego już sprzętu. Dodatkowo wyposażenie roweru, takie jak sakwy i zestaw narzędzi na pewno się przydadzą. Co jeszcze warto zabrać na pierwsza wyprawą rowerową w roku? Sprawdź przygotowanie samego siebie i roweru do sezonu na podstawie relacji z wyprawy!

Pomysł na otwarcie sezonu rowerowego: trasa w Dolinie Będkowskiej

Grunt to dobry plan, a naszym planem było spędzenie udanego dnia na rowerze. Wybór padł na rejon Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskiej położony na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. W planach były przede wszystkim dwa miejsca: Dolina Będkowska i Dolina Kobylańska.

Po wstępnym ustaleniu trasy przyszła pora przygotowań. Sprawdziliśmy pogodę (słonecznie, ale chłodno) oraz wykonałam szybki telefon do znajomych mieszkających w okolicy z zapytaniem, czy w dolinkach leży jeszcze śnieg. Okazało się, że powoli topnieje, tym niemniej w miejscach zaciemnionych, to znaczy w lasach i wąwozach, możemy spodziewać się białej drogi.

Rower wycieczka

Fot 1. Materiał własny | Ahoj przygodo!

Jakie rower kupić, aby służył nam cały sezon?

Dla naszej wygody i komfortu zdecydowaliśmy zabrać rowery MTB na pełnym zawieszeniu. Rejon Dolinek Podkrakowskich to raj dla miłośników górskich szaleństw, ale wiele szlaków wiedzie łagodnymi szutrówkami, które spokojnie można pokonać na rowerze trekkingowym.

Nasz wybór rowerów „full-suspension” podyktowany był głównie ich uniwersalnością i możliwością dostosowania się do trudniejszych warunków w razie konieczności (typu zmrożony śnieg, koleiny, nierówności itp.). Ponadto porządne górskie opony miały zagwarantować nam odpowiednią przyczepność w śliskim terenie. Jedno było pewne – czekało nas błoto po pachy!

rower wycieczka

Fot 2. Materiał własny | Moja maszyna po przejściach 🙂

Jak sprawdzić rower przed rozpoczęciem sezonu?

Przed wyjazdem w trasę rower musi przejść przegląd. Jeśli coś nadaje się do naprawy lub wymiany, nie można z tym zwlekać. Jeśli wszystko jest w porządku, wystarczy naoliwić łańcuch. Na wszelki wypadek można zrobić krótką, maks. dwu kilometrową trasę w pobliżu domu, aby przekonać się, że na pewno wszystko działa jak powinno.

z kolei w wyposażeniu roweru na wyprawę powinny znaleźć się:
 • łatki, dętka, łyżki, pompka,
 • zestaw narzędzi, tzw. multitool (najlepiej ze skuwaczem do łańcucha),
 • oświetlenie na rower, w razie gdyby zastała nas noc (białe światełko na kierownicy, czerwone z tyłu na sztycy),
 • czołówka lub mocna przednia lampka w razie jazdy stricte po lesie w terenie,
 • spinka odpowiednia do naszego łańcucha w razie jego zerwania.
Wymiana dętki w rowerze to jedna z najczęstszych rzeczy, jakie mogą przytrafić się podczas dłuższych wypraw.

Dodatkowe wyposażenie do roweru na wyprawę

Pora na pakowanie. Podczas wiosennej wycieczki musimy być gotowi na zimno, ciepło, błoto, śnieg i wodę we wszelakiej postaci (np. deszczu czy kałuż).

rower wycieczka

Fot 3. Materiał własny | Ekwipunek na wycieczkę rowerową. Niczego nie brakuje!

Oto lista dodatkowego wyposażenia na wyprawę rowerową i warunkach zimowo-wiosennych (0 – 15 stopni Celsjusza).

 • chusta „buff” – wyjątkowo zmyślny wynalazek. Cienką chustę zakładam na głowę pod kask, nadmiar chusty podwijam pod nią lub związuję. Można też, jeżeli chusta jest wystarczająco długa, uformować z niej regularną czapkę. Zadaniem chusty jest chronić naszą głowę przed chłodem i wiatrem. Jednocześnie chusta jest cienka i oddychająca, więc nie musimy obawiać się, że zapocimy się pod kaskiem. Drugą chustę koniecznie zakładamy na szyję!
 • okularki – w sezonie przejściowym czeka nas sporo błota i wody. Dzięki okularom chronimy swoje oczy na zjazdach przed bryzgającym podłożem spod kół. Osobiście polecam okulary kategorii 1, które świetnie spisują się w ciemnych lasach i jednocześnie chronią nas przed łagodnym wiosennym słońcem,
 • kask,
 • bielizna termoaktywna/lekki oddychający podkoszulek – musi być wykonany z szybkoschnących materiałów, takich jak jak poliester i poliamid. Osobiście odradzam używania do jazdy na rowerze bielizny z wełny merynos, która oczywiście posiada liczne zalety, ale przy tak intensywnym wysiłku fizycznym jak jazda rowerowa w terenie pagórkowatym czy górzystym, może nie poradzić sobie z odprowadzaniem wilgoci,
 • bluza rowerowa – z przedłużanym dołem, który będzie nas chronił przed przewianiem,
 • kurtka wierzchnia przeciwwiatrowa i przeciwdeszczowa – możliwe jak najlżejsza i najbardziej oddychająca. Szczególnie polecam kurtki stricte przeznaczone na rower – mają one przedłużony tył, nie mają kaptura (który podczas jazdy może nam tylko przeszkadzać, a na kask przecież i tak go nie naciągniemy…) a dodatkowo często posiadają kieszonki z tyłu na batonik, owoc, czy podstawowe narzędzia,
 • lekko ocieplane spodenki kolarskie z wkładką z długimi nogawkami,
 • lub ocieplane legginsy lub bielizna termoaktywna pod krótkie szorty,
 • skarpety – trochę grubsze niż zwykłe rowerowe, osobiście polecam skarpety turystyczne,
 • buty z dobrą podeszwą – czasami zsiadamy z roweru, żeby go gdzieś podprowadzić. Podeszwa buta powinna wgryzać się w śliski teren będący mieszaniną błota i śniegu. Z gładką podeszwą może być to bardzo trudne, a wręcz niebezpieczne,
 • ochraniacze na buty – chronią nasze buty przed błotem, a nas przed mokrymi stopami,
 • krótkie rękawiczki w razie słonecznej pogody,
 • ogrzewacze chemiczne do stóp – w przypadku nagłego ochłodzenia,
 • mapa papierowa,
 • nawigacja rowerowa, bądź uchwyt na telefon na kierownicę,
 • długie lekkie rękawiczki na długie zjazdy czy nagłe ochłodzenie.

Relacja z wycieczki po przygotowaniu siebie i roweru do sezonu

Tak zapakowani i przygotowani wyruszyliśmy wcześnie rano autem spod Decathlon Bielsko-Biała, oczywiście z rowerami. Niecałe dwie godziny jechaliśmy do okolic Krzeszowic i Tenczynka, gdzie zaczynała się nasza pętla. Na rozgrzewkę poszedł fragment Puszczy Dulowskiej oraz Lasu Zwierzynie, gdzie prowadziły nas głównie drogi szutrowe i asfaltowe. Przygoda zaczęła się dopiero tam, gdzie błoto, śnieg, lód, czyli coś co tygryski lubią najbardziej! 🙂

Mimo słońca, ogrzewacze chemiczne szybko poszły w ruch, a my zaczęliśmy kierować się w stronę pierwszej dolinki tego wypadu, czyli Doliny Brzoskwini.

Z Doliny Kobylańskiej dotarliśmy wprost do Doliny Będkowskiej, znanej głównie z Sokolicy, czyli skały wapiennej o wysokości 70 m, która w sezonie jest wyjątkowo popularna wśród entuzjastów wspinaczki. Naprzeciwko Sokolicy znajduje się gospodarstwo agroturystyczne, które poniekąd pełni funkcję schroniska. W tym miejscu można posilić się pysznym, domowym jedzeniem i przenocować. Ma też tutaj swoją dyżurkę jurajska grupa GOPR-u.

rower wycieczka

Fot 4. Materiał własny | Pięknych widoków nie było końca!

Z Doliny Kobylańskiej dotarliśmy wprost do Doliny Będkowskiej, znanej głównie z Sokolicy, czyli skały wapiennej o wysokości 70 m, która w sezonie jest wyjątkowo popularna wśród entuzjastów wspinaczki.

Słońce powoli zaczęło zachodzić, dlatego też postanowiliśmy wracać najkrótszą drogą do okolic Krzeszowic. W ruch poszły lampki rowerowe i nawigacja oraz mapa.

rower wycieczka

Fot 5. Materiały własne | Trasa nie należała do najłatwiejszych.

Do samochodów dojechaliśmy przed godziną osiemnastą, trochę zziębnięci, ale w pełni usatysfakcjonowani!

Sezon rowerowy zbliża się wielkimi krokami, dlatego warto wyciągnąć „rumaki” z garażu i pokonywać kolejne kilometry niezależnie od warunków. Grunt to dobre przygotowanie siebie i roweru do sezonu!

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KOLARSTWO MTB, ROWERY MIEJSKIE

Czy można jeździć rowerem po chodniku?

Czy można jeździć rowerem po chodniku?
KOLARSTWO MTB

Rozmiar ramy roweru. Jak dobrać ramę roweru do wzrostu?

Rozmiar ramy roweru. Jak dobrać ramę roweru do wzrostu?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE, ROWERY MIEJSKIE

Ile kalorii spalamy na rowerze?

Ile kalorii spalamy na rowerze?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu