WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jaki plecak na rower wybrać?

30 sierpień 2021

Jazda rowerem często wiąże się z przenoszeniem ze sobą mniejszego lub większego bagażu. Niektórym wystarcza do tego niewielki koszyk przy kierownicy, czy bagażnik, jednak najlepszym i najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest plecak rowerowy. Podpowiadamy, jaki plecak na rower wybrać oraz na co najlepiej zwrócić uwagę.

Wybór plecaka rowerowego

Sporadyczne przejażdżki rowerowe rzadko kiedy wymagają od nas kupowania specjalnego plecaka. Jeżeli jednak często wybieramy się na krótsze lub dłuższe przejażdżki, staniemy prędzej, czy później przed tym wyborem.

Jaki plecak rowerowy będzie więc najlepszy? Najczęściej kierujemy się przede wszystkim wyglądem. Oczywiście, jest to istotna kwestia. Warto jednak wiedzieć, że obecnie na sklepowych półkach dostępnych jest wiele plecaków, które dostosowane są specjalnie do potrzeb rowerzystów. Wybór powinien więc być dobrze przemyślany, tak aby plecak odpowiadał naszym potrzebom. 

Lekki plecak rowerowy

Wszyscy wiemy, że elementy takie, jak kask rowerowy, czy nawet spodenki rowerowe powinny być jak najbardziej przewiewne i lekkie. W przypadku wyboru plecaka również warto zwrócić uwagę na tę kwestię. 

W sklepach dostępny jest szeroki wybór plecaków kolarskich, które są doskonale dopasowane do ciała i bardzo lekkie – szczególnie w porównaniu do typowych plecaków turystycznych. Oczywiście nie jest to jedyny możliwy wybór. Warto jednak zadbać o to, aby plecak był jak najlżejszy i wyposażony w odpowiedni system nośny. Plecak nie powinien nas uwierać, ani obcierać ramion. Zaleca się wybór takiego, który wyposażony jest w regulowany pas biodrowy i pas piersiowy.

Plecak na rower — jaka pojemność?

Wielkość plecaka, który wybieramy na wyprawy rowerowe, powinna być uzależniona od naszych indywidualnych potrzeb. Trzeba jednak pamiętać, że plecaki na rower zazwyczaj są dosyć lekkie i niewielkie

W praktyce wszystko jednak zależy od naszych zwyczajów. Na jednodniowe wycieczki rowerowe zazwyczaj wystarczy plecak o pojemności do szesnastu litrów. Dla wielu osób będzie to jednak zdecydowanie za mało. W sklepach dostępnych jest wiele plecaków o pojemności nawet trzydziestu litrów. 

Jaki plecak na rower MTB?

Rower MTB, szerzej znany jako rower górski, to pojazd, który wykorzystywany jest często do wycieczek po wymagających i trudnych powierzchniach. Na wyprawy po terenach leśnych i nierównych trasach zabieramy najczęściej rękawiczki rowerowe, okulary rowerowe oraz konkretne wyposażenie – ubrania na zmianę, picie i prowiant, a nawet namiot. Nic dziwnego, że przyda się wówczas dobrej jakości plecak. 

Podczas pokonywania wymagających tras trudno się nie spocić, nawet jeżeli wybieramy odpowiednią odzież rowerową. Podczas wybierania plecaka warto więc koniecznie sprawdzić jego system wentylacji. Odpowiednia cyrkulacja powietrza zapewniana jest najczęściej przez obecność specjalnej lekkiej siatki dystansującej. Innym patentem jest odpowiednio wyprofilowana gąbka. 

Co ciekawe, wiele dostępnych obecnie w sklepach plecaków rowerowych wyposażonych jest w specjalne kieszenie lub paski na kask rowerowy. Nie jest to oczywiście konieczny warunek, jednak wielu miłośników jednośladów bardzo ceni sobie tak wygodne rozwiązanie. 

Jaki plecak na rower do pracy?

Rowery miejskie bardzo często mają już zamontowane praktyczne koszyczki. Jeżeli rowerem kursujemy jednak codziennie do pracy lub na uczelnię prędzej, czy później będą nam potrzebne nie tylko okulary rowerowe, ale także dobrej jakości plecak. Jaki wybrać? 

Podczas podróży po mieście również sprawdzi się oddychający i lekki plecak. W tym wypadku bardziej niż pojemność istotna może okazać się liczba przegródek, które będzie on posiadał. Do pracy często zabieramy ze sobą laptopa, książki, notatniki, dokumenty, ale także prowiant i inne praktyczne codzienne przedmioty. Dobrze, aby były one odpowiednio uporządkowane i w razie konieczności odseparowane od siebie. 

Dobrym rozwiązaniem będzie wybór plecaka z wodoodpornego materiału, który będzie także wzmocniony i odporny na przetarcia

Na koniec warto wspomnieć także o kwestii takiej jak design. Kiedy jeździmy do pracy, często zależy nam na tym, aby wyglądać dobrze, a plecak jest bez wątpienia istotnym elementem stroju. Na szczęście obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo rodzajów plecaków rowerowych, także tych, które można bardzo łatwo dopasować do swojego indywidualnego stylu. 

Jaki plecak na rower — podsumowanie

Plecaki rowerowe to tylko z pozoru mało istotna część wyposażenia. Im dłużej i dalej jeździmy na rowerze, tym bardziej potrzebujemy zabezpieczenia dla swojego bagaży. 

Podczas zakupów warto pamiętać o kwestiach takich, jak odpowiednia cyrkulacja powietrza, pojemność, ilość przegródek, materiał, wielkość i system nośny plecaka

Trzeba jednak pamiętać, że najlepszy plecak rowerowy to taki, który najbardziej odpowiada naszym indywidualnym potrzebom. Wybór zbyt dużego, czy zbyt ciężkiego może, zamiast ułatwić, to zdecydowanie skomplikować nam życie. Zakupy powinny więc być dobrze przemyślane i rozpatrzone pod kątem tego jak długo będą trwały nasze wycieczki i w jakich okolicznościach przyrody się odbędą. 

Sprawdź: Akcesoria rowerowe w sklepie internetowym Decathlon

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KOLARSTWO MTB, ROWERY MIEJSKIE

Jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu?

Jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE

Trenażer rowerowy — co to jest, jaki wybrać, jak wygląda trening?

Trenażer rowerowy — co to jest, jaki wybrać, jak wygląda trening?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE, ROWERY MIEJSKIE

Czy można myć rower na myjni?

Czy można myć rower na myjni?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu