WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jaki rower crossowy wybrać? Na co zwracać uwagę podczas wyboru?

11 kwiecień 2022
#PORADY

Czym jest rower crossowy i jak wybrać ten właściwy? Poznaj najważniejsze informacje, które pomogą ci w zakupie!

Rowery crossowe to jedne z bardziej uniwersalnych rowerów, jakie można znaleźć. Łączą w sobie najlepsze cechy, które są charakterystyczne dla rowerów trekkingowych oraz dla rowerów górskich. Z jednej strony można na nich pokonywać niełatwe trasy, podjazdy i wzniesienia, a z drugiej nadają się do wielokilometrowych wycieczek. Mogą być to zarówno rowery męskie jak i rowery damskie. Niezależnie od okoliczności świetnie sprawdzą się w terenie.

Chcesz wybrać się na familijny wypad za miasto? Zależy ci na pokonywaniu wielu kilometrów i budowaniu formy? Niezależnie od tego, jakie cele ci przeświecają, pojazd tego rodzaju będzie je spełniać wyśmienicie. Bo to maszyny naprawdę uniwersalne. Tym samym to jaki rower crossowy wybrać, nie zależy tyle od twoich celów co od konkretnej specyfikacji jednośladu. Przekonaj się, na co warto zwracać baczną uwagę, dobierając swój uniwersalny rower!

Jaki rower crossowy – dwie drogi konstrukcji

Producenci omawianych tu rowerów decydują się z zasady na dwa nieco odmienne podejścia w kwestii geometrii. Jedni w proponowanych konstrukcjach imitują rozwiązania, które sprawdziły się w przypadku rowerów trekkingowych. Tym samym tworzą bardzo podobny sprzęt, tyle że pozbawiony pewnych elementów. Zaliczyć do nich można bagażnik, błotniki i inne dodatki. W rezultacie rower crossowy otrzymuje bardziej sportowy charakter.

Drugie podejście to, jak można się domyślić, postawienie na kształt bliższy stricte sportowemu. W tym przypadku rama będzie miała inny kształt, w którym bardziej uwidaczniać będą się ostre i mocne rysy. Pozycja rowerzysty w przypadku rowerów crossowych tego typu będzie też nieco bardziej pochylona. Sprawdzą się przy szybszej jeździe, jak też podczas długich podróży. Zresztą zarówno pojazdy pierwszego jak i drugiego typu mają charakter uniwersalny. Różnice to delikatne przesunięcie akcentów w stronę trekkingową lub sportową. Z jednej więc strony, jak stwierdziliśmy, można zdecydować się na rower crossowy niezależnie od celów. Z drugiej, jeżeli chcesz dostroić jednoślad do bardzo konkretnych wymagań, możesz to uczynić.

Z zasady rowery crossowe posiadają ramę wykonaną z aluminium i koła, które mają dwadzieścia osiem cali. Jest to pewien standard obowiązujący w przypadku tych pojazdów. Choć rzecz jasna możesz znaleźć modele nieco odmienne. W takich przypadkach konstrukcja bądź wielkość kół mają za zadanie kłaść większy nacisk na określone aspekty takie jak szybkość czy zwrotność.

dlaczego warto wybrac rower crossowy

Jaki rower crossowy na jaki teren?

W jakich okolicznościach najlepiej sprawdzi się dobry rower crossowy? Przede wszystkim należy w tym względzie wymienić wszelkie leśne ścieżki, drogi polne czy szutrowe, na których dobrze sprawdzą się opony rowerowe z bieżnikiem, amortyzatory i hamulce tego rodzaju komfortowego sprzętu. To rower, który dobrze poradzi sobie na rozmaicie ukształtowanym terenie. Będzie nadawać się także do jazdy po asfaltowej nawierzchni, choć nie będzie aż tak wydajny jak specjalistyczny rower szosowy wyposażony w inną ramę, kierownicę, napęd czy hamulce. Ponownie – jest to wszak rower rekreacyjny nader uniwersalny, który sprawdzi się na wielu różnych szlakach.

Możesz nawet spróbować jazdy w terenie górskim na rowerze crossowym. Tu należy jednak pamiętać, że nie będzie to możliwe na każdej trasie, jedynie na tych nieco łatwiejszych. Jeżeli twoim celem są skomplikowane i trudne górskie wojaże, lepiej zdecydować się na klasyczny rower MTB.

Bez problemu możesz wykorzystywać ten rower także do codziennej jazdy po mieście, na przykład, aby dojeżdżać do pracy. Dobierz oświetlenie, błotniki oraz wygodne sakwy i przekonaj się, jak przyjemne mogą być codzienne trasy. Warto też zauważyć, że crossy są z zasady szybsze niż standardowe rowery miejskie. Wymagają także mniej wysiłku przy pokonywaniu tego samego dystansu. Wybierz model właściwy dla siebie pod względem zmiany biegów, hamulców, napędu i innych kwestii. W 2022 roku znajdziesz w sklepach szeroki przekrój propozycji.

rowr crossowy dla kogo

Sprawdź: Rowery crossowe w sklepie internetowym Decathlon

Jaki rower crossowy – akcesoria

Rower to jedno, ale warto także dobrać właściwe akcesoria rowerowe. Jakie? Pamiętać należy rzecz jasna o kasku rowerowym. Przy czym dobry kask nie zawsze oznacza drogi. Od ceny o wiele ważniejsza jest jakość i bezpieczeństwo, jakie może zapewnić ta część rowerowego wyposażenia. Tę zaś zweryfikujesz najlepiej, sprawdzając, czy kask posiada stosowne unijne atesty. Pamiętaj o wadze wygody i dobierz właściwy osprzęt i dodatkowe akcesoria, a korzystanie z najlepszego roweru crossowego będzie tym przyjemniejsze! Warto zweryfikować części, które mają istotny wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Dlatego przy wybieraniu roweru sprawdź, czy odpowiada tobie siodełko, jakie przerzutki posiada jednoślad, w jakie hamulce jest wyposażony.

Kolejna ważna kwestia to odzież rowerowa. Ta powinna być przede wszystkim wygodna, dobrze dopasowana i właściwie przepuszczająca powietrze. Niezależnie od tego czy twoim celem jest jazda po mieście, długie wycieczki w plenerze z wypełnionymi sakwami czy górskie zapędy. Spodenki czy koszulki rowerowe powinny być dobrze dopasowane do twojej sylwetki, ponieważ zbyt luźne czy zbyt obcisłe ubrania mogą zakłócić komfort jazdy.

Rower typu cross. Podsumowanie

Wiesz już teraz, na jakie kwestie patrzeć przy zakupie roweru. Wiesz, że przy doborze nowego roweru rozmiar ramy to nie wszystko. Kupując rower cross, otrzymasz w istocie solidny rower do wszystkiego. Będzie to dobry środek transportu do rekreacyjnej jazdy, jak też rower do jazdy po trudnym terenie. Nie czekaj, lecz udaj się do sklepu rowerowego

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KOLARSTWO MTB, ROWERY MIEJSKIE

Jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu?

Jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE, ROWERY MIEJSKIE

Czy można myć rower na myjni?

Czy można myć rower na myjni?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE

Trenażer rowerowy — co to jest, jaki wybrać, jak wygląda trening?

Trenażer rowerowy — co to jest, jaki wybrać, jak wygląda trening?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu