WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jaki rower elektryczny wybrać?

31 March 2022
#PORADY

Nie da się ukryć, że rower elektryczny coraz częściej pojawia się na polskich ulicach i drogach. O ile jeszcze kilka lat temu postrzegano go jako rozwiązanie przede wszystkim dla osób starszych i tych z niepełnosprawnościami, dzisiaj po takie rozwiązanie sięga coraz więcej młodych i całkowicie sprawnych rowerzystów. Na czym dokładnie polega popularność tego typu urządzeń? Jaki rower elektryczny wybrać? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Popularność rowerów elektrycznych w Polsce

Na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie czym w ogóle jest rower elektryczny. To urządzenie to hybryda, która łączy w sobie standardowy rower wymagający mechanizmu pedałowania z silnikiem, który ten mechanizm wspomaga. Rower elektryczny nadal jest rowerem, ponieważ jazda na nim wymaga pracy własnych nóg. Silnik wspomaga jednak pedałowanie i kręcenie korbami, dlatego można osiągać na nim większe prędkości i mniej męczyć się na dłuższych dystansach. Według przepisów polskiego prawa drogowego prędkość, jaką możemy osiągnąć na rowerze elektrycznym nie powinna przekraczać 25 kilometrów na godzinę. Silnik nie może przekraczać mocy 250 W. Są to pewne ograniczenia, które jednak sprawiają, że rower elektryczny nie musi być nigdzie rejestrowany.

Jakie są opinie na temat rowerów elektrycznych?

Opinie o rowerach elektrycznych są bardzo dobre, co tylko wzmaga trend. Ten typ pojazdu można bardzo łatwo dostosować do swoich potrzeb i wymagań. Na rynku istnieją zarówno elektryczne rowery miejskie, jak i rowery górskie, czy rowery trekkingowe. Rower męski lub rower damski z napędem elektrycznym to także doskonałe rozwiązanie dla miłośników ekologii. Jest on bowiem doskonałą alternatywą dla samochodu, dostępną także dla osób, które muszą na co dzień pokonywać spore odległości, a jednocześnie nie posiadają bardzo dobrej kondycji.

Jaki rower elektryczny wybrać dla siebie?

Wielu potencjalnych klientów zastanawia się, jaki rower elektryczny wybrać do swojego użytku. Odpowiedź nie różni się znacznie od odpowiedzi na pytanie, jaki rodzaj roweru będzie dla nas najkorzystniejszy. Przede wszystkim kierujmy się własnymi potrzebami oraz rodzajem terenu, po którym docelowo zamierzamy się poruszać. Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli rowerów elektrycznych. Z łatwością kupimy rower damski, męski, czy taki dostosowany do kondycji naszego kręgosłupa. Jeżeli zamierzamy się poruszać głównie po drogach asfaltowych, najlepiej wybrać typ miejski. Jeśli jednak naszym hobby są wycieczki za miasto, warto wybrać typ trekkingowy lub uniwersalny.

rodzaje_rowerow_elektrycznych

Dobry rower elektryczny – na co zwrócić uwagę?

Kupując swój własny rower elektryczny, który jest zupełnie inny niż tradycyjny rower, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kryteriów, które będą ważyły na użytkowaniu sprzętu. Bardzo ważnym kryterium jest waga. Ma to szczególne znaczenie dla osób, które z rowerem będą musiały wchodzić po schodach. Wówczas najlepszym rozwiązaniem będą rowery składane, w których można złożyć ramę i które bardzo łatwo przenosić z miejsca na miejsce.

rower_elektryczny_skladany

Kiedy kupujemy własny rower elektryczny, warto zwrócić uwagę na silnik. Tutaj dużą rolę gra przedział cenowy, w którym chcemy się zmieścić. Tanie rowery elektryczne najczęściej wyróżniają się silnikami montowanymi w przednich lub tylnych piastach. Takie systemy sprawdzają się na mniej wymagających trasach, na których ich praca przebiega bez zarzutu, chociaż da się odczuć nieco mniej naturalne rozmieszczenie ciężaru. Istotne jest też to, jak szybko dany silnik można naładować. Bardziej zaawansowane jednostki posiadają z kolei silniki zamontowane centralnie – w miejscu, gdzie zazwyczaj znajduje się support. Takie rozłożenie masy wpływa bardzo pozytywnie na korzystanie z roweru. Właśnie dlatego tego typu silniki znajdują się przede wszystkim w rowerach MTB, czy w modelach trekkingowych, które docelowo przeznaczone są dla osób jeżdżących po trudniejszych terenach.

Bardzo istotnym kryterium jest także wybór baterii w rowerach elektrycznych. Obecnie najczęściej remontowane są baterie litowo-jonowe. Są bardzo wydajne i kompaktowe. Ważna jest także kwestia pojemności akumulatora. Im więcej amperogodzin (Ah), tym lepiej. W najmniejszych i najlżejszych rowerach składanych znajdziemy baterie, które pozwalają na przejechanie około 55 kilometrów na jednym ładowaniu (mowa tu przedziale 6-8 Ah). Wyposażenie roweru elektrycznego rozkłada się w taki sam sposób, jak w przypadku tradycyjnych jednośladów. Błotniki, światła, uchwyt na bidon, bagażnik, czy przerzutki wybieramy na takiej samej zasadzie. Szczególnie przerzutki (wewnętrzne lub zewnętrzne) warto wybrać zgodnie z naszymi potrzebami. Aktywność na rowerze elektrycznym, tak samo jak na tradycyjnym, wymaga od nas zachowania zasad bezpieczeństwa. Koniecznie trzeba więc wyposażyć się w kask rowerowy jak najlepszej jakości.

Rowery elektryczne – cena

Dla wielu osób bardzo istotna jest kwestia ceny. Ile kosztuje rower elektryczny? Wszystko zależy oczywiście od poziomu jego zaawansowania, przeznaczenia, wagi oraz tego, jaki silnik został zamontowany w jednośladzie. Najtańsze rowery elektryczne można obecnie zakupić za mniej niż około 4 tysiące złotych. Są to między innymi modele składane z akumulatorem rozmieszczonym na piastach. Te bardzo lekkie pojazdy można w każdej chwili złożyć i zabrać ze sobą na przykład do windy lub pieszo po schodach. Ich bateria zwykle posiada pojemność od 6 do 8 Ah, co przekłada się na 50 – 60 kilometrów jazdy na jednym ładowaniu. Warto pamiętać, że obecnie wielu sprzedawców oferuje możliwość zakupu na raty, dzięki czemu również modele z nieco wyższej półki cenowej nie stanowią aż tak odczuwalnego obciążenia budżetu.

Tak jak w przypadku każdego sprzętu, cena wzrasta wraz z potrzebami. Rowery elektryczne MTB z dobrej klasy silnikami, dostosowane do jeżdżenia po trudnych ścieżkach, to wydatek nawet 20 tysięcy złotych, a na tym ceny się nie kończą! Na szczęście obecnie rynek jest tak nasycony, że z łatwością można wybrać model idealny dla siebie. Rockrider i Elops to tylko niektóre przykłady wielu marek produkujących rowery. Znaczenie dla ceny sprzętu mają jego różne elementy. Od hamulców począwszy, a na amortyzatorach, wyświetlaczu i manetkach skończywszy.

rower_elektryczny_mtb

Rowery elektryczne szturmem zawojowały nasze serca. Mogą korzystać z nich zarówno bardzo sprawni wytrawni rowerzyści, poszukujący nowych wrażeń, jak i osoby starsze, czy dysponujące nieco gorszą kondycją, które chcą czerpać więcej przyjemności z jazdy. Sprzęt kupujemy na wiele lat, dlatego warto dobrze rozważyć decyzję o zakupie konkretnego modelu. Zawsze dostosowujemy go do naszych indywidualnych potrzeb. Zastanów się więc dobrze, jaki wybrać najlepszy rower elektryczny. Czy wolisz aluminiową ramę? Czy ważny jest dla ciebie czas ładowania? Te i inne kwestie będą mieć wpływ na twoje poruszanie się po mieście.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KOLARSTWO MTB, ROWERY MIEJSKIE

Jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu?

Jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE

Trenażer rowerowy — co to jest, jaki wybrać, jak wygląda trening?

Trenażer rowerowy — co to jest, jaki wybrać, jak wygląda trening?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE, ROWERY MIEJSKIE

Technika jazdy rowerem elektrycznym

Technika jazdy rowerem elektrycznym

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu