WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jaki rower trekkingowy wybrać i kupić?

11 kwiecień 2022
#PORADY

Zastanawiasz się nad zakupem roweru trekkingowego? Chcesz dowiedzieć się, czym dokładnie jest i czym charakteryzuje się ten pojazd? Poznaj najważniejsze informacje. Rower trekkingowy to jednoślad, który łączy w sobie cechy roweru miejskiego oraz górskiego. Jest to tym samym dość uniwersalny sprzęt, który zapewnia wygodną jazdę w wielu różnorodnych warunkach. Czasami bywa określany mianem roweru turystycznego. Wynika to z faktu, że konstrukcja tego sprzętu sprawia, że idealnie nadaje się do długich rowerowych wycieczek w plenerze.

Sprawdź najważniejsze informacje na temat roweru trekkingowego. Przekonaj się, o czym warto pamiętać, decydując się na zakup takiego właśnie sprzętu. Dowiedz się także, jakie akcesoria rowerowe warto dokupić do rowerów męskich i rowerów damskich.

Sprawdź: Rowery trekkingowe w sklepie internetowym Decathlon

jaki rower trekkingowy wybrac

Czym dokładnie jest rower trekkingowy?

Jednym z podstawowych rozróżnień dotyczących omawianego tu typu jednośladów jest fakt, że wyposażone są w specjalne opony. Jest to ogumienie o bieżniku terenowym. Tego rodzaju opony są węższe oraz gładsze niż na przykład te, które mógłbyś odnaleźć w sprzęcie przeznaczonym do kolarstwa górskiego. Najczęstszy rozmiar kół w przypadku rowerów trekkingowych to dwadzieścia osiem cali. Pod tym względem omawiany tu typ jednośladów jest więc nieco podobny do rowerów szosowych.

Konstrukcja rowerów trekkingowych sprawia, że można przyjąć na nich pozycję podobną do tej, którą przyjmuje użytkownik korzystający z roweru miejskiego. Mowa tu o pozycji o wyprostowanej sylwetce. Nie jest to jednak jedyna możliwość. Korzystając z tego pojazdu, będziesz mógł dostroić swoją pozycję wedle potrzeb. Widzisz jednak, że omawiana tu propozycja dla rowerzystów to coś innego niż rower crossowy czy rower górski.

Jaki rower trekkingowy i dla kogo?

Kto może korzystać z tego rodzaju sprzętu? Przede wszystkim ci, których celem są dalekie wyprawy rowerowe. Pomaga w tym konstrukcja roweru, na którego ramie z łatwością można zamontować bagażnik lub sakwy rowerowe. Możliwość wzięcia odpowiedniego bagażu oraz charakterystyka sprzętu, który jest uniwersalny i wygodny, sprawiają, że to dobry wehikuł do odległych podróży. Aluminiowe konstrukcje i odpowiednia geometria tych pojazdów sprawiają, że są lekkie, ale też wytrzymałe. Aluminium to wygoda i lżejsza waga przy tym samym rozmiarze ramy co w konstrukcji metalowej.

Nie jest to rower, który można by określić jako tak szybki niczym rower szosowy. Nie jest też tak zwrotny i lekki jak cross. Jest to pojazd wszechstronny, który co prawda nie poradzi sobie w trudnych warunkach, ale z którego będziesz mógł korzystać w naprawdę rozmaitych sytuacjach. Jego rekreacyjny charakter sprawia, że nada się też do jazdy po asfalcie i innych utwardzonych nawierzchniach na trasach, które nie są bardzo wymagające.

rower trekkingowy jaki wybrac

Jaki rower trekkingowy i jakie akcesoria na wycieczkę

Warto zadać pytanie o to, o czym należy pamiętać, wybierając się na wyprawę rowerem trekkingowym. Sam jednoślad to wszakże nie wszystko. Wśród najważniejszych akcesoriów można wskazać kask rowerowy. Powinien być on nie tylko dopasowany, ale także wykonany z solidnego trwałego materiału. Poszukując go, zwracaj uwagę, czy ów element posiada stosowne atesty. Sprawdzenie jakości produktów powinno zresztą dotyczyć także innych komponentów takich jak amortyzatory, błotniki, oświetlenie, napęd, przerzutki, obręcze, widelce i dynama czy hamulce tarczowe. Wtedy sprawisz, że jazda będzie komfortowa i zapewni ci przednie wrażenia.

Kluczowe znaczenie podczas podróży, tych bliższych i dalszych, będzie mieć odzież rowerowa. Nie sposób przecenić wagę dobrze dobranych koszulek rowerowych, bluz rowerowych czy spodenek rowerowych. Tylko dysponując właściwymi i pasującymi ci ubraniami, będziesz mógł w pełni cieszyć się komfortem jazdy. Równie wielkie znaczenie będą mieć buty rowerowe, dzięki którym pedałowanie może stać się łatwiejsze. Wreszcie, mówiąc o komponentach, które umilą dalekie wyprawy, warto wskazać na licznik rowerowy, który wskaże ci dokładne rezultaty twojego wysiłku.

Jaki rower trekkingowy – podsumowanie

Rower trekkingowy to propozycja dla tych, którzy cenią wszechstronność. Dla tych, którzy stawiają przed sobą zróżnicowane cele. Budowa tego sprzętu to swoisty kompromis między zaletami szosówek, górali i rowerów miejskich. Dotyczy to tak amortyzacji, prędkości jak i innych kwestii. Zastanawiając się, jaki rower trekkingowy wybrać, przede wszystkim powinieneś brać pod uwagę komfort. Będąc w sklepie, przymierz się do wielu modeli. Zwróć uwagę na kształt siodełka. Dobierz jego wysokość i odległość do kierownicy w odniesieniu do twojego wzrostu. Ostatecznie przy długich wyprawach twój komfort będzie mieć kluczowe znaczenie. Dobierz stosowny osprzęt i ciesz się jazdą!

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KOLARSTWO MTB, ROWERY MIEJSKIE

Jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu?

Jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE, ROWERY MIEJSKIE

Rower zimą - jak się ubrać na rower zimą?

Rower zimą - jak się ubrać na rower zimą?
ROWERY MIEJSKIE

Rower miejski 2022 – jak wybrać ten właściwy?

Rower miejski 2022 – jak wybrać ten właściwy?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu