WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jakie buty na rower wybrać? Jak dobrać buty rowerowe?

31 marzec 2022
#PORADY

Wychodząc na rower, troszczymy się przede wszystkim o akcesoria, które dadzą nam poczucie bezpieczeństwa. Liczy się dobry kask rowerowy, czasami ochraniacze i nakolanniki. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że dla wygody i bezpieczeństwa podczas jazdy bardzo ważne są także odpowiednie buty rowerowe. Podpowiadamy, jakie wybrać.

Wybór butów rowerowych

Większość osób idąc na rower, zakłada wygodne obuwie sportowe. Oczywiście takie rozwiązanie do pewnego stopnia spełnia swoją rolę, jednak warto wiedzieć, że efektywna jazda na rowerze bardzo często wymaga bardziej świadomego wyboru butów. Przejechanie kilkudziesięciu metrów do sklepu w klapkach, czy baletkach może i nie skończy się dla nas niczym złym, jednak zdecydowanie nie warto wdrażać takich praktyk na dłuższe przejazdy. Pedałować bez sztywnej podeszwy, odpowiedniej cholewki i sznurówek? To nie jest dobry przepis na kolarstwo. Obecnie w specjalistycznych sklepach znajdziemy bardzo wiele modeli butów na rower, które są nie mniej ważne niż dobra odzież rowerowa. Przed wybraniem się na zakupy warto jednak poznać podstawy podziału obuwia rowerowego, aby nasz wybór był jak najbardziej świadomy i dostosowany do własnych potrzeb. Jaka sztywność? Jaka wentylacja? Odpowiadamy na wiele istotnych pytań w omawianej materii.

buty rowerowe w kolorze białym

Buty rowerowe SPD czy bez SPD?

Jednym z najważniejszych pytań (według niektórych wręcz granicznych) jest to, czy wybrać buty z systemem zatrzaskowym, czy raczej bez niego. SPD ma bardzo wiele zalet – nie trzeba przekonywać o tym nawet mało doświadczonych rowerzystów. Według wielu na długich dystansach jest ono wręcz niezbędne. Znacznie zwiększa szybkość i komfort jazdy. Z drugiej strony w warunkach miejskich system zatrzaskowy może się całkowicie nie sprawdzić.

Dylemat jest więc bardzo często ograniczony do naszego doświadczenia i tras, które na co dzień pokonujemy. Na szczęście obecnie większość dobrych butów rowerowych jest bardzo uniwersalna, a ich podeszwy dostosowane zarówno do jazdy z SPD, jak i bez niego. Dobrym rozwiązaniem będzie wybór obuwia ze specjalnym gniazdem, które umożliwia montaż bloków wtedy, kiedy takie rozwiązanie jest nam najbardziej na rękę.

buty rowerowe czerwone

Zwykłe buty na rower

No dobrze. Zalety profesjonalnych butów na rower są nie do przecenienia, jednak wiele osób wciąż zastanawia się, czy na dwóch kółkach nie można jeździć po prostu w zwykłych trampkach, czy butach sportowych. Oczywiście jest to standardowe rozwiązanie, szczególnie jeżeli nie pokonujemy na co dzień dużych dystansów. Warto jednak zadbać o to, aby buty wybrane do jazdy były jak najwygodniejsze i w miarę możliwości jak najbardziej przyczepne. Mimo wszystko, jeżeli regularnie przemierzamy spore dystanse rowerem, dobrze zastanowić się nad kupnem butów dostosowanych specjalnie do jazdy. Jazda rowerem dziecięcym lub dla dorosłych będzie dużo bezpieczniejsza i bardziej komfortowa w momencie, kiedy zadbamy o wszystkie szczegóły wyposażenia i ubioru.

Uniwersalne buty na rower

Wiele osób zastanawia się, czy istnieją uniwersalne buty – na przykład na rower miejski, na którym poruszamy się po bezpiecznych i dobrze oznaczonych ścieżkach. Odpowiedź na to pytanie zazwyczaj nie jest prosta. Często za uniwersalne buty na rower uznaje się po prostu wygodne buty sportowe. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że produkt przeznaczony do wszystkiego może nie zawsze jest do niczego, jednak zazwyczaj nie zadowoli wymagających użytkowników. Jeżeli poprzez uniwersalność rozumiemy połączenie efektywnej jazdy z możliwością chodzenia w butach na co dzień, warto zastanowić się nad kupnem butów rowerowo-turystycznych, które świetnie łączą w sobie te dwie funkcje. Co prawda nie nadają się one do jazdy z SPD, jednak w przypadku, kiedy poruszamy się wyłącznie po mieście, nie ma to tak naprawdę zbyt dużego znaczenia.

Wybierając uniwersalne obuwie, zwróćmy uwagę przede wszystkim na jego jakość i design. Obecnie na rynku funkcjonuje z powodzeniem wiele firm, które oferują doskonałej jakości obuwie, które dodatkowo świetnie wygląda. Wybór zawsze powinien być przemyślany i dostosowany do naszych potrzeb i preferencji.

buty rowerowe SPD

Jakie buty na rower crossowy?

Rower crossowy świetnie nadaje się do wycieczek za miasto i dobrze sprawdza się na zróżnicowanych terenach. Dobór butów, które będą do niego pasowały, powinien być dobrze przemyślany w taki sposób, aby obuwie sprawiało nam maksymalny komfort. Wiele osób na rower crossowy wybiera buty SPD z twardą podeszwą. To doskonałe rozwiązanie na długą jazdę, ponieważ maksymalnie zwiększa jej efektywność. Nie sprawdzi się jednak w momencie, kiedy z roweru korzystamy przede wszystkim podczas niedługich, rekreacyjnych wycieczek oraz gdy często zdarza nam się zsiadać z roweru. W takich przypadkach lepiej wybrać buty z bardziej miękką podeszwą, odpowiednią do chodzenia i wyposażoną w przestrzeń do montażu bloków SPD.

Jakie buty na rower MTB?

Rowery górskie dostosowane są do jazdy po bardzo wymagających terenach. Właśnie dlatego wybór odpowiedniego obuwia jest w ich przypadku niezwykle istotny. Zazwyczaj nasze poszukiwania zawężają się do obuwia turystycznego oraz typowo sportowego. Jeżeli zdecydujesz się na pierwszą opcję, wybór nie będzie różnił się znacząco od zakupów pod kątem butów trekkingowych. Buty powinny być dostosowane do pedałów platformowych, dlatego warto wybrać model z nieco sztywniejszą podeszwą, która będzie bardziej efektywna podczas jazdy. Do rekreacyjnych wycieczek takie rozwiązanie zdecydowanie wystarczy. Jeżeli jednak rower MTB służy nam przede wszystkim do sportu, konieczny będzie wybór obuwia dostosowanego do zatrzasków. Najlepiej także wybrać buty, które są jak najlżejsze. Wówczas ograniczymy nieco zmęczenie podczas jazdy.

buty rowerowe w kolorze czarnym

Dobre buty na rower – o czym pamiętać?

Niezależnie od tego, czy posiadamy rower MTB, czy rower szosowy wybór odpowiedniego obuwia powinien być jak najlepiej przemyślany. Przechodzimy więc do bardzo ważnego pytania: o czym nie wolno zapominać podczas zakupów? Żelazna zasada, do której warto się stosować, głosi, że buty rowerowe powinny być maksymalnie dopasowane do naszych potrzeb. Jeżeli czas spędzony na rowerze ogranicza się u nas do okresowej jazdy po zakupy, czy na krótką wycieczkę po mieście kryteria, na których warto się skupić, powinny ograniczać się do wygody i jakości materiałów. W takich wypadkach postawmy na dobrej jakości buty sportowe, które świetnie sprawdzają zarówno podczas jazdy, jak i chodzenia. Design można oczywiście dowolnie wybrać, ponieważ oferta jest bardzo szeroka.

Nieco większej uważności wymaga wybór butów na rower MTB, czy szosowy, którym wyruszamy za miasto. Tutaj wiele zależy od naszych zwyczajów. Na długie dystanse najlepiej postawić na buty, w których można zastosować SPD. Powinny one jednak być przede wszystkim wygodne i trwałe. Największe wymagania stawiają przed sobą osoby jeżdżące wyczynowo lub sportowo. W takich wypadkach konieczna jest dobra przyczepność, dlatego idealne będą buty SPD ze sztywną i trwałą podeszwą. Warto brać pod uwagę jedynie obuwie bardzo dobrej jakości, przewiewne, cenione przez miłośników jazdy rowerowej i sprawdzone w praktyce przez kolarzy. W naszej ofercie znajdziesz mnóstwo modeli, które z pewnością spełnią twoje oczekiwania.

Zobacz: Rowery w ofercie sklepu internetowego Decathlon

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KOLARSTWO MTB, ROWERY MIEJSKIE

Jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu?

Jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE

Trenażer rowerowy — co to jest, jaki wybrać, jak wygląda trening?

Trenażer rowerowy — co to jest, jaki wybrać, jak wygląda trening?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE, ROWERY MIEJSKIE

Czy można myć rower na myjni?

Czy można myć rower na myjni?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu