WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie roweru?

09 maj 2022

Prawo szczegółowo reguluje kwestie, dotyczące obowiązkowego wyposażenia samochodu, tak aby można było bezpiecznie poruszać się nim po drodze. Nie wszyscy mają jednak świadomość tego, że w przypadku rowerów także obowiązują swego rodzaju rozporządzenia. Jakie jest obowiązkowe, niezbędne wyposażenie rowerzysty i co grozi za ewentualne uchybienia? Co musimy zamontować w rowerze, aby poprawić jego widoczność? Czy musimy posiadać elementy odblaskowe i sygnały ostrzegawcze? Odpowiedzi znajdziesz poniżej

Obowiązkowe wyposażenie roweru

Przepisy prawa regulują, jakie elementy wyposażenia roweru są obowiązkowe. Eksperci podają również, o co warto zadbać, aby mieć pewność, że nasza jazda będzie w pełni bezpieczna. Co ciekawe, na liście wymaganych elementów nie znajdziemy dobrej jakości opon rowerowych, mocnych świateł czy dwóch, sprawnych hamulców. O co więc musimy zadbać, aby uniknąć ewentualnej kary? Obowiązkowe elementy wyposażenia roweru to:

 • światło przednie – pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej, migające bądź świecące światłem ciągłym,
 • światło tylne – jedno odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt
 • światło tylne – jedno, świecące lub ciągle migające,
 • hamulec – wystarczy jeden, w pełni sprawny,
 • sygnał dźwiękowy – może być nim zwykły dzwonek.
rower jakie jest obowiazkowe wyposazenie

Oświetlenie roweru

Wśród rowerzystów bardzo często pojawia się pytanie, czy rower musi być dobrze oświetlony przez całą dobę, jakie jest obowiązkowe oświetlenie? Otóż okazuje się, że nie. Lampki rowerowe muszą oświetlać pojazd po zmroku, za dnia natomiast obowiązkowe jest jedynie czerwone światło tylne. Pozostałe zaś mogą stanowić systemy zasilane na baterie bądź dynamem. Rower powinien być dobrze oświetlony także w dzień, jeśli wybieramy się w drogę przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Prawo określa, że w takiej sytuacji rowerzysta musi zadbać o światła pozycyjne, dzięki którym będzie dobrze widoczny na drodze. Warto je włączyć bez względu na to, czy pada deszcz, czy też zalega gęsta mgła. Dobrze oświetleni będziemy na drodze bezpieczniejsi.

Hamulec

Rower damski oraz rower męski musi posiadać przynajmniej jeden sprawny hamulec. Nie ma tutaj znaczenia, jaki dokładnie rodzaj wybierzemy – może być to hamulec szczękowy, tarczowy bądź w pedałach. Działanie hamulca można sprawdzić w bardzo prosty sposób, dlatego warto to zrobić przed każdą przejażdżką, dla własnego bezpieczeństwa.

Sygnał dźwiękowy

Dzwonki rowerowe idealnie spełniają się w roli sygnału dźwiękowego, w który musi być wyposażony każdy rower. Zazwyczaj dzwonek jest elementem, który znajdziemy w każdym, nowym modelu roweru. Jeśli jednak nasz dzwonek uległ awarii, to koniecznie wymieńmy go na inny, wydający ostrzegający, lecz zarazem niezbyt ostry dźwięk. Sygnału dźwiękowego, zgodnie z prawem, możemy używać jedynie wtedy, gdy poruszamy się po ulicy. Jeśli zdarzy nam się wjechać na chodnik, nie wolno dzwonić dzwonkiem na pieszych. Ponadto, nadmierne używanie sygnału dźwiękowego, szczególnie w porze wieczornej, może zostać uznane za zakłócanie ciszy.

Dodatkowe wyposażenie roweru

Prawo nakłada na rowerzystów pewne obowiązki w kontekście odpowiedniego wyposażenia pojazdu, którym poruszają się po drogach. Niemniej jednak bardzo istotne okazuje się być także dodatkowe wyposażenie roweru, które znacznie zwiększa nasze bezpieczeństwo. Choć nie znajdziemy go na liście elementów obowiązkowych, eksperci radzą, aby nie zapominać o tego typu rzeczach. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim:

 • kask rowerowy – może zamortyzować upadek, a w skrajnych przypadkach zapobiec wstrząsowi mózgu,
 • kamizelka odblaskowa – odblask szczególnie przydatny podczas jazdy po zmierzchu, świtem, podczas wypadku bądź gdy musimy udzielić pierwszej pomocy,
 • przednie, białe światło odblaskowe,
 • żółte światło na pedałach,
 • światła odblaskowe na kołach,
 • opony z paskiem odblaskowym na całym obwodzie.

Ciekawa kwestia dotyczy kierunkowskazów, które zgodnie z prawem stanowią obowiązkowy element wyposażenia tylko w jednym przypadku, a mianowicie wtedy, gdy konstrukcja roweru uniemożliwia zasygnalizowanie chęci zmiany kierunku przy pomocy ręki. W przeciwnym razie nie musimy montować kierunkowskazów, choć oczywiście możemy to zrobić. Z drugiej strony kierunkowskazy nie zwalniają nas z obowiązku wystawiania ręki, jeśli tylko konstrukcja naszego roweru nam to umożliwia. Wyposażenie obowiązkowe i dodatkowe dla każdego roweru oferuje nam profesjonalny sklep rowerowy. Warto się do niego udać razem z pojazdem, tak aby dobrać idealne elementy, zapewniające nam bezpieczeństwo na drodze. 

wyposazenie roweru co jest obowiazkowe

Kara za brak obowiązkowego wyposażenia roweru

Jeśli prawo nakłada na nas pewne obowiązki, związane z przystosowaniem roweru do jazdy, to umożliwia także ukaranie osób, które nie stosują się do przepisów drogowych. Jaka kara czeka rowerzystów, którzy mają niedziałające hamulce rowerowe czy światła? Policjant, podczas przeprowadzania rutynowej kontroli, może nałożyć karę w wysokości 500 zł. Jest to mandat karny, który należy uregulować w najkrótszym, możliwym terminie. Oczywiście, rowerzysta zobowiązany jest przystosować swój rower przed następną jazdą. Co ciekawe, bez względu na to, czy jedziemy bez dzwonka, czy z niedziałającymi światłami, kara może zostać nałożona w takiej samej wysokości. Policjant może jednak ograniczyć się do upomnienia rowerzysty i pouczenia go na temat tego, jakie elementy wyposażenia roweru są obowiązkowe. 

Szczegółowe informacje dotyczące obowiązkowego wyposażenia roweru można znaleźć w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 27 października 2016 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KOLARSTWO MTB, ROWERY MIEJSKIE

Jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu?

Jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE, ROWERY MIEJSKIE

Rower zimą - jak się ubrać na rower zimą?

Rower zimą - jak się ubrać na rower zimą?
ROWERY MIEJSKIE

Rower miejski 2022 – jak wybrać ten właściwy?

Rower miejski 2022 – jak wybrać ten właściwy?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu