WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jazda rowerem w ciąży. Czy można jeździć na rowerze w ciąży?

23 lipiec 2020
#PORADY

Czy jazda na rowerze w ciąży to dobry pomysł? Jeśli kobieta intensywnie trenowała przed ciążą i dobrze się czuje, to w większość przypadków będzie mogła jeździć na rowerze mimo ciąży. Konieczne będzie jednak przestrzeganie podstawowych zaleceń bezpieczeństwa i zmniejszenie intensywności jazd oraz słuchanie zaleceń lekarza. Sprawdź, kiedy rower w ciąży jest bezpieczny i kto powinien zrezygnować z tej aktywności na rzecz m.in. pływania. Niestety lista przeciwwskazań do jazdy rowerem w ciąży jest długa.


Ciąża a rower. Czy w ciąży można jeździć na rowerze?

Podobnie jak w przypadku biegania w ciąży – w większości przypadków tak, jeśli kobieta wcześniej uprawiała regularnie ten rodzaj aktywności. Musi się jednak zmienić charakter treningów. Ciężarna kobieta, chcąc zachować wysoką intensywność i częstotliwość jazd sprzed ciąży, może zaszkodzić sobie i dziecku. Dlatego w przypadku jazdy na rowerze w ciąży polecane są lekkie, rekreacyjne wycieczki. W tym przypadku w treningu kolarskim więcej nie znaczy lepiej. Ponadto jazdę na rowerach górskich MTB lepiej zamienić na jazdę na rowerach miejskich.

Dlaczego? Ponieważ prawidłowa pozycja na rowerze miejskim to pozycja wyprostowana, z małym naciskiem na brzuch. Nie ma oficjalnego, jednego stanowiska dotyczącego jazdy na rowerze w ciąży, jednak często słychać głosy specjalistów, którzy odradzają rower górski w ciąży. Taka jazda może spowodować: wypadanie przedniej i tylnej ściany pochwy, obniżenie narządu rodnego. 

Decyzję o dalszym jeżdżeniu rowerem w ciąży musi podjąć lekarz prowadzący. Jeśli kobieta jest zdrowa, a dziecko rozwija się prawidłowo, to nie powinno być z tym problemu. Tym bardziej, że jazda na rowerze w ciąży ma sporo zalet: zapobiega powstawaniu żylaków, odciążą kręgosłup, zmniejsza ryzyko depresji i lęków, a także świetnie dotlenia organizm.

Czy jazda na rowerze w ciąży jest bezpieczna?

Nie można jednoznacznie stwierdzić, czy jazda rowerem podczas ciąży jest bezpieczna czy też nie. Wszystko zależy od wcześniejszego poziomu wytrenowania, stanu zdrowia kobiety, jej obciążeń genetycznych, a nawet tego, czy ciąża jest pojedyncza czy mnoga. O tym, czy taka aktywność nie zaszkodzi dziecku ani kobiecie decyduje lekarz po serii badań ogólnych i ginekologicznych.

Jeśli lekarz zgodzi się na jazdę rowerem podczas ciąży:

 • Należy zapomnieć o jeździe w trudnych warunkach i po mocno nierównej powierzchni, m.in. kolarstwie górskim.
 • Trzeba wybierać lekkie, proste i najlepiej asfaltowe trasy (ścieżki rowerowe), gdzie nie będziemy się narażać na wstrząsy.
 • Nie można zapominać o prawidłowej diecie.
 • Należy wybierać popularne trasy. W ten sposób, jeśli poczujemy się gorzej, ktoś szybko będzie mógł udzielić nam pomocy.

Jeżeli lekarz prowadzący zabrania jazdy na rowerze w ciąży, można spróbować szeregu innych, łagodniejszych sportów. Świetnym wyborem są: pływanie, łagodny pilates, lekka joga albo ćwiczenia na piłce dla ciężarnych. Każda kobieta, która bardzo tęskni za rowerem może mieć na uwadze, że za kilkanaście miesięcy będzie mogła jeździć rowerem…  towarzystwie dziecka. Wystarczy wybrać siedzisko dla dziecka na rower i ruszać w drogę!

Fot 1. Materiał własny

Kiedy nie można jeździć rowerem w ciąży

Niestety istnieje szereg przeciwwskazań do jazdy rowerem w ciąży. Nie można wsiadać na siodełko, jeśli:

 • kobieta wcześniej nie trenowała jazdy rowerem (nie jeździła w ogóle lub okazjonalnie wsiadała na siodełko),
 • ciąża jest zagrożona,
 • kobieta zmaga się z anemią,
 • kobieta choruje na cukrzycę,
 • lub ma zdiagnozowaną chorobę serca,
 • albo nadciśnienie,
 • w ciąży pojawiają się nawracające krwawienia,
 • ciąża jest mnoga.

Jeżeli nie dotycząc nas powyższe sytuacje, w wielu przypadkach można swobodnie jeździć rowerem w ciąży. Każda kobieta, która boi się o bezpieczeństwo swoje i dziecka, może wybrać stabilną jazdę na rowerze stacjonarnym/spinningowym. Jednak podobnie jak w przypadku zwykłego roweru należy pamiętać o tym, aby się nie przemęczać.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KOLARSTWO MTB, ROWERY MIEJSKIE

Jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu?

Jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE

Trenażer rowerowy — co to jest, jaki wybrać, jak wygląda trening?

Trenażer rowerowy — co to jest, jaki wybrać, jak wygląda trening?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE, ROWERY MIEJSKIE

Wymiana łańcucha w rowerze - kiedy i jak go wymienić?

Wymiana łańcucha w rowerze - kiedy i jak go wymienić?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu