WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Poradnik wymiany kasety lub wolnobiegu w rowerze

04 sierpień 2021

Żeby wiedzieć, czy będziemy wymieniać wolnobieg czy kasetę, niezbędna jest umiejętność ich rozróżnienia. Zobaczmy jak to zrobić, jakie narzędzia będą do ich wymiany potrzebne oraz jak krok po kroku to zrobić.

Wolnobieg w rowerze

Jest starszym wynalazkiem niż kaseta. Najczęściej występuje w rowerach z niższej półki oraz tych starszych. Jak go rozpoznać, gdy jest zamontowany na rowerze?

 • Kierunek kręcenia: jeżeli spróbujemy wolnobieg kręcić do tyłu, tj. w przeciwnym kierunku niż kierunek jazdy, nie będzie się on kręcić
 • Barwa: zazwyczaj występują z charakterystyczną barwą czarnej, największej zębatki, oraz pozostałych w barwie metalicznego brązu.
 • Liczba zębatek: od 1 do 6, rzadko występuje 7, a bardzo rzadko 8 zębatek. Najmniejsza zębatka ma nie mniej niż 13 zębów.
 • Oś koła: oś koła jest mocowana zazwyczaj na nakrętkę, chociaż zdarzają się też przypadki, gdzie w kole z wolnobiegiem występuje ośka na szybkozamykacz tzw. QR

Kaseta w rowerze

Jest następcą wolnobiegu. Obecnie występuje w coraz większej ilości rowerów, zwłaszcza tych ze średniej i wysokiej półki. Kasetę najłatwiej poznać po braku cech charakterystycznych dla wolnobiegu. Jak ją rozpoznać, gdy jest zamontowana na rowerze?

 • Kierunek kręcenia: jeżeli spróbujemy kasetę kręcić do tyłu, będzie się ona kręcić (w przeciwieństwie do wolnobiegu)
 • Barwa: zazwyczaj jednolita, czarna, srebrna, złota, nie występuje w charakterystycznej dla wolnobiegów kombinacji metaliczny brąz +1 czarna zębatka
 • Liczba zębatek: od 7 w górę
 • Oś koła: występują różne osie, sztywne, szybkozamykacze, ale na pewno nie na nakrętkę, jak w większości wolnobiegów
sprzęt w rowerze

Gdy już wiemy, z czym mamy do czynienia, możemy śmiało ruszać do sklepu (stacjonarnego lub internetowego) po nową sztukę. Jeżeli nie mamy pewności, można ze sobą zabrać koło lub zrobić kilka zdjęć – jest wtedy większa szansa, że nie pomylimy się przy zakupie i że na miejscu pracownik nam pomoże w wyborze odpowiedniego sprzętu.

Demontaż i montaż wolnobiegu w rowerze

Będziemy potrzebować następujących narzędzi:

 • klucz do wolnobiegu + coś do jego trzymania
 • płaskie klucze, zazwyczaj 15 i 21mm, najlepiej mieć cały zestaw

Demontaż i montaż wolnobiegu krok po kroku

 1. Zrzuć biegi z tyłu na najmniejszą zębatkę.
 2. W przypadku klasycznych hamulców szczękowych rozepnij hamulec tylny, bez tego ciężko będzie zdjąć koło – możesz ewentualnie spuścić powietrze z opony. W przypadku hamulców tarczowych raczej nie musisz nic robić (chociaż w przypadku hamulców tarczowych hydraulicznych możesz, ale również nie musisz, użyć zaślepki do zabezpieczenia okładzin hamulcowych – wystarczy nie naciskać hamulca na czas demontażu wolnobiegu).
 3. Odkręć nakrętki trzymające ośkę za pomocą klucza płaskiego (najczęściej 15mm) lub odciągnij i odkręć szybkozamykacz.
 4. Ciągnąc koło, delikatnie odciągnij wózek przerzutki do tyłu, tak, aby wolnobiegowi i kołu łatwiej było się wydostać z objęć łańcucha.
 5. Ze zdemontowanego koła odkręć nakrętki z ośki lub wyjmij szybkozamykacz. Bez tego nie uda Ci się założyć klucza do wolnobiegu.
 6. Załóż klucz do wolnobiegu – aby go użyć, będzie potrzebny najczęściej klucz płaski 21mm, grzechotka do kluczy nasadowych ½ lub ostateczna opcja, czyli przytrzymanie klucza do wolnobiegu imadłem, jeżeli takowe posiadamy.
 7. Wolnobieg odkręcamy ruchem przeciwnym do wskazówek zegara.
 8. Przed nakręceniem nowego wolnobiegu, przeczyśc gwint i okolice piasty czystą szmatką.
 9. Nakręć nowy wolnobieg, możesz to zrobić nawet samą ręką, wolnobieg podczas pedałowania samoczynnie się dokręca. Pamiętaj, że dokręcamy zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
 10. Nakręć ponownie nakrętki na ośkę.
 11. Przy montażu koła pamiętaj o odciągnięciu przerzutki i ponownym zapięciu hamulców, jeżeli były odpinane.

Demontaż i montaż kasety w rowerze

Będziemy potrzebować następujących narzędzi:

klucz do kasety rowerowej

Demontaż i montaż kasety rowerowej krok po kroku

 1. Zrzuć biegi z tyłu na najmniejszą zębatkę.
 2. W przypadku klasycznych hamulców szczękowych, rozepnij hamulec tylny – bez tego ciężko będzie zdjąć koło – możesz ewentualnie spuścić powietrze z opony. W przypadku hamulców tarczowych raczej nie musisz nic robić (chociaż w przypadku hamulców tarczowych hydraulicznych możesz, ale również nie musisz, użyć zaślepki do zabezpieczenia okładzin hamulcowych – wystarczy nie naciskać hamulca na czas demontażu kasety).
 3. Zdemontuj ośkę (szybkozamykacz lub sztywną oś).
 4. Ciągnąc koło, delikatnie odciągnij wózek przerzutki do tyłu, tak, aby kasecie i i kołu łatwiej było się wydostać z objęć łańcucha.
 5. Załóż klucz do kaset, aby go użyć, będzie potrzebny najczęściej klucz płaski 21mm, grzechotka do kluczy nasadowych ½.
 6. Nakrętkę kasety odkręcamy ruchem przeciwnym do wskazówek zegara. Natomiast kaseta też się swobodnie kręci w tym kierunku, dlatego potrzebny będzie tzw. bacik. Zamontuj go zgodnie z instrukcją producenta i przytrzymaj kasetę podczas odkręcania nakrętki.
 7. Przed montażem nowej kasety, przeczyść bębenek, na który się ją nakłada za pomocą czystej szmatki.
 8. Nałóż nową kasetę na czysty bębenek. Jeżeli masz problem z założeniem, zwróć uwagę, że każda zębatka ma jedną wypustkę szerszą lub węższą od pozostałych, dzięki temu zamontujesz je bez problemu.
 9. Na koniec, jeżeli wszystko ułożono w prawidłowej kolejności i kierunku, bez problemu można nakręcić nakrętkę kasety – najłatwiej trafić w gwint, jeżeli pomożemy sobie kluczem do kasety i dłonią.
 10. Przy dokręcaniu kasety już nie potrzebujemy bacika, natomiast należy ją przykręcić mocno za pomocą klucza do kaset i tego, czego użyliśmy do jego trzymania.
 11. Przy montażu koła pamiętaj o odciągnięciu przerzutki, ponownym zapięciu hamulców, jeżeli były odpinane, oraz montażu i zakręceniu ośki.
Piotr Rybak Decathlon Warszawa Okęcie
Na co dzień możesz mnie spotkać w sklepie Decathlon Okęcie w Warszawie – chętnie udzielę Wam rad rowerowych – zaczynając od sprzętu, na poradach technicznych kończąc! Uwielbiam jazdę rowerem z sakwami, zacząłem też biegać w terenie. Możesz skontaktować się ze mną mailowo: piotr.rybak@decathlon.com
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Na co dzień możesz mnie spotkać w sklepie Decathlon Okęcie w Warszawie – chętnie udzielę Wam rad rowerowych – zaczynając od sprzętu, na poradach technicznych kończąc! Uwielbiam jazdę rowerem z sakwami, zacząłem też biegać w terenie. Możesz skontaktować się ze mną mailowo: piotr.rybak@decathlon.com
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KOLARSTWO MTB, ROWERY MIEJSKIE

Jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu?

Jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE, ROWERY MIEJSKIE

Czy można myć rower na myjni?

Czy można myć rower na myjni?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE

Trenażer rowerowy — co to jest, jaki wybrać, jak wygląda trening?

Trenażer rowerowy — co to jest, jaki wybrać, jak wygląda trening?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu