WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Regulacja hamulców w rowerze - jak zrobić to prawidłowo?

18 czerwiec 2021

Regulowanie hamulców w rowerze to drobna kwestia, z którą bardzo często zwracamy się do serwisów rowerowych. Z problemem regulacji hamulców w rowerze, może sobie poradzić również osoba, która nie ma doświadczenia w pracach mechanicznych. Trzeba jednak wiedzieć, z jakim systemem hamulcowym w rowerze mamy właściwie do czynienia. Dowiedz się więcej na temat prawidłowego regulacji hamulców w rowerze.

Regulacja hamulców w rowerze – od czego zacząć?

Jeszcze przed przystąpieniem do pracy trzeba mieć przynajmniej elementarną wiedzę na temat tego, że hamulce rowerowe się rozregulowują. Świadczyć o tym będą: 

  • wydłużenie trasy hamowania
  • późna reakcja roweru na naciskanie hamulca
  • słaby opór
  • piszczenie 

Jeżeli zauważymy tego typu symptomy, warto dokładnie przyjrzeć się całej instalacji hamulcowej, ponieważ mogą one świadczyć także o poważniejszych usterkach, między innymi i zużyciu się klocków. Odpowiednie uregulowanie hamulców jest bardzo istotne, nie tylko, kiedy naprawiamy rowery dziecięce

Jeżeli mamy już pewność, że problemy z hamowaniem faktycznie wynikają z rozregulowania, należy zabrać się za rozwiązywanie problemu. Zazwyczaj możemy dokonać tego w każdych warunkach, nawet na trasie. Trzeba jednak mieć świadomość, że technika naprawy będzie zależała od typu układu hamulcowego. 

Regulacja naciągu linki hamulca

Jednym ze sposobów na regulowanie pracy hamulców jest regulacja linki przy ramieniu. Należy robić to w następującej kolejności: 

  • wyciągnięcie fajki z linką z jednego ramienia
  • poluzowanie śruby przy ramieniu, do którego linka jest przymocowana
  • dokręcenie do końca śruby przy klamce hamulcowej
  • odkręcenie tej śruby o dwa obroty
regulacja_hamulcow_rowerowych
W samodzielnych pracach serwisowych pomocny będzie profesjonalny stojak serwisowy do roweru.

Regulacja klamki hamulca w rowerze

Prawidłowe mocowanie klamki hamulca na kierownicy ma wbrew pozorom bardzo duże znaczenie. Nie możemy dopuścić do tego, aby zjeżdżała ona zbytnio w górę lub w dół, ponieważ może to wpływać negatywnie na bezpieczeństwo jazdy. 

Klamkę trzeba ustawić w taki sposób, aby znajdowała się w zasięgu dwóch – trzech palców. Nie powinna znajdować się ani zbyt blisko, ani zbyt daleko od chwytu. Klamki nie powinny być ruchome, nawet niewielkie rozluźnienie trzeba natychmiast korygować. 

Regulacja hamulców tarczowych w rowerze

Hamulce tarczowe nie są najczęściej stosowanym w rowerach systemem, jednak można zauważyć tendencję do spotykania ich coraz częściej. Nic dziwnego, są bowiem niezwykle skuteczne. Na regulowanie hamulców tarczowych hydraulicznych poświęcimy oddzielny akapit, tymczasem skupmy się na hamulcach mechanicznych, czyli tych, w których klocki aktywuje linka. 

Odległość klocków od tarczy regulowana jest tutaj poprzez pokrętło, które znajduje się w miejscu nacisku hamulca. Konieczne będzie prawidłowe ustawienie zacisku względem tarczy. Zazwyczaj jest on przymocowany do ramy roweru lub do widelca. Musimy poluzować dwie śruby i wówczas ustawić go tak, aby znajdował się równolegle do tarczy. Podczas dokręcania śrubek, konieczne jest przytrzymywanie klamki hamulcowej. 

regulacja_hamulcow_w_rowerze
W Decathlon znajdziesz szeroką ofertę niezbędnych narzędzi oraz części rowerowych, które umożliwią samodzielne wykonanie wielu prac serwisowych.

Regulacja hamulców v brake 

W bardzo wielu modelach rowerów znajdziemy hamulce typu v-brake. Nic dziwnego, to system nie tylko niezawodny, ale także także efektywny i łatwy w regulacji. Zazwyczaj wystarczy obrócić pokrętło baryłkowe przy jednoczesnym zaciskaniu klamki hamulcowej. Linka hamulcowa luzuje się wówczas lub napina, a tym samym zmienia się dystans między klockami a obręczą. 

Jeżeli ten sposób okaże się niewystarczający, warto spróbować wyregulować napięcie linki lub sprawdzić, czy ramiona z klockami są ustawione w takiej samej odległości od obręczy. Jeżeli tak nie jest, prawdopodobnie nie obędzie się bez wyregulowania sprężyn hamulca. Nie jest to trudne zadanie. Konieczne będzie manipulowanie śrubką regulacyjną. W momencie kiedy ją dokręcamy, ramiona odsuwają się od obręczy. Przy odkręcaniu z kolei zbliżają się do koła. 

Ramiona  z klockami powinniśmy ustawić dokładnie w odległości od jednego do półtora milimetra od obręczy. Następnie trzeba dokręcić linkę. Klocki hamulcowe powinny znajdować się w bezpiecznej odległości od felgi. W momencie naciśnięcia klamki hamulca koło powinno natychmiast się zatrzymać. 

Regulacja hamulców hydraulicznych

Hamulce hydrauliczne możemy spotkać niezależnie od tego, czy posiadamy rower miejski, czy rower mtb. Są one bardzo skuteczne, jednak niekiedy zdarza się, że wepchnięte za mocno tłoczki sprawiają, że klocki zaczynają ocierać się o tarczę. Wówczas trzeba koniecznie wcisnąć tłok do środka. Można zrobić to za pomocą drewnianego lub plastikowego przedmiotu. Unikajmy metalowych „pomocy”, ponieważ mogą one odgiąć któryś z elementów. Przed całą operacją konieczne będzie zdjęcie klocków. 

Regulacja hamulców szosowych

Hamulce szosowe są dokładne i bardzo mocne. Posiadają go zarówno rowery damskie, jak i rowery męskie, a wspólnym mianownikiem jest zazwyczaj typ jednośladu – rower szosowy. Tego typu hamulce rozregulowują się, kiedy okładziny hamulcowe są zużyte. W takich sytuacjach konieczna jest ich ponowna regulacja. 

Zużyte okładziny hamulcowe sprawiają, że odstęp między okładzinami a obręczą zwiększa się. Możemy temu zapobiec poprzez obracanie nakrętki regulacyjnej w lince. W ten sposób regulujemy jej napięcie. Warto zaznaczyć, że w momencie, kiedy rowki klocka hamulcowego wytrą się, konieczna będzie ich wymiana. 

Regulacja hamulców w rowerze – podsumowanie

Wycieczka rowerowa to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu. Przed wyjazdem należy koniecznie sprawdzić opony rowerowe. Przyda się także odpowiednia odzież rowerowa. Kluczowe są jednak hamulce. Bez ich sprawnego działania jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo w zasadzie niezależnie od typu roweru, na jakim się przemieszczamy oraz trasy. 
Regulację hamulców w rowerze można przeprowadzić na własną rękę lub skorzystać z profesjonalnego serwisu rowerowego. W sklepach Decathlon zatrudnieni są fachowcy, którzy pomogą z regulacją hamulców i innymi pracami serwisowymi. Jeżeli chcesz, aby Twój rower został dokładnie sprawdzony i naprawiony – zapraszamy do skorzystania z serwisu Decathlon!

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KOLARSTWO MTB, ROWERY MIEJSKIE

Jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu?

Jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE

Trenażer rowerowy — co to jest, jaki wybrać, jak wygląda trening?

Trenażer rowerowy — co to jest, jaki wybrać, jak wygląda trening?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE

Trenażer direct drive — dlaczego warto wybrać?

Trenażer direct drive — dlaczego warto wybrać?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu