WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Rower elektryczny dla seniora - jak wybrać?

20 kwiecień 2022

Rowery elektryczne są coraz popularniejszym rozwiązaniem. Ze względu na mechanizm działania, umożliwiają pokonywanie dłuższych niż dotychczas dystansów, czy też pozwalają czerpać satysfakcję ze wspólnej jazdy z bardziej zaawansowanym rowerzystom. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w przypadku osób starszych. Sprawdź, jak wybrać komfortowy rower dla seniora z akumulatorem, jaką pojemność baterii wybrać, na jakie parametry zwrócić uwagę, aby senior czerpał przyjemność z jazdy.

Popularność rowerów elektrycznych

Rowery elektryczne jeszcze do niedawna w ogóle nie były popularne w naszym kraju, jednak z każdym rokiem można dostrzec wyraźny wzrost zainteresowania. Czym w ogóle jest e–bike i dlaczego zyskał tak wielu zwolenników na przestrzeni ostatnich lat? Rower elektryczny różni się od klasycznego jednośladu tym, że posiada wbudowany napęd elektryczny. Co ciekawe, mając opanowaną jazdę na rowerze bez wspomagania, jazda na e-biku nie powinna stanowić wyzwania. Ułatwienie stanowi natomiast fakt, że dodatkowo jesteśmy wspomagani przez silnik. W związku z tym pedałowanie przebiega lżej (w zależności od wyboru trybu wspomagania może nasz ociążać mniej lub bardziej) i nie przysparza większych problemów np. podczas podjazdów czy jazdy pod wiatr nawet osobie starszej. Wsiadanie i zsiadanie z roweru wygląda dokładnie tak jak w przypadku klasycznych modeli. Ich wygląd również często przypomina tradycyjne odpowiedniki. Rower z silnikiem elektrycznym możemy wyposażyć tak samo w bagażnik, błotnik, lampki czy inne dodatki, takie jak np. dzwonek rowerowy.

Dlaczego rower elektryczny dla seniora?

Ze względu na swoje działanie, rower elektryczny jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, którym jazda na tradycyjnym jednośladzie może przyspażać trudności lub po prostu ponownie chcą mieć możliwość czerpania radości z długich przejażdżek. Seniorzy często pragną zadbać odpowiednio o swoje zdrowie i pracować nad kondycją, co z różnych względów może być utrudnione. Rower elektryczny to doskonały kompromis pomiędzy zachowaniem aktywności fizycznej, a rezygnacją z bardzo forsownego wysiłku. Istotne jest zaznaczenie, że e-bike nie wykonuje całej pracy za rowerzystę, a jedynie wspomaga pracę mięśni, tym samym przyczyniając się do poprawy kondycji.

Nie da się ukryć, że rower elektryczny to także zdecydowanie tańsza i bardziej ekonomiczna alternatywa dla samochodu. Pod wieloma względami jest on także bardziej praktyczny. Nie obciąża środowiska naturalnego, a w mieście pozwala na sprawniejsze i szybsze poruszanie się. Wybierając go zamiast właśnie auta, czy komunikacji miejskiej, pomaga wykształcić zdrowe nawyki i wpleść więcej aktywności w codzienność.

rower_elektryczny_dla_seniora

Rower elektryczny a zdrowie seniorów

Rower elektryczny dla starszej osoby to świetny sposób na spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Pod tym względem korzystanie z niego nie różni się znacznie od jazdy na tradycyjnych rowerach. Dobrze zaopatrzyć się w ochronną odzież rowerową oraz koniecznie w kask rowerowy. A jak rower elektryczny dla seniora może wpłynąć na jego zdrowie? Niektórzy eksperci są zdania, że jeżdżenie na rowerze elektrycznym może mieć bardzo dobry wpływ na profilaktykę chorób serca i układu krążenia. Taka aktywność może także uchronić starszą osobę przed wieloma chorobami. Nie sposób również wspomnieć o tym, że osoby starsze często całkowicie porzucają wszelkie aktywności fizyczne, co negatywnie wpływa na ich kondycję i stan zdrowia. Warto więc wybrać rower umożliwiający łatwe wsiadanie i zsiadanie osobie starszej i zachęcić ją do jazdy. Jazda na rowerze elektrycznym z pewnością pozytywnie wpłynie na redukcję bólu kręgosłupa. Może także zapobiegać chorobom układu krążenia i odciążyć kolana.

Nie bez powodu rower elektryczny dla seniora jest chętnie wykorzystywany podczas turnusów rehabilitacyjnych w sanatoriach i domach opieki. Pozwala bowiem na zachowanie aktywności i wspomaganie rehabilitacji nawet u osób, które cierpią na poważne schorzenia. Z roweru elektrycznego mogą bowiem korzystać osoby z chorobami, które wpływają negatywnie na układ ruchu. Nie bez znaczenia jest także fakt, że rower elektryczny dla seniora to także doskonały sposób na zachowanie zdrowia i dobrej kondycji fizycznej i psychicznej.

Nie da się ukryć, że aktywność fizyczna, możliwość przemieszczania się i przebywania na świeżym powietrzu, czy też aktywnego spędzania czasu z bliskimi ma dobry wpływ na samopoczucie. Pod tym względem jest to rozwiązanie dużo bardziej praktyczne, wygodne i tańsze niż samochód, czy nawet skuter elektryczny. Wystarczy naładować baterię i ruszać w trasę! Niezależnie od wieku, warto zachować pełną mobilność oraz zażywać aktywności fizycznych, które pozytywnie wpływają na zdrowie i samopo

rower_elektryczny

Jaki rower elektryczny dla seniora?

Wiemy już, że rower elektryczny dla seniora nie tylko pozwala mu zachować mobilność, ale także wspomaga zdrowie fizyczne i psychiczne. Pozostaje jednak pytanie, jaki rower elektryczny dla seniora wybrać, aby był odpowiedni – wygodny i praktyczny. Wiemy, że wśród klasycznych rowerów mamy szeroki w sklepach. Również w przypadku rowerów elektrycznych możemy wybrać odpowiedni model – taki, który wpisuje się w nasze potrzeby. W zależności od tego, po jakim terenie się poruszamy, możemy wybrać m.in. rowery elektryczne górskietrekkingowe, czy nawet szosowe.

W przypadku osoby starszej ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się rowery elektryczne miejskie, które posiadają wiele zalet – mają szerokie i wygodne siodełka, duże koła oraz ramę i kierownicę wyprofilowaną w taki sposób, aby podczas jazdy móc utrzymywać wyprostowaną postawę. Nie bez znaczenia jest także fakt, że na rower miejski bardzo łatwo jest wsiadać i z niego zsiadać. Wybierając rower elektryczny dla seniora warto także zwrócić uwagę na wbudowany w niego wyświetlacz LCD. Najważniejsze, aby wyświetlane na nim informacje były czytelne. Obsługa biegów również powinna być intuicyjna. Jeżeli rower jest kupowany stacjonarnie, warto, aby przyszły właściciel skorzystał z jazdy testowej lub przynajmniej przymierzył się do niego. 

Rower elektryczny dla seniora w korzystnej cenie

Rowery elektryczne są nieco droższe od standardowych jednośladów – ich ceny startują od około 3,8 tys. zł. Aby nieco odciążyć kieszeń, warto skorzystać z możliwości zakupu roweru na raty. Perspektywę zmienia też myślenie o nich bardziej jako o alternatywie dla samochodu, który z powodzeniem są w stanie zastąpić w wielu sytuacjach. Są od niego zdecydowanie tańsze w utrzymaniu, a dodatkowo pozwalają zadbać o środowisko naturalne.  Czy rower elektryczny dla seniora może być tani? Wiele zależy od tego, czy patrzymy na taki pojazd jak na inwestycję. Przejechanie stu kilometrów na rowerze elektrycznym to koszt co najwyżej jednej złotówki.  Wiele osób rozważa zakup roweru elektrycznego lub skutera. Ten pierwszy jest zdecydowanie bardziej opłacalny ze względu na to, że nie wymaga żadnych pozwoleń, prawa jazdy ani dodatkowych opłat. Parkujemy go za darmo i możemy jechać na nim wszędzie tam, gdzie dojechalibyśmy na tradycyjnym rowerze. Oczywiście dużą jego przewagą nad skuterem jest też możliwość zadbania o kondycję.

Rowery elektryczne pod wieloma względami przypominają tradycyjne jednoślady. Ze względu na to, że jazda na nich podlega wspomaganiu specjalnego silnika, świetnie nadają się dla osób chcących poszerzać swoje możliwości. Tego typu pojazd może być doskonałym sposobem na prezent dla seniora. Dodatkowe akcesoria rowerowe, takie jak kask, czy ochraniacze, pozostają niezmiennie potrzebne, jak w przypadku tradycyjnego rowera. Najważniejsze jest bowiem bezpieczeństwo jadącego.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KOLARSTWO MTB, ROWERY MIEJSKIE

Jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu?

Jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE, ROWERY MIEJSKIE

Rower zimą - jak się ubrać na rower zimą?

Rower zimą - jak się ubrać na rower zimą?
ROWERY MIEJSKIE

Rower miejski 2022 – jak wybrać ten właściwy?

Rower miejski 2022 – jak wybrać ten właściwy?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu