WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak jeździć na snowboardzie?

21 October 2022
#PORADY

Nie taki diabeł straszny jak go malują! Wypoczywając w górach bardzo łatwo zauważyć, że obecnie na stoku oprócz nart króluje jazda na desce snowboardowej. Ten sport jest zdecydowanie wybierany przez nastolatków i dorosłych, ale z roku na rok widać, że swoich sił w tej dyscyplinie próbują także coraz młodsze dzieci. Chcesz poznać snowboard, ale nie wiesz od czego zacząć? Przeczytaj nasz artykuł! Dowiesz się jak zacząć jeździć na snowboardzie oraz jak prawidłowo przygotować się do nauki jazdy. Poznaj nasze praktyczne porady!

Od wielu ludzi słyszy się:  „Boję się przerzucić na deskę bo nie chcę się połamać”, „Nie wiem jak można jeździć z uwiązanymi nogami”,  „Snowboard to sport dla lansiarzy” itp. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się dlaczego warto zacząć swoją przygodę z deską, a decyzja czy dacie się jej porwać zależy wyłącznie od Was ????


Deska snowboardowa – styl życia

 Co jest dla Was fajnego w uprawianiu sportu? Dla mnie są to ludzie, z którymi mogę dzielić się swoją pasją  np. poprzez wspólne sportowe spotkania, wymiany poglądów przez społeczności, specjalną nomenklaturę, czy podobne zainteresowania. Ze snowboardem
jest tak samo.

Początkowo zaczynasz, masz pewne trudności, po jakimś czasie pojawia się u Ciebie chęć rezygnacji, ale się jej nie poddajesz… po czym zaczyna Ci wychodzić. Wciągasz się w to tak bardzo, że chcesz stawać się coraz lepszym i lepszym. Wówczas pojawiają się ludzie, dzięki którym w jeszcze szybszym tempie robisz progres. To oni wprowadzają Cię w tajniki i terminologię tego sportu. Zyskałeś być może nie tylko pasję do sportu, ale też nowych przyjaciół, z którymi możesz się tą pasją dzielić.

Dlaczego wybrać snowboard?

Tylko dlaczego akurat snowboard? Wyobraź sobie, że znajdujesz się na szczycie góry. Wokół widzisz mnóstwo białego puchu, który skrzy się pod wpływem odbicia od niego światła słonecznego, rozglądasz się w prawo, a potem w lewo, a widoki zapierają dech w piersiach.

snowboardziści na stoku

Po czym zaczynasz zjeżdżać w dół, nabierasz prędkości, potem omijasz jedną, a później drugą przeszkodę i nagle zatrzymujesz się by znowu móc podziwiać to co masz przed sobą. Czy nie czujesz jak wszystkie problemy zostawiłeś gdzieś za sobą? Brzmi świetnie, jednak od czego powinna rozpocząć się nauka jazdy na snowboardzie? Nietrudno się domyślić, że wymaga ona od nas odpowiedniego przygotowania, zarówno jeśli chodzi o styl samej jazdy, jakość i dopasowanie sprzętu, jak i odpowiedni ubiór. Sprawdź praktyczne porady dla początkujących snowboardzistów.

Snowboard – co to za twór?

Jeśli rozważasz uprawianie tej aktywności fizycznej, z pewnością nie raz widziałeś snowboardzistów, którzy z łatwością pokonywali kolejne przeszkody na swojej drodze i balansowali na swojej desce snowboardowej zupełnie tak, jakby nie sprawiało im to żadnego wysiłku. To prawda, że z czasem pokonywanie zakrętów staje się znacznie prostsze. Mimo to początkującym snowboardzistom powinno przyświecać znane powiedzenie: praktyka czyni mistrza. Jednakże oprócz tego, aby jak najlepiej poznać technikę, w snowboardzie bardzo ważne jest Twoje bezpieczeństwo, jak i znajomość swojego sprzętu. Dlatego też w pierwszej kolejności zajmiemy się deską snowboardową i związanymi z nią informacjami oraz parametrami.

Snowboard to deska wraz z przykręconym do niej na śrubki specjalnymi wiązaniami pozwalającymi na przymocowanie jej do naszych obydwu stóp. Wyróżniamy deski kierunkowe, w których przód snowboardu jest dłuższy niż tył oraz deski typu twin tip, które po obydwu stronach od wiązań są symetryczne.

Wiązania możemy ustawiać pod różnym kątem w zależności od stylu jazdy jaki preferujemy.

Jak dobrać deskę snowboardową?

Oczywiście w rzeczywistości dobór właściwej deski do snowboardu może okazać się o wiele trudniejszy niż w teorii. Bez wątpienia zależy nam na tym, aby zakupić doskonały sprzęt, dlatego deska powinna być dopasowana do naszej wagi, wzrostu. Istotny jest również styl jazdy, w jakim zamierzamy jeździć na snowboardzie.

Deski snowboardowe mierzone są od tzw. nosa do taila, czyli ogona deski. Przy wyborze deski najczęściej stosuje się zasadę, aby stawiana pionowo na podłożu sięgała górną częścią naszej brody. Jednocześnie zwróć uwagę, aby Twój ciężar ciała również był dopasowany do jej długości. Informacje na ten temat możesz najczęściej znaleźć w tabelce z klasyfikacją wagową, jaka znajduje się na odwrocie deski.

Od jakiej deski warto zacząć naukę jazdy? Zarówno krótka, miękka deska jak i dłuższa posiadają zalety w czasie jazdy na snowboardzie. Krótsze deski są bardziej zwrotne i mogą okazać się optymalnym wyborem na dla początkujących. Dłuższe i twarde modele umożliwiają dłuższą i bardziej stabilną jazdę.

Nauka jazdy na snowboardzie od czego warto zacząć?

Najlepiej zacząć od znalezienia w sobie pokładów odwagi by tego spróbować, a dalsze kroki okażą się znacznie prostsze. Jednocześnie wybierając deskę do jazdy na snowboardzie należy zwrócić uwagę na jej szerokość. Ta powinna być dopasowana do Twojego rozmiaru stopy. Standardowa szerokość odpowiednia dla większości to 246-255 mm. Ważne – Twoje buty powinny minimalnie wystawać poza deskę (ok. 2-3 centymetry).

Sprawność fizyczna

Przed wyjazdem na deskę bądź narty warto zadbać o odpowiednie przygotowanie swojej kondycji fizycznej. Wyjechanie bez odpowiedniego przygotowania może skończyć
się wypadkiem bądź nadwyrężeniem jakiejś części ciała. Jadąc na snowboard warto zadbać nie tylko o mięśnie nóg, ale także kondycję całego ciała. Lepsza kondycja i przygotowanie to znacznie większa wytrzymałość i zapał do nauki, jakich wymaga skuteczna jazda na snowboardzie.

Ubiór

Komfortowy, luźny, spodnie najlepiej wodoodporne, gdyż dużo początkowego czasu spędzicie siedząc na stoku. Warto zaopatrzyć się także w bieliznę termoaktywną, która pomoże utrzymać ciepłotę ciała i cieszyć się o wiele dłuższym pobytem na stoku. Bielizna termoaktywna zadba o odpowiednią temperaturę i w pełni pozwoli się skupić na nauce jazdy. Obowiązkowym elementem wyposażenia, bez którego nie może odbyć się jazda na snowboardzie, jest kask. Korzystają z niego nawet najbardziej doświadczeni snowboardziści, a jego obecność pozwoli zapobiec nierzadko poważnym konsekwencjom upadku.
W przypadku osób, które dopiero ucząc się jeździć na snowboardzie pomocny będzie ochraniacz, który zapobiegnie bólowi, jaki może pojawić się w okolicach kości ogonowej w momencie upadku.

Jakie buty wybrać na snowboard? Czy trzeba mieć gogle?

By móc swobodnie poruszać się na snowboardzie potrzebujemy także specjalnych butów, które mają za zadnie jak najlepiej trzymać naszą stopę by nie ruszała się w trakcie jazdy oraz chronić nasze stopy przed zimnem. Buty snowboardowe zawierają specjalną wkładkę, która ma za zadanie jeszcze lepiej usztywnić nasze stopy.

Przydatnym akcesorium będą również odpowiednie gogle ochronne. Dzięki nim nauka jazdy na snowboardzie stanie się bardziej efektywna, a my będziemy chronić swoje oczy przed działaniem wiatru i słońca. Dobrym wyborem będą modele o szerokim polu widzenia.

Sprzęt

Jeśli to Twoje pierwsze spotkanie z jazdą na desce, warto zacząć od wypożyczenia sprzętu. Istnieje prawdopodobieństwo, że z różnych przyczyn snowboarding nie przypadnie Ci do gustu. Dlatego też warto skorzystać ze sprzętu, jaki oferowany jest w wypożyczalni na stoku. Otrzymasz tam profesjonalną pomoc w doborze odpowiedniego modelu, dopasowanego także do Twoich umiejętności.

kobieta i mężczyzna na stoku

Jeśli jednak wolałbyś zainwestować w swój własny sprzęt, wybierz taki sklep sportowy, w jakim będziesz mógł liczyć na fachową pomoc i otrzymasz najważniejsze wskazówki dotyczące podstawowych manewrów jak skręcanie oraz tego, na co zwracać uwagę podczas nauki.

Instruktor

Pierwsze godziny na śniegu zdecydowanie warto spędzić z instruktorem. Na takich zajęciach często omawiane są podstawy zachowania bezpieczeństwa np. w jaki sposób upadać, by uniknąć bolesnej kontuzji. Poza tym lekcje z instruktorem mogą Wam pomóc wyzbyć się złych nawyków, których moglibyście nauczyć się na początku. Dzięki pomocy doświadczonego instruktora dowiesz się, jak prawidłowo ustawić przednią nogę, a także jak powinno wyglądać prostowanie kolan i czy podczas jazdy w dół stoku należy pochylać się do przodu.

Jazda na snowboardzie i kilka prostych wskazówek

Poniżej znajdziesz kilka istotnych informacji, o których warto pamiętać podczas jazdy na desce:

  • dla osób początkujących lepiej wybrać deskę o długości sięgającej mniej więcej do Waszej brody, gdyż krótszą deskę dużo łatwiej będzie Wam kontrolować;
  • warto zwrócić też uwagę na twardość deski. Na początek lepiej wybrać snowboard o twardości bardziej zbliżonej do miękkiej deski niż twardej. Na desce miękkiej łatwiej nauczyć się jeździć.

Po płaskim, czy od razu z dużej górki

Myśląc o jeździe na snowboardzie wyobrażacie sobie pewnie od razu  jazdę po wysokiej
i stromej górze. Bez obaw. Początkowy czas na pewno spędzicie na prawie płaskim terenie, czyli tak zwanej „oślej łączce”. Najlepiej wybrać się tam tuż po otwarciu stoku, gdyż wtedy będzie tam najmniej ludzi i łatwiej będzie Wam postawić swoje pierwsze kroki na desce i okiełznać trochę pierwszy strach.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł okaże się się pomocny dla osób, które planują swoją przygodę z jazdą na desce snowboardowej. Dzięki nim oraz sprzętowi wysokiej jakości z pewnością nauczysz się jeździć!

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

SNOWBOARD

Jak dobrać deskę snowboardową?

Jak dobrać deskę snowboardową?
SNOWBOARD

Jazda na snowboardzie w stylu goofy lub regular. Którą nogę ustawić z przodu deski?

Jazda na snowboardzie w stylu goofy lub regular. Którą nogę ustawić z przodu deski?
SNOWBOARD

10 pomysłów na prezent dla snowboarderów

10 pomysłów na prezent dla snowboarderów

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu