WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Snowboard – czy początki zawsze muszą być trudne?

23 marzec 2018
#PORADY

Nie taki diabeł straszny jak go malują! Będąc czy to w polskich górach, czy za granicą wystarczy rozejrzeć się po stoku by od razu zauważyć, że wśród osób jeżdżących na desce znaczną przewagę stanowią osoby młode. Nawet wśród małych dzieci królują narty, mimo że snowboard powstał mniej więcej w latach 60, a oferta snowboardów w sklepach z roku na rok robi się coraz większa. Dlaczego tak się dzieje? Zastanawiające jest czemu tak wielu ludzi boi się chociaż spróbować jazdy na desce nim wydadzą swoją opinię o tym sporcie?

Od wielu ludzi co chwilę słyszę:  „Boję się przerzucić na deskę bo nie chcę się połamać”, „Nie wiem jak można jeździć z uwiązanymi nogami”,  „Snowboard to sport dla lansiarzy”,  „Snowboardziści to tylko siedzą na tyłku na środku stoku” itp. Postaram się pokazać Wam dlaczego warto zacząć swoją przygodę z deską, a decyzja czy dacie się jej porwać zależy wyłącznie od Was 🙂

Styl życia

 Co jest dla Was fajnego w uprawianiu sportu? Dla mnie są to ludzie, z którymi mogę dzielić się swoją pasją  np. poprzez wspólne sportowe spotkania, wymiany poglądów przez społeczności, specjalną nomenklaturę, czy podobne zainteresowania. Ze snowboardem
jest tak samo.

Początkowo zaczynasz, masz pewne trudności, po jakimś czasie pojawia się u Ciebie chęć rezygnacji, ale się jej nie poddajesz… po czym zaczyna Ci wychodzić. Wciągasz się w to tak bardzo, że chcesz stawać się coraz lepszym i lepszym. Wówczas pojawiają się ludzie, dzięki którym w jeszcze szybszym tempie robisz progres. To oni wprowadzają Cię w tajniki i terminologię tego sportu. Zyskałeś być może nie tylko pasję do sportu, ale też nowych przyjaciół, z którymi możesz się tą pasją dzielić.

Tylko dlaczego akurat snowboard? Wyobraź sobie, że znajdujesz się na szczycie góry. Wokół widzisz mnóstwo białego puchu, który skrzy się pod wpływem odbicia od niego światła słonecznego, rozglądasz się w prawo, a potem w lewo, a widoki zapierają dech.

Po czym zaczynasz zjeżdżać w dół, nabierasz prędkości, potem omijasz jedną, a później drugą przeszkodę i nagle zatrzymujesz się by znowu móc podziwiać to co masz przed sobą. Czy nie czujesz jak wszystkie problemy zostawiłeś gdzieś za sobą?

Snowboard – co to za twór?

Snowboard to deska wraz z przykręconym do niej na śrubki specjalnymi wiązaniami pozwalającymi na przymocowanie jej do naszych obydwu stóp. Wyróżniamy deski kierunkowe, w których przód snowboardu jest dłuższy niż tył oraz deski typu twin tip, które po obydwu stronach od wiązań są symetryczne.

SNOWBOARD

Fot 1. Materiał własny | Przykładowa deska snowboardowa marki Wed’ze

Wiązania możemy ustawiać pod różnym kątem w zależności od stylu jazdy jaki preferujemy.

SNOWBOARD

Fot 2. Materiał własny | Wiązania do deski snowboardowej

By móc swobodnie poruszać się na snowboardzie potrzebujemy także specjalnych butów, które mają za zadnie jak najlepiej trzymać naszą stopę by nie ruszała się w trakcie jazdy oraz chronić nasze stopy przed zimnem. Buty snowboardowe zawierają specjalną wkładkę, która ma za zadanie jeszcze lepiej usztywnić nasze stopy.

Od czego warto zacząć?

Najlepiej zacząć od znalezienia w sobie pokładów odwagi by tego spróbować, a dalsze kroki pójdą już z górki J

Sprawność fizyczna:

Przed wyjazdem na deskę bądź narty warto zadbać o odpowiednie przygotowanie swojej kondycji fizycznej. Wyjechanie bez odpowiedniego przygotowania może skończyć
się wypadkiem bądź nadwyrężeniem jakiejś części ciała. Jadąc na snowboard warto zadbać nie tylko o mięśnie nóg, ale także kondycję całego ciała.

Snowboard

Fot 3. Materiał własny | Zadbaj o kondycję i dobre przygotowanie fizyczne

Ubiór

Komfortowy, luźny, spodnie najlepiej wodoodporne, gdyż dużo początkowego czasu spędzicie siedząc na stoku. Warto zaopatrzyć się także w bieliznę termiczną, która pomoże utrzymać ciepłotę Waszego ciała i cieszyć się Waszym o wiele dłuższym pobytem na stoku.
Nie powinniście zapominać też o kasku, który w razie upadku może uchronić Was przed obiciem sobie głowy. Osoby zaczynające swoją przygodę na snowboardzie zachęcam do zaopatrzenia się w ochraniacz na pupę 🙂

Sprzęt:

Warto zacząć na wypożyczonym sprzęcie, gdyż istnieje szansa, że Wam się ten sport nie spodoba. W każdej wypożyczalni powinni dobrać Wam deskę odpowiednią do Waszych umiejętności.

Jeśli jednak wolelibyście zainwestować
w swój własny sprzęt to wybierzcie najlepiej taki sklep, gdzie będziecie mogli liczyć na fachową pomoc.

Snowboard

Fot 4. Materiał własny | Pozytywne nastawienie i uśmiech to klucz do sukcesu

Kilka podstaw:

– dla osób początkujących lepiej wybrać deskę o długości mniej więcej do Waszej brody, gdyż krótszą deskę dużo łatwiej będzie Wam kontrolować,

– warto zwrócić też uwagę na twardość deski. Na początek lepiej wybrać snowboard o twardości bardziej zbliżonej do miękkiej deski niż twardej. Na desce miękkiej łatwiej nauczyć się jeździć,

– szerokość deski powinna być tak dobrana by buty nie wystawały Wam poza deskę.

Instruktor:

Pierwsze godziny na śniegu warto spędzić z instruktorem. Na takich zajęciach często omawiane są podstawy zachowania bezpieczeństwa np. w jaki sposób upadać by nic sobie nie połamać. Poza tym lekcje z instruktorem mogą Wam pomóc wyzbyć się złych nawyków, których moglibyście nauczyć się na początku.

Po płaskim, czy od razu z dużej górki

Myśląc o jeździe na snowboardzie wyobrażacie sobie pewnie od razu  jazdę po wysokiej
i stromej górze. Bez obaw J Początkowy czas na pewno spędzicie na prawie płaskim terenie zwanym „oślą łączką”. Najlepiej wybrać się tam tuż po otwarciu stoku, gdyż wtedy będzie tam najmniej ludzi i łatwiej będzie Wam postawić swoje pierwsze kroki na desce i okiełznać trochę pierwszy strach.

Mam nadzieję, że wiecie już co zrobić ze swoim wolnym czasem J Wystarczy tylko trochę chęci, sportowego przygotowania i odpowiedni ubiór, a resztę możecie załatwić już na stoku.

Do zobaczenia na górze! W razie pytań – śmiało!  🙂

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

SNOWBOARD

Jak dobrać odpowiednią deskę snowboardową?

Jak dobrać odpowiednią deskę snowboardową?
SNOWBOARD

10 pomysłów na prezent dla snowboarderów

10 pomysłów na prezent dla snowboarderów
SNOWBOARD

Co spakować na wyjazd snowboardowy?

Co spakować na wyjazd snowboardowy?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu