WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak dobrać deskę snowboardową?

18 October 2022
#PORADY
#SPRZĘT

Każdy snowboardzista ma swój styl jazdy, swój poziom, a także swoją deskę! Dobór deski snowboardowej wymaga najpierw zapoznać się z podstawowymi pojęciami. Styl All Mountain czy freestyle – każdy wymaga sprzętu o szczególnych cechach technicznych. Sprawdźmy więc jaka deska snowboardowa sprawdzi się najlepiej w przypadku osób początkujących.


Jak dobrać deskę snowboardową dla początkujących?

Profil deski snowboardowej

Osoba początkująca, która decyduje się na wybór deski snowboardowej musi wziąć pod uwagę jej przeznaczenie. Zależy od niego to jak sprzęt będzie zachowywał się przy wykonywaniu trików oraz w konkretnych warunkach. W zależności od przeznaczenia wyróżnić może pięć typów desek:

 • All Mountain – są to najbardziej uniwersalne deski snowboardowe. Są one dostosowane do jazdy w różnym terenie, a także odporne na najczęściej popełniane przez amatorów błędy. Z tego powodu są bardzo często polecane osobom początkującym.
 • Freestyle – są to miękkie deski, które dostosowane są do jazdy na switchu. Najlepiej sprawdzają się na dobrze przygotowanym stoku. W przypadku większego puchu może powstać problem ze sterownością.
 • Freeride – jest to rodzaj desek, który dostosowany jest do jazdy w każdych, nawet trudnych warunkach. Poradzą sobie one zarówno na przygotowanej trasie jak i w głębokim śniegu.
 • Jibbing – deski snowboardowe tego typu przeznaczone są bardziej do zabawy niż szybkiej jazdy. Podniesiona krawędź deski umożliwia jazdę po poręczach, a specjalna wzmocniona konstrukcja zapobiegnie odkształceniom przy upadkach.
 • Buttering – jest to kolejny typ deski, który sprawdza się w przypadku zabawowej jazdy. Jest to miękka deska snowboardowa o kształcie Twin. Ten typ ma zredukowaną długość deski i dobrze sprawdza się w przypadku różnego rodzaju trików.
snowboardzista z deską wedze na stoku

Przeczytaj także: Co jest łatwiejsze snowboard czy narty?

Kształt deski snowboardowej

Od kształtu deski zależy to jak zachowuje się ona w takcie jazdy po konkretnej nawierzchni, a także jej sterowanie podczas jazdy na switchu. Wyróżnić możemy trzy podstawowe kształty desek snowboardowych:

 • Twin Tip – są to symetryczne deski, których środek ciężkości rozłożony jest centralnie, a tył i przód deski są takiej samej długości.
 • Directional – są deski kierunkowe. Charakteryzują się brakiem symetrii oraz przeniesieniem środka ciężkości na tył deski.
 • Wide – ten rodzaj desek snowboardowych przeznaczony jest dla osób z rozmiarem buta powyżej 45. Są one nieco szersze co sprawia, że czubki butów osób z dużymi stopami nie wystają poza krawędź.

Konstrukcja deski snowboardowej  

Konstrukcja deski bezpośrednio przekłada się na jej właściwości. Odpowiada ona również za to jak deska reaguje na sygnały wysyłane przez snowboardzistę. Najbardziej podstawowy podział obejmuje cztery typy konstrukcji desek:

 • Camber – jest to zdecydowanie najbardziej popularna konstrukcja. Wymaga ona jednak posiadania pewnego poziomu zaawansowania w jeździe. Jej charakterystyczną cechą jest duża stabilność przy wysokich prędkościach, dobre trzymanie krawędzi i zapewnienie osobie jeżdżącej dużego stopnia kontroli ułatwiając tym samym dynamiczną jazdę.
 • Rocker – ten typ deski odznacza się zagiętymi do góry końcami. Nie radzi sobie zbyt dobrze przy dużych prędkościach, lecz jest zwrotna i przystosowana do obrotów. Jej przeznaczeniem jest bardziej swobodna jazda dla zabawy.
 • Flat – jest to płaska i uniwersalna konstrukcja. Ze względu na płaski profil deski snowboardowej przylega ona do śniegu bez względu na rodzaj podłoża.
 • Hybrid – konstrukcje hybrydowe służą połączeniu profili innych desek snowboardowych. Ze względu na swoje zaawansowanie przeznaczone są do bardziej doświadczonych snowboardzistów.

Jak dobrać deskę snowboardową dla amatora?

Poznaliśmy już podstawowe typy desek ze względu na ich przeznaczenie, kształt i konstrukcję. Teraz na podstawie tej wiedzy możemy odpowiedzieć na pytanie jak: „dobrać deskę snowboardową dla osoby początkującej?”.

Osoby początkujące popełniają dużo błędów, więc powinny postawić na deskę, która jest stabilna i zapewnia dużą kontrolę jazdy. Wymogi te spełniają konstrukcje Flat oraz Rocker.

Pierwszy rodzaj odznacza się płaskim profilem. Zapewnia on stabilność i dużą sterowność. Jej uniwersalność sprawia, że poradzi sobie ona w każdym terenie. Zaletą konstrukcji Rocker jest swoboda jazdy i duża zwrotność. Dzięki zaokrąglonym krawędziom nie wcina się ona w śnieg. Dobrze sprawdzi się ona również podczas jazdy w głębokim puchu.

Przeczytaj także: Jak ustawić wiązania snowboardowe?

Deska snowboardowa – wiązania

Należy zdawać sobie sprawę, że konkretna deska snowboardowa wymaga doboru odpowiednich dla siebie wiązań. Wymienić można kilka parametrów, na które warto zwrócić uwagę przy doborze sprzętu:

 • Podstawa – jest to element, który za pomocą kółka z otworami przykręcamy do deski. Podstawa jest najczęściej stworzona z aluminium lub innego tworzywa sztucznego. Element ten powinien być również wyposażony w amortyzację.
 • Hi-back – jest to element odpowiedzialny za trzymanie boczne buta oraz kąt, pod jakim jest on ustawiony w stosunku do podstawy. Podczas wyboru wiązań należy zwrócić uwagę czy Hi-back przylega do buta oraz, czy regulacja pozwala na dobranie odpowiedniego kąta. Jest to kluczowe w kontekście pozycji podczas jazdy.
 • Strapy – są to paski odpowiadające za przypięcie buta do wiązań. Większość wiązań posiada dwa strapy, każdy wyposażony w specjalne pompki. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonane są pompki oraz miękkość poduszek.
 • FLEX – czyli, innymi słowy, twardość wiązań. Ma tak samo duże znaczenie jak sama twardość deski. W przypadku osób początkujących najlepiej sprawdzą się miękkie wiązania.
snowboardziści na deskach na stoku

Rozmiar deski snowboardowej

Jeśli chcesz zachować stabilność na desce oraz czerpać przyjemność z szybkiej jazdy po ośnieżonych stokach, musisz wybierać sprzęt dopasowany do swojego wzrostu. Z tego powodu Twój wzrost oraz Twoja waga są zasadniczymi kryteriami, które musisz wziąć pod uwagę wybierając długość deski snowboardowej.

Bardzo szybko można rozpoznać, czy deska snowboardowa jest odpowiednio dobrana – ustaw sprzęt pionowo przed sobą: dobrze dobrana deska snowboardowa freestylerowi powinna sięgać do ramienia/brody, a freeriderowi do brody/nosa. Jednak jeśli poszukujesz sprzętu najlepiej do Ciebie dopasowanego, to najlepszym rozwiązaniem pozostaje odniesienie się do tabelek przedstawiających korelację wzrost/waga. Długość deski snowboardowej ma kluczowe znaczenie dla komfortu jazdy.

deska snoboardowa dopasowana do wzrostu

WSKAZÓWKA WED’ZE

Najpierw kup buty snowboardowe i załóż je podczas wybierania deski!
Snowboardziści o dużych stopach (44 i więcej) powinni wybierać deski określane jako „wide”, które są szersze niż deski standardowe.

A Ty, czy masz już swój styl jazdy i idealną deskę snowboardową? ????

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

SNOWBOARD

Jak jeździć na snowboardzie?

Jak jeździć na snowboardzie?
SNOWBOARD

Jazda na snowboardzie w stylu goofy lub regular. Którą nogę ustawić z przodu deski?

Jazda na snowboardzie w stylu goofy lub regular. Którą nogę ustawić z przodu deski?
SNOWBOARD

10 pomysłów na prezent dla snowboarderów

10 pomysłów na prezent dla snowboarderów

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu