Odpowiedź na pytanie, którą nogę ustawić z przodu deski, nierozłącznie wiąże się z wyborem postawy jazdy. Dlatego ustalenie postawy goofy lub regular przechodzi chyba każdy początkujący snowboardzista. Dzięki temu łatwiej przymocować do deski stopy oraz uniknąć kontuzji spowodowanej postawieniem słabszej nogi z tyłu.
Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze snowboardem, muszą odpowiedzieć sobie na jedno ważne pytanie: goofy czy regular? Tak właśnie nazywane są postawy podczas jazdy na desce. Ich główny wyznacznik stanowi sprawdzenie, która noga jest wiodąca w przypadku konkretnego snowboardzisty. Jeżeli ustawi się bliżej przedniej krawędzi prawą, wówczas mamy do czynienia z postawą goofy. O regular mówimy z kolei w przypadku prowadzącej nogi lewej.
Jak sprawdzić, którą nogę ustawić bliżej frontu? Wielu początkujących snowboardzistów wie to ze względu na fakt, że jeździli wcześniej na deskorolce lub próbowali windsurfingu. Dla pozostałych istnieje kilka prostych testów. Aby ustalić postawę jazdy na desce, można:
W sklepach stacjonarnych sprzedawcy korzystają zazwyczaj z pierwszej metody. Wymaga w końcu najmniej miejsca i narzędzi. W każdym ze sposobów chodzi jednak o to samo, czyli ustalenie, która noga będzie służyła do utrzymania równowagi lub inicjowała nasze ruchy. Co istotne, wynik podstawowego testu nie musi być miarodajny, więc obserwację mocniejszej nogi warto prowadzić jeszcze na stoku. Ponadto w toku nauki jazdy na desce snowboardowej wielu miłośników tego sportu uczy się jazdy na obie nogi.
Mogłoby się wydawać, że postawa goofy będzie bardziej popularna. W końcu przyjmują ją osoby, których silniejsza prawa noga, a w społeczeństwie dominują osoby prawonożne. Faktycznie tak jest, jednak na snowboardzie silniejsza noga musi znaleźć się z tyłu. Właśnie tam rozgrywa się bowiem batalia o stabilność, stanowiącą klucz do powodzenia w tym sporcie. Będąc prawonożnym, jako nogę wiodącą wybiera się zatem lewą.
Mimo iż większość profesjonalistów przyjmuje postawę regular, kilkoro niezłych zawodników i zawodniczek jeździ na desce w odmiennym stylu. Należą do nich między innymi Travis Rice, Max Parrot czy Chloe Kim. To doskonały wzór dla osób prawonożnych, które wbrew naturalnym predyspozycjom chciałyby szaleć na snowboardzie dokładnie tak, jak robią to wszyscy ich znajomi. Tymczasem postawienie słabszej nogi z tyłu może narazić na kontuzję wywołaną brakiem stabilności.
Postawa regular nazywa się tak nie bez powodu. Jest ona domyślna dla większości snowboardzistów. Dotyczy to nie tylko amatorów ruszających na stok tylko podczas zimowych ferii, ale również mnóstwa gwiazd tego sportu. Mikkel Bang, Nicolas Muller, Gigi Ruf, Sirje Norendal, Mark McMorris… Każdy z nich preferuje taką jazdę ze względu na fakt, że w ich przypadku wiodąca jest noga prawa.
Niejeden nowicjusz może zadać pytanie, czy wstępny test i jego późniejsza weryfikacja w praktyce na pewno są potrzebne. Jak najbardziej to sprawdź, ponieważ nie zawsze praworęczność czy leworęczność wiąże się odpowiednio z prawonożnością i lewonożnością. Tak zwana lateralizacja skrzyżowana (niejednorodna) jest zjawiskiem naturalnym i nie przekłada się w żaden sposób na życie codzienne. Jeżeli osoba taka nie grała wcześniej w piłkę nożną ani nie jeździła na desce, może nie zdawać sobie z tego sprawy!
Odpowiedź na pytanie o postawę istotna jest także w kontekście ustawiania wiązań snowboardowych. Obecnie większość miłośników snowboardingu wybiera za radą fizjoterapeutów metodę o wdzięcznej nazwie „kaczka”. Polega ona na delikatnym skierowaniu palców na zewnątrz. Noga prowadząca powinna być przy tym ustawiona w kącie większym niż ta znajdująca się bliżej tylnej krawędzi. Różnica kilku stopni (np. 18 do 15 czy 15 do 12) daje odpowiednią mobilność obu nogom i zapewnia większy komfort jazdy.
Chociaż pierwszy dzień na stoku nie powie początkującemu, czy wybrał postawę najodpowiedniejszą do swoich predyspozycji, już po kilku jazdach będzie w stanie określić, w jakim stopniu pierwotny wybór był trafny. Ważne, aby nie przywiązywać się zbytnio do decyzji podjętej na start i w razie potrzeby bez wahania przetestować wybór innej nogi wiodącej. Z czasem można to zrobić również w ramach rozwoju umiejętności i nauki jazdy dwunożnej.
Odpowiednie ustawienie przedniej i tylnej nogi na desce to dopiero początek kształtowania prawidłowej postawy. Zanim nauczysz się jeździć swobodnie i komfortowo, właśnie temu aspektowi powinieneś poświęcić najwięcej uwagi. Od czego warto zacząć?
Jako że wiele z elementów prawidłowej postawy wymaga subtelnego podejścia, nie można nastawiać się na jej natychmiastowe opanowanie. W procesie nauki warto prosić o komentarze bardziej doświadczone osoby. Rozwiązaniem może być również ustawienie kamery i późniejsze przeanalizowanie nagrania, aby wyrobić dobre nawyki poza sezonem, na sucho.