WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Backpacking - czym jest? Poradnik dla początkującego backpackera

05 lipiec 2021

Backpacking to stosunkowo mało znana w Polsce forma aktywności, która pozwala połączyć camping na łonie natury, wędrówkę oraz odkrywanie zupełnie nowych szlaków i poszerzenie własnych granic. Sprawdź, na czym dokładnie polega ta aktywność i jak się do niej przygotować. 

Co to jest backpacking?

Backpacking to nic innego, jak tylko podróże z plecakiem. Ta forma aktywności jest indywidualną czynną turystyką, która polega na przemieszczeniu się z miejsca na miejsce jedynie z niewielkim bagażem. 

Turystyka backpackingowa to obecnie doskonała alternatywa dla dużo droższej, tradycyjnej formy podróżowania. Zarówno trasę, jak i miejsce zamieszkania wybieramy na własną rękę, a wszystkie potrzebne rzeczy niesiemy ze sobą na plecach.

Kim są backpackersi?

Turystyka i wakacyjne wypady najczęściej kojarzą nam się z hotelami, samolotami, autami lub pieszymi wycieczkami po najbardziej znanych szlakach górskich w kraju i za granicą. Backpackersi to osoby, które zrywają z tym utartym schematem i oczekują od turystyki czegoś zupełnie innego. 

Kim są? W ten sposób określa się osoby, które aktywnie uprawiają backpacking, czyli wyprawy w teren z samym plecakiem. Doświadczenie takiej wędrówki odrzuca wakacje all inclusive i wychodzi poza najbardziej typowe szlaki turystyczne. Dzięki podróżom z plecakiem po mniej oczywistych miejscach i krainach można nie tylko przeżyć niesamowitą przygodę, ale także poznać nowe miejsca od strony zupełnie innej niż ta, której doświadczają „zwykli” turyści.

Oczywiście backpacking nie obliguje nas do całkowitego ascetyzmu. Podróżowanie w ten sposób daje możliwość wyjścia poza schemat i nie tylko oszczędzenia pieniędzy, ale także poszerzenia własnych granic. Właśnie dlatego wielu backpackersów rezygnuje z podróży samolotami, czy własnym autem. Zamiast tego wybierają oni transport publiczny lub nawet… autostop. 

Warto jednak pamiętać, że podróż będzie całkowicie satysfakcjonująca tylko w momencie kiedy zachowamy podczas jej trwania elementarne zasady bezpieczeństwa. Wsiadanie do samochodu z obcą osobą, szczególnie jeśli podróżujemy samotnie, może mieć dla nas przykre konsekwencje. Mając to w pamięci oraz zachowując wszelkie zasady bezpieczeństwa, warto chwycić swój plecak turystyczny a także kompasy i busole dla turystów i rzucić się w wir przygody. 

Turystyka backpackingowa

Wiemy już, czym jest backpacking oraz co wyróżnia amatorów tej formy aktywności. Warto więc odpowiedzieć na jeszcze jedno ważne pytanie – w jakie miejsca wiedzie nas turystyka backpackingowa? 

Podróże z plecakiem można odbywać zarówno po kraju, jak i za granicę. W Polsce z plecakiem możemy odwiedzić wszystkie największe miasta. Często jednak kierunkiem wypraw backpackersów są tereny zielone. Wiele osób chętnie wybiera się z plecakiem w Bieszczady, czy w inne pasma górskie, zazwyczaj rezygnując z utartych szlaków i przemierzając te nieco mniej dostępne tereny. 

W tym wypadku również warto pamiętać o kwestiach bezpieczeństwa. Schodzenie ze szlaków, szczególnie w wysokich górach, może być zgubne ze względu na nagłe załamania pogody i wszelkie niebezpieczeństwa, jakie czekają na turystów w dziczy. Nie należy tego robić.

Zabierając ze sobą namiot i śpiwór turystyczny oraz inne potrzebne rzeczy, które niesiemy na własnych plecach, stajemy się niezależni od bazy noclegowej także za granicą. Backpackersi często obierają sobie za cel Bałkany, przede wszystkim Gruzję. Początkujący adepci tej formy turystyki chętnie wybierają także Irlandię, która jest krajem łączącym w sobie świetną infrastrukturę i zapierające dech w piersiach krajobrazy. 

Podróżowanie z plecakiem to ciekawa alternatywa dla tradycyjnej turystyki, jednak wiele osób zastanawia się, jakie są jej zalety. Czy karimata lub mata samopompująca to rozwiązania, którymi warto zastąpić wygodne hotelowe łóżko? Amatorzy backpackingu są zdania, że tak. 

Często podkreśla się znaczne oszczędności finansowe. Brak konieczności opłacania noclegu w hotelu, czy pensjonacie pozwala zaoszczędzić sporo środków finansowych. Brak korzystania z pośredników, czy biur podróży to także znaczna redukcja wydatków. Pieniądze to jednak nie wszystko. 

Dla wielu osób najważniejszą zaletą backpackingu jest możliwość poznawania nowych miejsc takimi jakie są, a nie takimi, jakie chce je nam pokazać przemysł turystyczny. Podróżując z plecakiem mamy większe szanse na spotkanie lokalnych mieszkańców, rozmowę z nimi, czy uczenie się regionu poprzez bezpośredni kontakt z jego żywą kulturą. Osoby, które zabierają na plecach namiot turystyczny, mogą także odpocząć od cywilizacji w zaciszu natury i pięknych okoliczności przyrody.

Backpacking

Backpacking – co ze sobą zabrać?

Kluczem do sukcesu w podróżach z plecakiem jest dobre przygotowanie się do nich. Starożytni Rzymianie mawiali: omnia mea mecum porto, czyli wszystko, co moje, noszę ze sobą. Można uznać to zdanie za motto backpackersa, który wybiera się na wakacje zabierając do plecaka wszystkie istotne rzeczy. A co zabrać? 

Bardzo ważny jest namiot – powinien być dobrej jakości i dostosowany do naszych potrzeb. Podstawa to także śpiwór, karimata, kompas oraz… power bank. Nawet jeżeli planujesz urlop bez internetu, warto zabrać ze sobą telefon, który w razie potrzeby posłuży do wezwania pomocy.

Warto także zaopatrzyć się w kilka praktycznych narzędzi, które pozwolą zachować podstawowe wygody nawet w środku lasu. Przy pomocy kuchenki turystycznej zawsze przygotujesz sobie pełnowartościowy posiłek. 

Warunki na trasie bywają różne, dlatego warto dobrze przemyśleć swoją garderobę. W podróż z plecakiem nie wybieraj się w tenisówkach. Nawet jeżeli nie masz w planach chodzenia po górach, dobre buty trekkingowe powinny znaleźć się wysoko na twojej liście potrzebnych rzeczy. Przyda się także odzież termoaktywna, która ochroni cię przed wychłodzeniem oraz odzież odporna na deszcz. 

Obecnie niemal każdy posiada latarkę w telefonie, jednak w trudnych warunkach możemy potrzebować wolnych obydwu rąk. Wówczas świetnie sprawdzi się czołówka, czyli latarka zakładana na głowę

Nie można także zapomnieć o najważniejszej kwestii, takiej jak apteczka turystyczna. W niektórych przypadkach może ona być kluczowa nie tylko dla komfortu podróży, ale także dla naszego zdrowia. W apteczce powinny znaleźć się środki opatrunkowe, leki przeciwbólowe i przeciwzapalne a także środek do odkażania ran. Nie zapominaj także o wszystkich lekach, które na co dzień zażywasz. W miarę możliwości zabierz ze sobą potrzebne dokumenty od lekarza prowadzącego.

Niezbedne wyposazenie backpackera

Backpacking – podsumowanie

Backpacking to niezwykle popularny w ostatnim czasie rodzaj turystyki. Stanowi świetną alternatywę dla tradycyjnego sposobu podróżowania, jednak wbrew pozorom nie jest niczym nowym. Ludzie podróżują z plecakami po całym świecie od wielu dekad.

Niezależnie od tego, czy masz konkretne plany, czy wybierasz spontaniczność, pamiętaj o odpowiednim wyposażeniu. W ten sposób minimalizujesz ryzyko nieprzyjemnych niespodzianek i sprawisz, że podróż stanie się jak najbardziej komfortowa. Chwyć plecak i sprawdź, co czeka na ciebie na polskich i zagranicznych szlakach, nawet tych mniej oczywistych. Decathlon stale rozwija swoje produkty w duchu eco-design, aby zmniejszać wpływ działań na środowisko. Sprawdź koniecznie naszą kategorię produktów przyjaznych środowisku, gdzie znajdziesz szafki kempingowe, namioty turystyczne, maty samopompujące i karimaty, ubrania i wiele innych produktów!

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

TURYSTYKA / TREKKING

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?
TURYSTYKA / TREKKING, SPORT W ŻYCIU

TOP 20 najciekawszych miejsc na Mazurach

TOP 20 najciekawszych miejsc na Mazurach
TURYSTYKA / TREKKING

Zamek w Mosznej - historia i legendy. Poznaj historie o zamku w Mosznej!

Zamek w Mosznej - historia i legendy. Poznaj historie o zamku w Mosznej!

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu