WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Definicja sportu: czym jest sport?

06 maj 2019
#PORADY

Wszystkim nam się wydaje, że wiemy, co to jest sport. Ale czym on jest naprawdę? Jeśli się pocę, to znaczy, że uprawiam sport? Czy codzienne chodzenie do pracy liczy się jako sport? Wypluwam płuca, naprawiając kran – czy to sport?

Trudno jest podać idealną definicję. Według słownika sport to aktywność fizyczna uregulowana zasadami, uprawiana indywidualnie lub zespołowo. Pierre de Coubertin uważał, że „sport poszukuje strachu, by móc go opanować, zmęczenia, by je przezwyciężyć, trudności, by je pokonać”.

Wreszcie sport jest kwestią perspektywy, motywacji i pragnienia. Stąd właśnie tak wielka różnorodność dyscyplin: zespołowe lub indywidualne, agresywne lub łagodne, prestiżowe lub budżetowe, tradycyjne lub nietypowe.

Fot 1. Materiał własny | Sport jest kwestią perspektywy, motywacji i pragnienia

Czy wiedziałeś na przykład, że szachy i poker są uznawane za sporty? Prawdziwe pytanie brzmi: czym sport jest dla Ciebie? Czego Ty oczekujesz od sportu? Podrzucimy Ci kilka pomysłów.

Różne dyscypliny sportowe

W rozległym oceanie dostępnych sportów nie da się nie znaleźć czegoś, co sprawi Ci przyjemność. W przypadkowej kolejności mamy sporty rakietowe (tenis, squash, badminton…), sporty zespołowe (piłka nożna, piłka ręczna, rugby…), sporty walki (boks, szermierka, zapasy…), sporty motorowe (Formuła 1, wyścigi samochodowe i motocyklowe…) itd. Lista zdaje się nie mieć końca. Niektóre z tych sportów są komplementarne – bezustannie polecamy łączenie ćwiczeń cardio, jak chodzenie czy bieganie, z aktywnością, która skupia się bardziej na wzmacnianiu mięśni. Są sporty, które pomagają pozbyć się tłuszczu z brzucha. Są też sporty, których uprawianie pomaga w ćwiczeniu koncentracji. Każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie.

Fot 2. Materiał własny | Lista sportów zdaje się nie mieć końca

Jak uprawiać sport?

„Dwa treningi tygodniowo, które można łatwo zaplanować w konkretnych momentach dnia, zazwyczaj dobrze się wpasowują w codzienne obowiązki” – mówi instruktorka sportu i zdrowia Joëlle Jolly.

Przede wszystkim, jeśli z powodu urlopu lub bólu gardła przez tydzień nie odwiedzisz siłowni albo kortu tenisowego, to nie koniec świata. W końcu ominiesz tylko jeden trening, więc nie będzie Ci tak trudno powrócić do ćwiczeń. „Jeśli od początku ćwiczysz często i opuścisz kilka treningów, łatwiej się zniechęcisz, myśląc, że skoro ominąłeś tyle godzin, to trudno ci będzie wrócić na właściwe tory” – dodaje Joëlle.

Fot 3. Materiał własny | Zdrowie jest najważniejsze. Pamiętaj, że tygodniowa przerwa od sportu nie będzie końcem świata

Sport – kwestia intensywności

Ćwiczenia wymagają fizycznego i/lub umysłowego wysiłku – wylegiwania się na kanapie nie można uznać za sport, choćbyś nie wiem jak szybko skakał po programach. Aby nazwać się osobą wysportowaną, musisz wstać i przynajmniej trochę się poruszać. Oznacza to zobowiązanie się do robienia rzeczy wykraczających poza codzienne aktywności! Zalecenia WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) dotyczące sportu w zależności od wieku są następujące:

– od 5. do 17. roku życia – przynajmniej 60 minut dziennie ćwiczeń fizycznych o umiarkowanej lub dużej intensywności, które stymulują pracę serca dziecka, oraz aktywność wzmacniająca mięśnie i kości przynajmniej trzy razy w tygodniu;
– od 18. roku życia – 150 minut tygodniowo ćwiczeń o umiarkowanej intensywności lub 75 minut ćwiczeń o dużej intensywności oraz do 300 minut tygodniowo dodatkowych działań na rzecz zdrowia.

Fot 4. Materiał własny | Spróbuj wielu dyscyplin sportu i podejmij decyzję, którą z nich chcesz uprawiać 🙂

Między nami mówiąc, polecam Ci spróbowanie kilku sportów, byś znalazł taki, który najbardziej Ci odpowiada – nie musisz przecież całe życie grać w curling. I nie wahaj się porozmawiać z lekarzem, zanim zaczniesz uprawiać wybraną dyscyplinę. Warto też zacząć od sportów, które zwiększą wydolność płuc, zanim zaczniemy intensywnie trenować szybkości i rekordy w wybranych dyscyplinach. Jeśli dopiero zaczynamy ćwiczyć, nie przesadzajmy z ilością treningów. Sprawdźmy, ile powinniśmy ćwiczyć, patrząc na swoje potrzeby, plan schudnięcia czy inne, ważne dla nas czynniki.

Sport – kwestia wieku

Ćwiczenie w wieku 20 lat to nie to samo co ćwiczenie w wieku lat 60 czy 70 – Twoje ciało zmienia się w ciągu życia i reaguje odmiennie. Musisz się dostosować. Jednak uważaj: niewykluczone, że podczas cotygodniowej przebieżki wyprzedzi Cię żwawy senior… Ale nie jest to powód, by się zniechęcać i całkiem rezygnować z aktywności fizycznej. Wręcz przeciwnie! Ciało to maszyna, która wymaga regularnego oliwienia, by móc działać jak najlepiej – sport będzie Twoim paliwem. Naucz się słuchać siebie i pozostań aktywny.

Fot 5. Materiał własny | Sport jest dobry niezależnie od Twojego wieku!

Sport zapewnia Ci wszystko: chwilę dla siebie, dla Twojego ciała i samopoczucia. Jakiś sport szczególnie Cię interesuje? Czy potrzebujesz więcej informacji o którejś z aktywności? Jesteśmy tu, by Ci pomóc 🙂

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

SPORT W ŻYCIU

5 nawyków, które uczynią Twoje życie lepszym

5 nawyków, które uczynią Twoje życie lepszym
FITNESS, SPORT W ŻYCIU

Sport w domu bez (lub prawie bez) sprzętu

Sport w domu bez (lub prawie bez) sprzętu
SPORT W ŻYCIU

Dlaczego warto uprawiać sport? Poznaj najważniejsze powody zdrowotne!

Dlaczego warto uprawiać sport? Poznaj najważniejsze powody zdrowotne!

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu