WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jaki sport uprawiać w domu?

16 March 2020
#PORADY

Tegoroczne rozpoczęcie sezonu wiosennego nie należy do udanych dla pasjonatów różnych dyscyplin sportowych. Z powodu gwałtownie rozprzestrzeniającego się wirusa COVID-19 i ogłoszonej z jego powodu pandemii największe imprezy sportowe zostały przeniesione na miesiące jesienne lub zupełnie odwołane, a w niektórych przypadkach zabroniona została nawet jakakolwiek forma aktywnego grupowego spędzania wolnego czasu, co jest oczywiście zasadne i podyktowane zdrowym rozsądkiem.


Ale co w takim przypadku ma zrobić osoba, która bez aktywności fizycznej nie wyobraża sobie nawet jednego dnia, podczas gdy w najbardziej optymistycznej perspektywie tych dni może być całkiem sporo? Jak zapewnić swojemu ciału należytą porcję aktywności w tym trudnym okresie? Oto kilka propozycji, jak poradzić sobie z ograniczonymi możliwościami egzekwowania swojej pasji do sportu, wprowadzając sport do domowego zacisza.

1. Joga

Jest to jedna z tych aktywności, które z powodzeniem można uprawiać w zaciszu własnego mieszkania nawet przy bardzo ograniczonej dostępnej powierzchni czy braku specjalistycznego sprzętu. Wielu może pomyśleć, że joga nie będzie stanowiła wystarczająco absorbującej formy pracy nad własnym ciałem. Nic bardziej mylnego! Nie należy dać się zmylić niepozornemu charakterowi jogi, gdyż potrafi ona wycisnąć siódme poty nawet z ponadprzeciętnie aktywnych sportowców. Owszem, jej najbardziej popularne formy stanowią kwintesencje wyciszenia, uspokojenia oddechu, a dla wielu i mentalnego przebudzenia, jednak formy takie jak Ashtanga – czyli popularna Power Joga – zapewnią odpowiednią dawkę endorfin nawet największym twardzielom. Wystarczy zaopatrzyć się w matę i wyciągnąć z szafy parę wygodnych i lekkich spodni dresowych by móc w pełni cieszyć się korzyściami płynącymi z uprawiania jogi.

Fot 1. Materiał własny | Joga

Sprawdź porady jogowe tutaj.

2. Ćwiczenia siłowe

Wielu z nas chodzi na siłownię by skorzystać ze specjalistycznego sprzętu do ćwiczeń, popularnych atlasów, bieżni, oraz innych zdobyczy techniki . Jednak często nasza wizyta kończy się na zabawie ciężarami a dzieje się tak dlatego, że jest to jedna z najbardziej wydatnych form formowania sylwetki i budowania siły mięśni. Popularne kettle oraz hantle stanowią świetną alternatywę dla wielkich ciężarów spotykanych na siłowniach, a do tego pozwalają na ćwiczenie w domowym zaciszu nawet przy mocno ograniczonym miejscu. Dodatkowo, przy odrobinie fantazji, pozwalają one także ćwiczyć różne, często nieoczywiste, partie mięśni. Mnogość dostępnych wag, rozmiarów, i kształtów sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie i będzie w stanie zmienić dowolne pomieszczenie w wydajną kuźnię mocy.

Fot 2. Materiał własny | Ćwiczenia siłowe

Sprawdź porady dotyczące treningu siłowego tutaj.

3. Jazda na rowerze

Wydaje się niemożliwe prawda? A jednak! Dzięki urządzeniom znanym jak trenażery, jesteśmy w stanie bez najmniejszego problemu kontynuować treningi kolarskie we własnym domu. Co prawda, potrzebujemy nieco więcej miejsca niż do innych wspomnianych już aktywności, ale dla prawdziwego fana dwóch kółek z pewnością nie będzie to stanowiło najmniejszego problemu. Wystarczy zamontować rower na trenażerze zgodnie z instrukcją (sposoby montażu mogą się sobą różnić w zależności od modelu) i już można zaczynać zabawę. Bardziej rozbudowane modele wyposażone są nawet w funkcje multimedialne, i po połączeniu z odpowiednimi urządzeniami oraz aplikacjami pozwalają startować w wirtualnych wyścigach, rywalizować między sobą, a nawet mogą przekładać wirtualne przewyższenia na obciążenia zadawane kolarzowi. Takie rozwiązanie stanowi nie tyle alternatywę, co niemalże substytut prawdziwej jazdy na rowerze!

Fot 3. Materiał własny | Trenażer

Sprawdź ćwiczenia na trenażerze tutaj.

4. Ćwiczenia z wykorzystaniem obciążenia własnego ciała

Popularne pompki czy brzuszki można wykonać zawsze, ale o ile ciekawszy może być trening jeśli tylko urozmaicimy go kilkoma interesującymi ćwiczeniami? Wystarczy zaopatrzyć się w przyrząd o nazwie AbWheel lub uchwyty Push Ups. Oba te niepozorne urządzenia zagwarantują nam wiele ciekawych możliwości szlifowania formy i sylwetki, sprawiając, że dotychczas nudne rutynowe aktywności nabiorą zupełnie nowego wymiaru. Natomiast jeśli urozmaicimy ten zestaw choćby o drążek rozporowy montowany w framudze drzwi to otrzymamy komplet narzędzi, który zaspokoi potrzeby każdego kto tęskni za wizytą w ulubionej siłowni. Dodatkowo, każde z tych urządzeń jest małe i bez najmniejszego problemu możemy je schować pod łóżkiem czy w szufladzie, dzięki czemu nie musimy się obawiać krzyków pozostałych domowników, potykających się o zajmujące pół pokoju sprzęty do ćwiczeń.

Fot 4. Materiał własny | Ćwiczenia z wykorzystaniem własnego obciążenia

TOP 3 ćwiczenia z uchwytami treningowymi – sprawdź tutaj!

5. Pilates

Skoczna piosenka sącząca się z głośników i ubrani w kolorowe obcisłe stroje atleci ochoczo skaczący na ekranie telewizora czy laptopa. Taki obrazek to nieśmiertelna klasyka, ikona aktywności fizycznej, i nie ma się czemu dziwić bo od lat taka właśnie forma absorbuje ludzi z niesłabnącą siłą. Dynamiczne lub spokojne ćwiczenia w domowy zaciszu z wykorzystanie lekkich hantli oraz własnego ciała dają masę frajdy a do tego pobudzają i uelastyczniają niemalże wszystkie mięśnie naszego ciała. Ćwiczenia pilatesowe stanowią nie tylko idealne rozwiązanie na sam początek dnia, ale również służą jako miła przerwa w natłoku codziennych zadań, czy aktywny akcent zwieńczający trudy mijającego dnia. Wystarczy chwila by poczuć przypływ pozytywnej energii i zatracić się w dynamicznym świecie ludzi aktywnych napędzanych endorfinami.

Fot 5. Materiał własny | Pilates

Sprawdź porady dotyczące gimnastyki i pilatesu tutaj.

To oczywiście tylko niektóre z nieskończenie wielkiej liczby możliwych aktywności fizycznym, które da się z powodzeniem wprowadzić pomiędzy swoje cztery ściany. Można nimi żonglować, stosować je naprzemiennie, czy nawet urozmaicać o inne, ciekawe, i zupełnie niespotykane wariacje. Jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia.

Marcin Rakowski Decathlon Rybnik
Na co dzień możesz mnie spotkać w sklepie Decathlon Rybnik – chętnie doradzę Wam w kwestii sprzętu biegowego, a także przekażę wskazówki treningowe w kwestii biegów terenowych. Możesz skontaktować się ze mną mailowo: [email protected]. Do zobaczenia na biegowych ścieżkach!
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Na co dzień możesz mnie spotkać w sklepie Decathlon Rybnik – chętnie doradzę Wam w kwestii sprzętu biegowego, a także przekażę wskazówki treningowe w kwestii biegów terenowych. Możesz skontaktować się ze mną mailowo: [email protected]. Do zobaczenia na biegowych ścieżkach!
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BIEGANIE, FITNESS, SPORT W ŻYCIU

Jak zmotywować się do ćwiczeń? TOP 10 wskazówek na motywację do ćwiczeń!

Jak zmotywować się do ćwiczeń? TOP 10 wskazówek na motywację do ćwiczeń!
SPORT W ŻYCIU

Jakie sporty są dobre dla seniorów?

Jakie sporty są dobre dla seniorów?
FIZJOTERAPIA, SPORT W ŻYCIU

Naciągnięty mięsień barku - przyczyny, objawy i leczenie

Naciągnięty mięsień barku - przyczyny, objawy i leczenie

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu