WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Roller do mięśni — do czego służy, jak używać i jaki wybrać?

20 grudzień 2021
#PORADY

Roller do mięśni ma bardzo wiele funkcji. Nie tylko pozwala na ich szybkie rozluźnienie, ale także może znacznie wzmocnić efekty treningu. Podpowiadamy, jaki roller wybrać i w jaki sposób poprawnie z niego korzystać. 

Co to jest roller do mięśni?

Rollery, szerzej znane jako wałki do masażu to coraz popularniejsze narzędzie do treningów. Mają one formę piankowych wałków – gładkich lub z wypustkami. Świetnie sprawdzają się jako uzupełnienie treningów oraz ćwiczeń regeneracyjnych

Do czego służy roller do mięśni?

Osoby, które intensywnie trenują, często zapominają o regenerowaniu mięśni po ćwiczeniach. Tymczasem przetrenowanie może mieć fatalne skutki w postaci kontuzji, czy stopniowej utraty elastyczności tkanki łącznej. 

Właśnie dlatego narzędzia, takie jak rollery, czy piłki do masażu są doskonałym uzupełnieniem treningów. Regularne masowanie wzmaga produkcję kolagenu, a dodatkowo likwiduje zgrubienia, które pojawiają się na tkance łącznej. Regularne stosowanie rollera do mięśni wpływa na:

  • uelastycznienie skóry
  • redukcję bólu i dyskomfortu mięśni
  • wzmocnienie ruchomości stawów
  • poprawę kurczliwości mięśni
  • ogólną poprawę kondycji układu kostnego
Roller do mięśni

Jak używać roller do mięśni?

Roller do mięśni ma dwie zasadnicze funkcje – służy do masażu oraz do uzupełniania ćwiczeń. W tym drugim przypadku roller podkładamy pod ćwiczoną partię ciała. Poprawia to stabilizację i wzmacnia efekt ćwiczeń. 

W przypadku masażu należy jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim rolkowanie powinno ograniczać się wyłącznie do mięśni. Unikajmy bezpośredniego rolowania kości i stawów. Może to doprowadzić do pojawiania się niechcianych siniaków i obrzęków, co, zamiast wzmacniać komfort, jedynie go obniża. 

Mięśnie powinno się rozmasowywać na całej ich długości nie dłużej niż przez dziesięć – trzydzieści sekund. Czynność tę można kilkukrotnie powtarzać. Co istotne, w czasie masażu rollerem może pojawić się ból. To nic niepokojącego. Świadczy wyłącznie o tym, że napięcie mięśni ustępuje, a ich ogólna kondycja staje się coraz lepsza. 

Roller do mięśni to niejedyne narzędzie, które warto włączyć do intensywnych treningów. Dobrze sprawdzą się także pistolety do masażu, czy kremy i olejki do masażu

rollowanie na wałku z wypustkami

Jaki roller do mięśni wybrać?

Roller do mięśni wydaje się narzędziem bardzo prostym w budowie, jednak jego zakup powinien być dobrze przemyślany. Na rynku znajdziemy rollery, które są:

  • miękkie
  • średniotwarde
  • twarde

Te miękkie są polecane osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tego typu sprzętem, a ich budowa ciała jest dosyć drobna. Osoby o standardowej budowie ciała, które nie mają jeszcze dużego doświadczenia z rollerami, mogą śmiało zdecydować się na te średniotwarde. Roller twardy najlepiej sprawdzi się w przypadku osób, które dużo trenują i mają dosyć atletyczną budowę ciała. 

Kolejnym kryterium jest także długość wałka. Tutaj warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy rollera będziemy używać punktowo, czy do masażu całych mięśni. W tym drugim przypadku – szczególnie w momencie, kiedy masujemy okolice kręgosłupa, lepiej sprawdzi się długi roller. Krótkie natomiast nadają się lepiej do masowania punktowego.

Mężczyzna podczas rolowania mięśni w stopie

Roller z wypustkami czy bez?

Już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że rollery do masażu dzielą się na całkiem gładkie oraz takie z wypustkami. Które lepiej wybrać? Gładki roller daje efekt delikatnego masażu, co szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku osób, które potrzebują lekkiego wsparcia w napiętych mięśniach. Rollery z wypustkami masują dużo mocniej, co sprawia, że nadają się dla osób, które intensywnie trenują

Rollery do mięśni, czy uchwyty do masażu to bardzo przydatne narzędzia, które świetnie sprawdzają się zarówno podczas ćwiczeń, jak i masażu tuż po nich. Warto dobrze wybrać wałek pod kątem tego, jakie są nasze potrzeby. Bardziej zaawansowane osoby powinny zdecydować się na twarde rollery z wypustkami. Na początku drogi zdecydowanie  lepiej zdecydować się na miękki i gładki wałek piankowy.

Sprawdź koniecznie wszystkie nasze akcesoria do masażu

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BIEGANIE, FIZJOTERAPIA

Naciągnięte ścięgno pod kolanem - jakie są objawy i jak je leczyć?

Naciągnięte ścięgno pod kolanem - jakie są objawy i jak je leczyć?
FITNESS, FIZJOTERAPIA

Ćwiczenia na ból pleców i kręgosłup - TOP 4 najlepszych ćwiczeń

Ćwiczenia na ból pleców i kręgosłup - TOP 4 najlepszych ćwiczeń
FIZJOTERAPIA

Naciągnięcie mięśnia łydki – objawy i leczenie

Naciągnięcie mięśnia łydki – objawy i leczenie

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu