WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Sport i sen – czy sport poprawia jakość snu?

05 marzec 2019
#PORADY

Sport i sen to przewrotna zależność. Uprawianie sportu sprawia, że śpisz lepiej, ale zbyt dużo ćwiczeń, zwłaszcza o niewłaściwej porze, może zaburzyć Twój naturalny cykl snu.

Trudno jest znaleźć idealną równowagę. Jednak dzięki przestrzeganiu kilku prostych zasad sport i dobry sen pójdą ze sobą w parze. Obiecujemy, że gdy zastosujesz nasze porady, będziesz spał jak dziecko (jak rzekliby ci, którzy dzieci nie mają)!

Ćwicz o właściwej porze, by spać lepiej

We wstępie wspomnieliśmy, że sport wspomaga sen. Jednak tylko jeśli uprawia się go we właściwym czasie w ciągu dnia! Zaleca się bowiem, by nie ćwiczyć później niż trzy godziny przed pójściem spać – w przeciwnym razie możesz mieć trudności z zaśnięciem. Powód? Chodzi o temperaturę ciała, która waha się w ciągu dnia i spada późnym popołudniem, by przygotować organizm do snu. Logiczne więc, że gdy uprawiasz sport wieczorem, temperatura Twojego ciała pozostaje wysoka.

Najlepiej jest zatem ćwiczyć rano lub wczesnym popołudniem. Ale nie martw się, jeśli masz możliwość trenować wyłącznie wieczorami, są sposoby na zaśnięcie. Należy do nich słynny zimny prysznic przed pójściem do łóżka, który oprócz obniżenia ciepłoty ciała rozluźni także Twoje mięśnie. A gdy Twój organizm się do tego przyzwyczai, wieczorny sport przestanie być problemem.

decathlon

Fot 1. Materiał własny | Jeśli masz możliwość trenuj rano lub wczesnym popołudniem

Dobroczynny wpływ sportu na sen

Gdy ustalisz najlepszą porę na trening i będziesz się dobrze wysypiał, zdasz sobie sprawę, jak bardzo ćwiczenia w danym dniu zwiększają jakość Twojego snu. Uprawiając sport, naturalnie spalasz kalorie (o wiele więcej niż siedząc na kanapie przez cały wieczór), przez co jesteś bardziej zmęczony, a zatem bardziej śpiący. Kiedy ćwiczysz, Twój organizm uwalnia też endorfiny, co ma wiele pozytywnych skutków, m.in. redukuje stres i uczucie przygnębienia, zapewniając lepsze samopoczucie. A dobry sen działa cuda dla Twego umysłu!

sport

Fot 2. Materiał własny | Uprawiając sport, naturalnie spalasz kalorie przez co jesteś zmęczony i w konsekwencji śpiący 

Które sporty sprawią, że będziesz spał lepiej?

Uprawiając sport, pomożesz swojemu ciału wyregulować jego biologiczny zegar. A niektóre sporty sprawdzą się w tym lepiej niż inne. Jednym z nich jest nordic walking. Oprócz tego, że ćwiczy on wszystkie grupy mięśniowe, to trening odbywa się w przyjemnym otoczeniu i stymuluje wydzielanie hormonów. Oznacza to, że będziesz bardziej zrelaksowany i będzie Ci się lepiej spało.

decathlon

Fot 3. Materiał własny | Im będziesz bardziej zrelaksowany, tym będziesz lepiej spał

Sport po prostu dla zabawy!

A gdyby tak poćwiczyć dla samej przyjemności? Aby zacząć uprawiać sport, nie musisz mieć koniecznie kilku kilogramów do zrzucenia lub kogoś, komu chcesz zaimponować. Zrobisz dla siebie coś dobrego, po prostu skupiając się na sobie i tylko sobie! To uczucie przyjemności będzie się różnić w zależności od wybranego sportu i Twoich oczekiwań: od dreszczu ekscytacji przy sportach ekstremalnych albo większej prędkości po zadowolenie z poprawy własnego wyniku bez porównywania się z nikim innym, świetną zabawę z przyjaciółmi podczas gry zespołowej itd. Wciąż nie będzie Ci dosyć tych chwil przyjemności i przecież w końcu o to Ci właśnie chodziło!

decathlon

Fot 4. Materiał własny | Znajdź sport dla siebie, po prostu skupiając się na sobie i tylko sobie!

Ogólnie rzecz biorąc, powinieneś chodzić spać o stałych porach (łącznie z weekendami), stosować zrównoważoną dietę i mieć porządne łóżko. W połączeniu ze sportem wszystko to sprawi, że będziesz spał jak kamień! Jeśli masz inne wskazówki dotyczące dobrego snu, śmiało podziel się nimi w komentarzu.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

SPORT W ŻYCIU

Dlaczego warto uprawiać sport? Poznaj najważniejsze powody zdrowotne!

Dlaczego warto uprawiać sport? Poznaj najważniejsze powody zdrowotne!
SPORT W ŻYCIU

Jaki sport uprawiać w domu?

Jaki sport uprawiać w domu?
SPORT W ŻYCIU

Jak aktywność fizyczna wpływa na zdrowie psychiczne i rozwój mentalny?

Jak aktywność fizyczna wpływa na zdrowie psychiczne i rozwój mentalny?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu