WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Turystyka piesza - co to jest, jakie są zalety pieszych wędrówek?

04 sierpień 2021

Turystyka piesza to bardzo podstawowa forma aktywności fizycznej, którą docenili mieszkańcy wielu krajów. Z zamiłowania do wędrowania słyną przede wszystkim Amerykanie, którzy „hiking” uważają za elementarną część nowoczesnego lifestylu. A czym dokładnie jest piesza turystyka i jak uprawiać ją na gruncie polskim? Podpowiadamy!

Co to jest turystyka piesza?

Jako turystykę pieszą określa się piesze wycieczki po zróżnicowanych ścieżkach, terenach i krainach. To niezwykle popularne zajęcie ma wiele zalet. Jest nie tylko tanią formą aktywności, ale także wyjątkowo egalitarną – może pozwolić sobie na nią każdy, kto dysponuje względnie dobrą kondycją fizyczną.

W naszym kraju znajdziemy dziesiątki miejsc i szlaków, które nadają się na piesze zwiedzanie. Ich długość i stopień zaawansowania można bardzo łatwo dopasować do swoich własnych potrzeb i możliwości.

Turystykę pieszą można uprawiać praktycznie w każdych warunkach i we wszystkich miejscach w kraju i za granicą. Z powodzeniem można samemu ustalać sobie trasy lub w razie potrzeby korzystać z form turystyki zorganizowanej. 

Zanim skorzystamy z turystyki pieszej, warto mieć świadomość tego, jaką kondycją dysponujemy. Jeżeli na co dzień nie odbywamy długich spacerów i jesteśmy przyzwyczajeni raczej do poruszania się komunikacją czy autem, zdecydowanie lepszym pomysłem będzie rozpoczęcie od krótszych i prostszych tras. Na początek warto ograniczyć się do maksymalnie dwóch – trzech godzin wędrówki i dopiero z czasem zwiększać dystans. 

Nie bez znaczenia jest także odpowiednie wyposażenie. Na dłuższe wycieczki konieczne będą wygodne buty do chodzenia, najlepiej takie usztywniające kostkę. Buty turystyczne to jednak nie wszystko. Najlepiej zaopatrzyć się w pojemny plecak turystyczny. Zalecana jest także odzież termoaktywna, szczególnie jeżeli wybieramy się na wycieczkę pieszą w góry. 

na_czym_polega_turystyka_piesza

Rodzaje turystyki pieszej

  • trekking – mianem trekkingu często określam każdą wycieczkę pieszą. Nie jest to jednak prawidłowa definicja, ponieważ trekking to w istocie wędrówka, którą prowadzimy w trudnych warunkach klimatycznych i terenowych. Trekking zazwyczaj trwa kilka dni a podczas jego trwania nie nocujemy w schroniskach. Na takie wyprawy trzeba się dobrze przygotować i zabrać ze sobą cały potrzebny sprzęt. Jeżeli zabieramy ze sobą namiot, przyda się kuchenka turystyczna. Dobrym pomysłem będzie także czołówka, która oświetli nam drogę bez konieczności zajmowania rąk. 
  • hiking – w ten sposób określa się przyjemne piesze wędrówki, których celem jest przede wszystkim relaks i kontakt z naturą. Hiking uznawany jest za najłatwiejszą formę turystyki pieszej. Jeżeli trwa dłużej niż kilka godzin, nocujemy w schroniskach lub hostelach. Hikingu nie uprawia się raczej w trudnych warunkach atmosferycznych, a pokonywane szlaki należą zdecydowanie do tych łatwiejszych. 
  • wędrówki górskie – wędrówki górskie również należą do turystki pieszej. Jest to oczywiście bardzo ogólna kategoria, którą można dostosować do własnych potrzeb i wymagań. W górach można uprawiać zarówno trekking, jak i hiking. 

Wędrówki długodystansowe

Długodystansowe wędrówki to takie, których trasa przekracza dziesięć kilometrów. Przechodzenie długich dystansów na własnych nogach w pięknych okolicznościach przyrody to doskonały sposób na aktywny odpoczynek. Zanim jednak wybierzesz się na bardzo długą pieszą wycieczkę, zastanów się, czy jesteś do tego odpowiednio przygotowany. 

Chociaż chodzenie nie wydaje się aktywnością szczególnie obciążającą, to jednak długie trasy mogą poważnie dać nam się we znaki. Wymagają one także relatywnie dobrej kondycji fizycznej. Zanim zdecydujesz się na kilkudniową wycieczkę w ramach turystyki pieszej, najlepszym rozwiązaniem będzie zainstalowanie na swoim smartfonie minutnika i zmierzenie ile kroków robimy średnio w ciągu jednego dnia. Jeżeli jest to liczba poniżej dziesięciu tysięcy, otrzymujemy jasny sygnał, że nie warto porywać się z motyką na słońce.

Turystyka piesza jest wyjątkowo egalitarnym rodzajem podróżowania. Oznacza to nic innego, jak tylko fakt, że może skorzystać z niej niemal każdy. Bardzo istotne jest jednak dokładne dostosowanie trasy do swoich możliwości. Przed wybraniem się na długodystansową wycieczkę warto bardzo dobrze się do niej przygotować.

Pierwszym istotnym sprawdzianem będzie poprawa kondycji fizycznej. Przez kilka tygodni przed planowaną wyprawą warto porzucić transport miejski i samochodowy na rzecz spacerów. Tam, gdzie to możliwe udawajmy się piechotą. Nie zaszkodzą oczywiście także inne formy aktywności fizycznej. 

Trasa powinna być bardzo dobrze przygotowana. Dokładnie przeczytaj o warunkach panujących w miejscu, do jakiego się wybierasz. Ważne, aby sprawdzić aktualną, lokalną prognozę pogody. Ma to duże znaczenie szczególnie w górach, gdzie załamania atmosferyczne mogą pojawiać się dosłownie z minuty na minutę. 

Szlaki długodystansowe wymagają także znalezienia na trasie odpowiednich noclegów. Turyści najczęściej wybierają schroniska lub hostele. Jeżeli planujesz trekking najlepszym rozwiązaniem będzie zakup dobrego namiotu i śpiwora

Nie wolno zapominać o odpowiednim wyposażeniu. Długodystansowa turystyka piesza to często naprawdę długie trasy, dlatego od tego, jak się przygotujemy, zależy nasz sukces i bezpieczeństwo. Koniecznym elementem wyposażenia pieszego turysty długodystansowca jest apteczka turystyczna. Dobrym rozwiązaniem będzie także wyposażenie się w koc ratunkowy. Weź ze sobą także bukłak na wodę i dobrej jakości skarpetki turystyczne

Turystyka piesza po górach

Turystyka piesza po górach jest jednym z najpopularniejszych rodzajów turystyki pieszej. W Polsce szczególną popularnością cieszą się Bieszczady, Karkonosze oraz rzecz jasna Tatry. Nic nie kusi przecież tak jak piękne widoki, dzika przyroda oraz chwilowy odpoczynek od miejskiego zgiełku powiązany z fizycznym wysiłkiem. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że chodzenie po górach jest najtrudniejszą formą pieszej turystyki. Czy oznacza to, że przeznaczona jest jedynie dla wybranych? Nic bardziej mylnego. 

Górskie szlaki podzielone są według stopni trudności. Właśnie dlatego najprostsze szlaki dostępne są nawet dla niedoświadczonych turystów, którzy nie mają bardzo dużej wprawy we wspinaniu się. Jeżeli zdobycie Orlej Perci zdecydowanie jeszcze przed tobą, z pewnością znajdziesz szlak, który można przejść w kilka godzin i poczuć przy tym bardzo dużą satysfakcję. Jednym z prostszym i bardziej przyjemnych szlaków jest wejście na Morskie Oko.

Podczas pieszych wycieczek górskich z reguły nie jest potrzebny żaden szczególny sprzęt. Raki wspinaczkowe, czy czekany to wyposażenie, które stosowane jest przede wszystkim we wspinaczce. Doświadczeniu piechurzy często łączą jedną dyscyplinę z drugą, a one same płynnie się przeplatają.  

Warto zaznaczyć, że nawet prosty górski szlak wymaga jednak kondycji. Przed wyjściem w góry zawsze trzeba powiadomić osobę trzecią o tym, gdzie się wybieramy oraz kiedy planujemy wrócić. Wycieczki powinno się natomiast planować w taki sposób, aby od schroniska zdążyć przed nastaniem zmroku. Konieczne jest dokładne sprawdzanie pogody. Niestety, nierozsądne zachowania turystów bardzo często kończą się koniecznością interwencji GOPR-u, których łatwo można by uniknąć.

Piesze wyprawy – co warto odwiedzić?

W Polsce nie brak pięknych miejsc i zapierających dech w piersi krajobrazów. Gdzie wybrać się na pieszą wycieczkę? 

zalety_turystyki_pieszej

Jeżeli planujemy spędzić wolny czas nad morzem, dobrym pomysłem będzie wycieczka wzdłuż linii brzegowej przez teren Słowińskiego Parku Narodowego. Jeżeli nie chcemy całkowicie porzucać miejskich klimatów, warto skorzystać ze szlaków ulokowanych w Trójmiejskich Parku Krajobrazowym. Mają one łącznie prawie 400 kilometrów!

Miłośnicy turystyki górskiej często wybierają popularne szlaki. Mniej oczywistym wyborem może być piesze pokonanie trasy między Krakowem a Zakopanem. Ta trasa, najczęściej pokonywana pociągiem lub własnym samochodem, w istocie bogata jest w wiele nieoczywistych szlaków i skarbów kultury, które bardzo łatwo mogą przejść nam koło nosa.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

TURYSTYKA / TREKKING, SPORT W ŻYCIU

TOP 20 najciekawszych miejsc na Mazurach

TOP 20 najciekawszych miejsc na Mazurach
TURYSTYKA / TREKKING

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?
TURYSTYKA / TREKKING

Odzież trekkingowa: jak się ubrać w góry zimą, latem, jesienią...?

Odzież trekkingowa: jak się ubrać w góry zimą, latem, jesienią...?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu