WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Balet - nauka baletu, szkoła baletowa jak trenować taniec baletowy?

04 styczeń 2021
#PORADY

Zanim kupisz pełny kostium baletowy, sprawdź, czy ten taniec klasyczny jest dla ciebie. Dowiedz się więcej na temat baletu artystycznego, a następnie wybierz się na pierwszą lekcję w wygodnych, dopasowanych ubraniach. Kiedy poczujesz, że ten taniec współczesny jest dla ciebie, możesz przygotować się na następne lekcje! Podstawą będzie odpowiedni strój baletowy, czyli body, rajstopy/legginsy, baletki oraz paczka baletowa (spódniczka).

Co to jest balet, na czym polega taniec baletowy?

Balet to rodzaj tańca klasycznego, który swoje korzenie ma we Włoszech. Wymaga zaawansowanej techniki, jest bardzo wymagający. Dla postronnego obserwatora to serie skoków i obrotów, dla znawców – trudne do wykonania figury i niuanse, które wyrażane są drobną zmianą pozycji. Pasjonaci baletu doskonale wiedzą, jakie uczucia ma oddawać konkretna postawa tancerza. Baletowe układy choreograficzne są dopracowane i zawierają w sobie ogromną domieszkę aktorstwa.

Osiągniecie wyników w balecie to lata pracy od najmłodszych lat. Wymaga to wielu ćwiczeń oraz doskonałej kondycji fizycznej. Efekt jest jednak wart tego wysiłku. Nie bez powodu najsłynniejsze przedstawienia baletowe cieszą się taką popularnością. Oficjalne wystąpienie to duży prestiż i docenienie wieloletniej pracy każdego, kto uczy się baletu.

Jak się ubrać na pierwszą lekcję i naukę baletu?

Na początku nie inwestuj w strój przeznaczony do tańca. Ubierz się w wygodne dresy, które będą lekko przylegać do nóg. Spodnie z niskim krokiem będą przeszkadzały ci w wykonywaniu konkretnych ćwiczeń. Bluzka powinna przylegać do ciała, ale nie może uciskać. Materiał powinien sprawnie odprowadzać pot – balet jest bardzo wymagający, więc możesz mieć pewność, że na sali dosłownie wylejesz z siebie “siódme poty”.

Jeśli poczujesz, że balet to coś dla ciebie, to dopiero wtedy zainwestuj w pełny strój baletowy. Co się na niego składa?

  1. Baletki – płócienne, satynowe albo skórzane. Ważne, aby były wygodne i nie uciskały. Możesz kupić baletki całe lub z dzieloną podeszwą. 
  2. Rajstopy do tańca klasycznego – wytrzymałe, wzmocnione w kroku, zapewniające komfort i swobodę ruchów.
  3. Kostium do tańca – specjalne body, musi zapewniać swobodę ruchów.
  4. Spódniczka baletowa (tunika).
  5. Legginsy – mogą być zakładane zamiast rajstop lub na rajstopy, w zależności od potrzeby.

Pamiętaj o odpowiedniej pielęgnacji sprzętu, aby zachować pointy w dobrym stanie. Baletki nie są drogie, ale nikt nie chce co chwila kupować nowych pointów. Poza sprzętem zadbaj o odpowiednią fryzurę (spięte włosy) na treningu. Ćwiczenia baletowe wymagają dużej koncentracji, dlatego nic nie powinno cię rozpraszać.

Fakty i mity na temat baletu

Ze względu na swoją trudność balet obrósł mnóstwem mitów. Jednym z nich jest przekonanie, że ćwiczenia można zacząć tylko w wieku dziecięcym. Dzieciom rzeczywiście łatwiej jest odpowiednio przygotować ciało do baletu, jednak nie oznacza to, że dorosły też sobie z tym nie poradzi! Oczywiście będzie to trudniejsze, dodatkowo przepadają możliwość startowania w różnego rodzaju profesjonalnych turniejach, ale sprawny i pełny zapału dorosły bez przeciwwskazań medycznych z pewnością jest w stanie nauczyć się tańczyć balet.

A czy balet jest tylko dla dziewczynek? Nie! W balecie skutecznie sprawdzają się także mężczyźni. Być może przekonanie o “kobiecości” baletu wynika ze stroju baletowego (tiulowe spódniczki, obcisłe kostiumy), ale warto zdawać sobie sprawę, że płeć nie ma tu nic do rzeczy.

Natomiast faktem jest to, że balet jest wymagający. Nie każdy będzie w stanie wytrzymać presji psychicznej (z którą nierozerwalnie związany jest każdy sport) oraz mocnego wysiłku fizycznego. Do baletu należy być odpowiednio rozciągniętym, inaczej wykonywanie konkretnych figur nie będzie możliwe.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

TANIEC KLASYCZNY/BALET, TANIEC NOWOCZESNY I LATINO

4 wskazówki dla tancerek

4 wskazówki dla tancerek
TANIEC KLASYCZNY/BALET

[WIDEO] Strój dla małej baletnicy

[WIDEO] Strój dla małej baletnicy
TANIEC KLASYCZNY/BALET

Pointy - czym są? 5 wskazówek jak zachować baletki w dobrym stanie

Pointy - czym są? 5 wskazówek jak zachować baletki w dobrym stanie

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu