WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Ćwiczenia baletowe dla dzieci - jak ćwiczyć przy drążku baletowym?

04 styczeń 2021
#PORADY

Balet to wyjątkowo wymagająca forma tańca, ale posiada mnóstwo zalet. Figury baletowe, które ćwiczy się przy drążku, standardowo określane są francuskimi nazwami, co dla osób nieznających tego języka może na początku być trudne. Z czasem jednak wszystkie określenia stają się w pełni naturalne i zrozumiałe. Jakie ćwiczenia baletowe dla dzieci sprawdzają się podczas nauki? 


Jakie ćwiczenia baletowe można wykonywać od razu?

Zanim przejdziemy do skomplikowanych figur i pełnych układów choreograficznych, konieczne będą regularne ćwiczenia. Podstawą jest odpowiednie rozciągnięcie ciała oraz zwiększenie siły i wytrzymałości. Balet wygląda widowisko, ale ma to swoją cenę – tancerze muszą idealnie zachowywać równowagę podczas wymagających pozycji, cały czas nie gubiąc rytmu.

Każda lekcja baletu posiada określony harmonogram. To nauczyciele decydują, jakie ćwiczenia baletowe będą dobre dla osób początkujących, a jakie dla zaawansowanych. W większości przypadków ćwiczenia te zbytnio się od siebie nie różnią, choć oczywiście istnieją pewne figury, których dziecko nie da rady wykonać od razu.

Ćwiczenia na drążku dla początkujących

Drążek to podstawa ćwiczeń baletowych. Zanim grupa przejdzie do ćwiczeń na środku sali, najpierw musi wykonać określone sekwencje przy drążku. Nauczyciel mówi głośno francuską nazwę figury, a następnie ją pokazuje, po czym dzieci mają ją powtórzyć. Najpopularniejsze ćwiczenia przy drążku to:

 • Adagio – unoszenie jednej nogi.
 • Battement fondu  – wyciąganie nogi.
 • Battements frappe – uderzanie nogą.
 • Battements tendu jete – wymachy nogą (45 stopni).
 • Battement tendu – wysuwanie oraz dosuwanie nogi.
 • Demi plie et grand plie – półprzysiady, przysiad.
 • Grand battement – wysoki wymach nogą.
 • Petit battement – ruch nogi w bok ze specjalnej pozycji.
 • Rond de jambe par terre – kreślenie na podłodze kół jedną nogą.

Z tymi ćwiczeniami powinien poradzić sobie każdy początkujący! Podstawą jest jednak odpowiedni wygodny strój do ćwiczeń. Na pierwszą lekcję wystarczy przygotować wygodny strój dla dziecka. Dopiero go przekona się ono do tańca, warto zainwestować w odzież baletową

Zalety ćwiczeń baletowych przy drążku

Co konkretnie daje balet? Jakie cechy może wykształcić w dziecku? Przede wszystkim nauczy je prawidłowej postawy, co w dobie powszechnego garbienia się jest bardzo ważne. Ponadto:

 • Sprawia, że dziecko na co dzień zaczyna poruszać się lekko, z gracją.
 • Pozwala na poznanie różnych form muzycznych (poloneza, mazurka itp.).
 • Uczy pewności siebie i przygotowuje do występów przed publicznością.
 • Gwarantuje duże rozciągnięcie mięśni i wytrzymałość.
 • Wysmukla sylwetkę.
 • Rozwija wrażliwość artystyczną.
 • Dobrze wpływa na charakter dziecka, ucząc je dyscypliny, pracy w zespole i konsekwencji.

Ważne! Pamiętaj, że dziecko samo musi chcieć tańczyć balet. Jeśli będzie chodziło na zajęcia, mimo że zupełnie nie czuje baletu, to tylko zniechęci się do sportu. Przed pierwszą lekcją warto poznać podstawowe informacje o balecie i przedstawić je dziecku, aby sprawdzić czy będzie zaciekawione. Najczęściej jednak dzieci same pytają rodziców, czy mogą zostać zapisane na balet.

Jak zadbać o stopy dziecka podczas ćwiczeń baletowych?

Ćwiczenia baletowe dają mnóstwo korzyści. Jeśli odpowiednio zadbamy o bezpieczeństwo dziecka podczas treningów i nie doprowadzimy do przetrenowania, to uzyskamy wspaniałe efekty. Należy jednak pamiętać, że bardzo ważne jest dbanie o kondycję stóp dziecka. W balecie to właśnie stopy są najbardziej narażone na urazy. Dlatego podstawą są dobrze dobrane pointy oraz żelowe wkładki do point. Minimalizują one odciski i otarcia.

W czasie przerw treningowych należy postawić na regenerację. Popularne jest używanie soli regenerujących. Jeśli otarcie będzie wyjątkowo bolesne, należy na jakiś czas odpuścić lekcje baletu. W końcu tutaj chodzi o przyjemność! Inaczej dziecko się zniechęci.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

TANIEC KLASYCZNY/BALET, TANIEC NOWOCZESNY I LATINO

4 wskazówki dla tancerek

4 wskazówki dla tancerek
TANIEC KLASYCZNY/BALET

[WIDEO] Strój dla małej baletnicy

[WIDEO] Strój dla małej baletnicy
TANIEC KLASYCZNY/BALET

Balet - informacje dla początkujących. Jak się przygotować na balet?

Balet - informacje dla początkujących. Jak się przygotować na balet?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu