WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Rodzaje tańca nowoczesnego – poznaj je wszystkie!

16 czerwiec 2021

Taniec jest sztuką, która towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Pozwala on na ekspresję emocji, dzięki czemu jest doskonałą formą przekazywania twórczego wyrazu. Co więcej, jest doskonałym połączeniem sztuki oraz sportu. Taniec przeszedł długą drogę ewolucji i dziś mamy wiele różnych rodzajów tańca nowoczesnego. Poznaj najważniejsze i najbardziej popularne rodzaje tańca nowoczesnego!

Taniec nowoczesny – geneza

Początków tańca nowoczesnego możemy upatrywać w początkach XX wieku. Wtedy to młodzi adepci sztuki tanecznej zaczynali buntować się przeciwko sztywnym regułom i zasadom, które obowiązywały w klasycznych tańcach, takich jak balet. Nowy styl taneczny zaczął charakteryzować się o wiele silniejszymi emocjami i całkiem innym podejściem do ruchu. Taniec nowoczesny przez dekady kształtował swoje oblicze poprzez setki różnych znamienitych tancerzy, dzięki czemu wyodrębniło się wiele poszczególnych styli, mających jeden wspólny „rdzeń”. Największy rozkwit i ekspansję nowych styli tanecznych można zauważyć w latach 60,70 i 80 XX w. Wtedy to powstały także najważniejsze rodzaje tańca nowoczesnego, takie jak breakdane, hip-hop, jazz czy dancehall.

Dziś taniec nowoczesny jest obecny wszędzie, ponieważ możemy się na niego natknąć w teledyskach, programach telewizyjnych, w internecie czy na ulicach. Sportowy charakter tej sztuki przyciąga wielu zainteresowanych wyrażaniem siebie i pracą nad własnym ciałem oraz sylwetką.

Hip-hop, czyli z ulicy na salony  

Kultura hip-hopowa swój początek miała w latach 70. XX w Stanach Zjednoczonych. Wraz z rozwojem subkultury, aktywnie rozwijały się jej główne spoiwa, czyli muzyka i taniec. Ten styl taneczny powstawał na ulicach Nowego Jorku i był nieodłącznym elementem muzyki hip-hopowej. Jego głównymi założeniami był tak zwany „bounce”, czyli taktowanie własnym ciałem w rytm hip-hopowych bitów. Uliczna ekspresja taneczna sprawiła, że taniec ten zaczynał zyskiwać coraz większą ilość bardzo rozpoznawalnych kroków tanecznych, jak chociażby „running man”. Następnie hip-hop ewoluował i zaczynał wyodrębniać kolejne style, takie jak:

  • Popping – styl zaliczany do oryginalnych „funky styles”. Został stworzony w 1974 roku w Kalifornii i polega na rytmicznym spinaniu i rozluźnianiu mięśni i w rytm muzyki. Charakteryzuje się dużą ekspresją oraz wieloma integralnymi stylami, takimi jak tutting (geometryczne figury tworzone za pomocą dłoni i ramion), animation (odwzorowywanie animacji poklatkowych) czy waving (imitowanie fal rozchodzących się po ciele tancerza). Warto podkreślić, iż popping bardzo mocno inspiruje się także sztuką pantomimy.
  • Locking – ten styl także zaliczany jest do „funky styles” , zaś jego początki można upatrywać już w latach 60. Locking mocno związany jest z muzyką funk i jego charakterystycznymi cechami są ekspresyjne i często skomplikowane ruchy, które wymagają od tancerzy dużej sprawności. Styl ten często używany był przez muzyków funkowych, takich jak James Brown.

Breakdance – akrobacje w rytm muzyki

Ten rodzaj tańca nowoczesnego powstawał równolegle z hip-hopem i uważany jest za jego akrobatyczną wersję. Breakdance rozwijał się w latach 70 i 80 w Nowym Jorku i przyciągał tancerzy swoją akrobatyczną widowiskowością. Warto podkreślić, że niektóre figury wyróżniają się dużym stopniem skomplikowania i wymagają wielu miesięcy, a czasami nawet lat, by opanować je do perfekcji. Dlatego też breakdance uważany jest za bardzo efektowny rodzaj tańca nowoczesnego. Głównymi filarami breakdance jest:

  • Top rock – dynamiczne kroki taneczne, które wykonywane są w postawie pionowej. Mają na celu wprowadzenie b-boya lub b-girl w rytm muzyki i są niejako preludium do efektownych figur.
  • Power moves – akrobatyczne ruchy, które najczęściej mają charakter rotacyjny. Wymagają od tancerzy dużej siły i umiejętności ze względu na swoją widowiskowość.
  • Freeze – figury taneczne w których tancerz zastyga w bezruchu w często bardzo akrobatycznych pozach. Warto podkreślić, ze freezy często pozornie potrafią zaprzeczać prawom fizyki, dzięki czemu są niezwykle widowiskowe.
  • Footwork – są to ruchy taneczne wykonywane na podłodze z pozycji przysiadu podpartego. Bardzo charakterystyczne i nadające dynamiki. Są one płynnym przejściem pomiędzy freezami, power movesami i top rockiem.
taniec_nowoczesny_rodzaje

Jazz, czyli nowoczesna liryczność

Jazz jest rodzajem tańca nowoczesnego, który garściami czerpie z tańca klasycznego i baletu. Jest to poniekąd nowoczesna forma tańca klasycznego, jednakże jazz posiada bardzo dużo zapożyczeń z innych styli tanecznych. Główną cechą charakterystyczną tego stylu jest jego lekkość, przy jednoczesnym mocnym osadzeniu w gruncie. Jazz dzieli się m.in. na:

  • Modern jazz – współczesna wersja jazzu łącząca w sobie liryzm oraz dynamizm. Od klasycznego jazzu różni go duża dynamika, swoista „nerwowość”, a także nieprzewidywalność.
  • Street jazz – jest to uliczna wersja jazzu, wyróżniająca się łączeniem ulicznych styli tanecznych, takich jak hip-hop, z lirycznym charakterem jazzu.
taniec nowoczesny

Dancehall – egzotyczne uderzenie energii

Dancehall wywodzi się z jamajki i wyróżnia się dużą energicznością ruchów. Jest nieodłącznym elementem jamajskiej kultury, zaś jego nazwa bezpośrednio wywodzi się od stylu muzycznego. Warto podkreślić, że dancehall wliczany jest w poczet rodzajów tańca nowoczesnego, ze względu na globalny zasięg i częste zapożyczanie ruchów z dancehallu do hip-hopu, czy nawet street jazzu. Kroki w dancehallu bazują na płynności ruchów całego ciała. Taniec ten tańczony jest w zdecydowanej większości przez kobiety z powodu sensualności niektórych figur tanecznych.

Dlaczego warto zacząć naukę tańca nowoczesnego?

Taniec nowoczesny to doskonały sposób na skuteczne ćwiczenia fizyczne poprawiające naszą kondycję i spalające mnóstwo kalorii. Co więcej, ruch w rytm muzyki uwalnia do krwi endorfiny, przez co zdecydowanie poprawia się nasze samopoczucie. Dlatego też nowoczesne rodzaje tańca cieszą się obecnie tak dużym zainteresowaniem. Chcesz dbać o kondycję i doskonale się przy tym bawić? Wybierz taniec nowoczesny i zacznij wyrażać siebie poprzez ruch!

Przeczytaj także: Jak wybrać strój do tańca?

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

TANIEC KLASYCZNY/BALET, TANIEC NOWOCZESNY I LATINO

4 wskazówki dla tancerek

4 wskazówki dla tancerek
TANIEC NOWOCZESNY I LATINO

Taniec od czego zacząć

Taniec od czego zacząć
GIMNASTYKA I PILATES, TANIEC NOWOCZESNY I LATINO

Taneczne i gimnastyczne pomysły na prezent

Taneczne i gimnastyczne pomysły na prezent

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu