WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak grać w debla? Zasady.

09 lipiec 2019
#PORADY

Debel (w wolnym tłumaczeniu gra podwójna) jest to mecz tenisa stołowego, w której gra się z partnerem przeciwko drugiej drużynie składającej się z 2 osób znajdujących się po przeciwnej stronie stołu. Zasady są w miarę proste :).

Serwis w deblu

Serwujemy podrzucając piłkę prostą dłonią na wysokość powyżej 16cm i serwujemy od prawej strony stołu do lewej (po przekątnej) w taki sposób, by piłeczka miała swoje pierwsze odbicie w naszej części stołu, a następne za siatką po przekątnej części stołu.

Gra w debla – zasady

Grę rozpoczynamy serwisem, następnie od razu po serwisie następuje zmiana zawodnika, który rozgrywa następną piłeczkę. Po odbiciu znów następuje wymiana i tak jest cały czas dopóki jedna ze stron nie zdobędzie punktu.

Załóżmy, że nazwiemy graczy A, B, X i Y. A jest sparowany z B, a X z Y. A serwuje do X, więc kolejność gry wygląda tak: A→ X→ B→ Y, a serwis przebiega następująco : A→ X→ B→ Y do X→ B → Y → A i tak dalej.

W drugiej części meczu kolejność kolejność rozgrywania zmienia się. Np. A→ X→ B→ Y zamieni się w X→ A→ Y→ B, lub Y→ B→ X→ A, zależnie od tego, kto pierwszy w drugiej parze serwował (X czy Y).

Kiedy jedna z par osiągnie przewagę 5 punktów w rozstrzygającym secie, to kolejność serwującego i odbierającego się zmienia. Z przykładowo A→ X→ B→ Y do A→ Y→ B→ X.

Fot 1. Materiał własny | Zasady gry w debla nie są trudne 🙂

Punktacja w deblu

Jest taka sama jak przy grze single. Do 11 punktów z 2 punktami przewagi.

Ważne: w deblu, aby po swoim odbiciu piłeczki w miarę szybko trzeba opuścić pole gry (przesunąć się w miejsce takie, aby nasz partner mógł się przygotować do swojego odbicia i zagrać swoją piłeczkę), co pozwoli na bardziej efektywne zagranie.

Fot 2. Materiał własny | Punktacja jest taka sama, jak w przypadku gry w singla

Ćwiczenia przed grą w debla

Początki gry w debla nie są proste, dlatego warto na początku skupić się na ćwiczeniach, które pomogą w treningu. Te praktyczne zadania można wykonywać w 2 osoby.

Pierwszym ćwiczeniem, które na pewno ułatwi rozpoczęcie gry jest serwis po przekątnej stołu i rozgrywki piłki dowolnie. Takie zadanie uczy nas prawidłowego rozegrania, skupienia i gotowości do gry w każdej chwili.

Kolejnym ćwiczeniem jest gra w “bieganego”, który uczy nas wejścia do gry w czasie meczu debla. 

Warto pomyśleć też nad częstymi treningami z partnerem, abyśmy mogli poznać i dowiedzieć  się czegoś o jego mocnych i słabych stronach.  Przy takim układzie możemy trenować nasze wady i doskonalić zalety, co wiąże się z poprawą naszych umiejętności 🙂

Warto dodać, iż ważnym elementem w deblu są relacje  pomiędzy partnerami w grze. Przy negatywnych stosunkach nasza gra będzie chaotyczna i nie będziemy współpracować, co pomoże przeciwnikom w zwycięstwie. Dlatego kluczowa jest częsta rozmowa, wymiana spostrzeżeń, także przekazanie wad czy chwalenie zalet 🙂 

Sądzę, że nauka gry przy tylu wskazówkach nie będzie taka trudna, lecz łatwa i przyjemna 🙂

Autor: Klaudia Bonter

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

TENIS

Jak dobrać rakietę tenisową

Jak dobrać rakietę tenisową
TENIS

Jakie buty do tenisa ziemnego wybrać?

Jakie buty do tenisa ziemnego wybrać?
TENIS

Niezbędnik początkującego tenisisty

Niezbędnik początkującego tenisisty

NASI BLOGERZY POLECAJĄ

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu