WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak dobrać rakietę tenisową

05 wrzesień 2019
#PORADY
#SPRZĘT

Wybór rakiety tenisowej jest sprawą indywidualną. Jak wybrać rakietę dla siebie? Zobacz, która rakieta będzie dobra dla początkujących. Zanim przejdziemy do szczegółów, należy wspomnieć o głównych parametrach rakiety, które mają ogromny wpływ na jakość gry.

Przy doborze sprzętu bierze się pod uwagę 3 parametry główne: waga, powierzchnia główki i balans rakiety. Jednak często pomijane są kolejne, dzięki którym zyskujesz głównie na precyzji czy feelingu piłki. Osobną kwestią jest naciąg rakiety, który zależy od indywidualnych preferencji i zazwyczaj jego typ nie jest podawany przez producentów sprzętu do tenisa.

Sztywność ramy (RA)

Jest to stopień odkształcenia się główki rakiety przy odbiciu piłki. Rakieta sztywna nadaje większą moc przy uderzeniu, jest mniej tolerancyjna, a także przenosi większe obciążenia na stawy. Z drugiej strony bardziej komfortowa i precyzyjna będzie rakieta giętka, która jednak nie przekaże dużej mocy piłce. Testując rakietę, warto ustawić kilka pachołków na korcie i tą samą liczbą odbić strącić ich jak najwięcej. Sztywność ramy podaje się w jednostkach RA. Przyjmuje się, że rakieta:

  • miękka to RA o wartości 59 do 64,
  • średnia ma RA w zakresie 65 do 68,
  • a sztywna większe od 69.
decathllon tenis

Fot 1. Materiał własny | Przetestuj rakietę, zanim zdecydujesz się na jej zakup

Układ strun rakiety tenisowej

Najpowszechniejszymi układami strun są 16 x 19 oraz 18 x 20. Te pierwsze są przeważnie stosowane, jeśli praktykujemy hiszpański styl gry z dużą ilością rotacji i liftów. Podczas gry układ strun 18 x 20 zazwyczaj spotyka się w rakietach zawodników grających drajwowo. Warto podczas testów spróbować nadać piłce rotację rakietami z różnym układem strun. Im bardziej okrągła jest główka rakiety z układem strun 16 x 19, tym większa odległość między przelotkami, przez co łatwiej można nadać spin.

decathlon rakiety

Fot 2. Materiał własny | Rakiety do tenisa

Rozmiar rakiety tenisowej

Standardowo rakiety mają 27 cali długości. Dłuższa rakieta zwiększa zasięg oraz moc w uderzeniu. Tracimy natomiast na manewrowalności rakiety, która jest szczególnie ważna dla osób, które lubią grać przy siatce. Warto przy teście spróbować potrenować aspekt gry „serve and volley”. Przy dłuższej rakiecie swingweight znacznie trudniej będzie nam prawidłowo posłać piłkę w odpowiedni punkt. Rakiety mniejsze od 27 cali są odpowiednie dla osób poniżej 150 – 160 cm wzrostu.

Rozmiar główki rakiety tenisowej podaje się w calach lub centymetrach kwadratowych. Im większa powierzchnia główki, tym mocniejsze są uderzenia, a trafienie w piłkę łatwiejsze. Z drugiej strony utrudnia to precyzyjne, plasowane uderzenia. Typowe rozmiary rakiet to od 80 do 106 cali² lub 516 do 685 cm². Dla dorosłych odpowiednie są rakiety o rozmiarach od 660 cm². W oznaczeniu rozmiarów rakiert stosuje się oznaczenia MID (midsize, do 613 cm²), MP (midplus, 632 cm² do 660 cm²) i OS (oversize, od 671 cm²). Zawodowcy grają zazwyczaj największymi rakietami, ze względu na wyższą siłę uderzenia.

Osobną do rozmiarów główki i długości rakiety kwestią jest rozmiar rączki. Rozmiary rączki oznacza się cyframi od 0 do 5, które oznaczają obwód w calach od 4 do 4 i ⅝. Obwód rączki nie ma wpływu na styl gry, jednak jest istotny gdyż źle dobrany będzie niewygodny dla zawodnika. Jeśli na rączce rakiety przy naturalnym uchwycie rakiety pomiędzy palcami a kciukiem pozostaje nieco miejsca, to znaczy, że rączka ma odpowiedni rozmiar.

Waga rakiety

Kolejnym aspektem jest waga rakietki. Im jest lżejsza, tym łatwiej nią manewrować, a ręka będzie mniej się męczyć. To jednak nie znaczy, że im lżejsza rakietka, tym lepsza. Cięższa ułatwia odbiór szybkich piłek i zapewniają stabilność uderzenia. Waga rakiet tenisowych wynosi od 235 do 340 g. Wagę rakiet powinno dobierać się według indywidualnych preferencji, ale przyjmuje się, że rakiety o wadze:

  • 235 – 260g są przeznaczone dla początkujących, juniorów i kobiet,
  • 261 – 285g są odpowiednie dla grających amatorsko, oraz zaawansowanych juniorów i kobiet,
  • 286 – 315g to waga odpowiednia dla zaawansowanych, kobiet-zawodowców,
  • 316-340g to rakiety, które są przeznaczone dla zawodowców.

Balans rakiety

Balans rakiety wpływa w istotny sposób na sposób gry w tenisa. Zależy, jak nazwa wskazuje, od rozłożenia masy rakiety w rakiecie. Balans może być rozłożony na trzy sposoby:

  • Na główkę (HH) – stosowany w rakietach lżejszych. Większa siła uderzenia i stabilność.
  • Na rączkę (HL) – stosowany w cięższych rakietach. Zwiększa manewrowość i zmniejsza wibracje przenoszone na ramię.
  • Neutralnie (EB), czyli równomiernie. To rozwiązanie zapewniające kompromis pomiędzy manewrowością, a siłą uderzenia.

Materiał

Rakiety tenisowe wykonuje się obecnie z przeróżnych materiałów, a każdy z nich posiada nieco inne właściwości. Przy wyborze materiału występuje inny problem, niż przy wyborze pozostałych parametrów. Najlepszy jest tylko jeden z nich, a mianowicie grafit. Rakiety wykonane z aluminium są tańsze, ale przenoszą na ramię dużo drgań, z kolei rakiety kompozytowe to kompromis pomiędzy rakietą grafitową a aluminiową.

Swing weight

Profesjonalni gracze zwracają na ten parametr szczególną uwagę. Określa to, jak ciężka wydaje się być rakieta podczas zamachu. Zależy od wielu czynników jednocześnie, takich jak waga rakiety, jej długości, balansu i rozmiaru główki. Im większą wartość przyjmuje swingweight, tym na silniejsze uderzenia pozwala. Swing weight to zatem wypadkowa większości wymienionych przez nas parametrów. Im silniejszy gracz, tym rakietę z większym swing-weight powinien wybrać. Parametr ten przyjmuje wartości od około 260 do 340 gramów.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

TENIS

Tenis ziemny - zasady gry

Tenis ziemny - zasady gry
TENIS

Jak grać w debla? Zasady.

Jak grać w debla? Zasady.
TENIS

Niezbędnik początkującego tenisisty

Niezbędnik początkującego tenisisty

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu