WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak wybrać rakietę do tenisa?

05 wrzesień 2019

Dobór rakiety tenisowej jest sprawą indywidualną. Modeli jest sporo, jak więc sprawdzić, która rakieta będzie odpowiadała naszym preferencjom? Zanim przejdziemy do szczegółów, należy wspomnieć o głównych parametrach rakiety, które mają ogromny wpływ na jakość gry.

Przy doborze sprzętu bierze się pod uwagę 3 parametry główne: waga, powierzchnia główki i balans rakiety. Jednak często pomijane są kolejne, dzięki którym zyskujesz głównie na precyzji czy feelingu piłki.

Sztywność ramy (RA)

Jest to stopień odkształcenia się główki rakiety przy odbiciu piłki. Rakieta sztywna nadaje większą moc przy uderzeniu, jest mniej tolerancyjna, a także przenosi większe obciążenia na stawy. Z drugiej strony bardziej komfortowa i precyzyjna będzie rakieta giętka, która jednak nie przekaże dużej mocy piłce. Testując rakietę, warto ustawić kilka pachołków na korcie i tą samą liczbą odbić strącić ich jak najwięcej.

decathllon tenis

Fot 1. Materiał własny | Przetestuj rakietę, zanim zdecydujesz się na jej zakup

Układ strun

Najpowszechniejszymi układami strun są 16 x 19 oraz 18 x 20. Te pierwsze są przeważnie stosowane, jeśli praktykujemy hiszpański styl gry z dużą ilością rotacji i liftów. Podczas gry układ strun 18 x 20 zazwyczaj spotyka się w rakietach zawodników grających drajwowo. Warto podczas testów spróbować nadać piłce rotację rakietami z różnym układem strun. Im bardziej okrągła jest główka rakiety z układem strun 16 x 19, tym większa odległość między przelotkami, przez co łatwiej można nadać spin.

decathlon rakiety

Fot 2. Materiał własny | Rakiety do tenisa

Długość rakiety

Standardowo rakiety mają 27 cali długości. Dłuższa rakieta zwiększa zasięg oraz moc w uderzeniu. Tracimy natomiast na manewrowalności rakiety, która jest szczególnie ważna dla osób, które lubią grać przy siatce. Warto przy teście spróbować potrenować aspekt gry „serve and volley”. Przy dłuższej rakiecie swingweight znacznie trudniej będzie nam prawidłowo posłać piłkę w odpowiedni punkt.

AUTOR: Łukasz Wilamowski

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

TENIS

Jak grać w debla?

Jak grać w debla?
TENIS

Jakie buty do tenisa ziemnego wybrać?

Jakie buty do tenisa ziemnego wybrać?
TENIS

Niezbędnik początkującego tenisisty

Niezbędnik początkującego tenisisty

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu