WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Gra w tenisa - jak zacząć przygodę z tenisem, zasady gry w tenisa

04 luty 2020
#PORADY
#SPRZĘT

Jednym z najpopularniejszych sportów indywidualnych jest tenis ziemny. Gra w niego bardzo wiele osób – zarówno profesjonalnie, jak i rekreacyjnie. Aby wiedzieć, jak grać w tenisa, należy poznać jego reguły. Zasady gry w tenisa ziemnego można podzielić według kilku kryteriów. Dowiedz się, jak serwować oraz zacząć grać w tenisa. Zebraliśmy kilka praktycznych rad dla początkujących.

Zachowanie na korcie tenisowym – zasady gry w tenisa

Pierwszą kwestią, która normuje zasady tenisa ziemnego, są wymiary kortu tenisowego. Jest to prostokątne pole gry położone zazwyczaj na twardej lub ceglanej (a czasem na trawiastej) nawierzchni, które w połowie przedziela siatka. Jej wysokość przy słupkach naprężających wynosi 3,5 stopy (czyli 107 centymetrów), a na środku nieco mniej, bo 3 stopy, czyli 91,4 centymetra. Sam kort tenisowy jest znaczony liniami do gry pojedynczej oraz do gry podwójnej (oraz mieszanej).

W pierwszym przypadku linia końcowa ma długość 8,23 metra. Dla gry deblowej jest to odpowiednio więcej – 10, 97 metra. Linia boczna od końca kortu do siatki ma z kolei długość 11,89 metra. Równolegle z linią boczną do singla przebiega przy siatce skraj pola serwisowego, które kończy się 6,40 metra od siatki i dzieli je równo na pół pośrodku siatki. W ten sposób można zaobserwować cztery mniejsze prostokąty.

Fot 1. Materiał własny

Jak się ma do tego sam tenis ziemny? Zasady są na pierwszy rzut oka niejasne, ale łatwo je poznać i się ich nauczyć. Odmienne niż w innych grach są zasady punktowania. Mecz składa się z gemów oraz setów. Gemy rozgrywa się zazwyczaj w kilku akcjach. Po pierwszej wygranej akcji gracz ma na koncie 15 punktów, po drugiej – 30, a po trzeciej – 40. Czwarta wygrana akcja oznacza zwycięstwo w gemie (w przypadku stanu 40-40 gra się na przewagi). Sześć wygranych gemów to zwycięski set (chociaż w przypadku zaciętych setów kończy je tie-break rozgrywany według klasycznej punktacji do 10 punktów). W przypadku mężczyzn mecze rozgrywane są zazwyczaj do trzech wygranych setów, a u kobiet – do dwóch wygranych.

Fot 2. Materiał własny

Jak grać w tenisa ziemnego? Jak przeprowadzić serwis rakietą?

Gra rozpoczyna się od serwisu, który ma przejść na drugą stronę siatki i trafić właśnie we wspomniany prostokącik. Nie może to być jednak uderzenie po prostej. Aby serwis nie został uznany za błąd, musi to być zagranie po przekątnej kortu. Z kolei odbicie piłki serwisowej przez tenisistę jest powszechnie znane jako return. Można uderzać piłeczkę na różne sposoby. Podstawową techniką jest forhend, czyli takie odbicie, gdy piłeczka jest po tej samej stronie co rakieta (czyli zazwyczaj po prawej stronie). To zupełnie elementarne zagranie w tenisie. Uderzenie piłki z lewej strony przez praworęcznego gracza to backhand. Zagranie tenisisty zazwyczaj jest wykonywane po odbiciu się piłeczki od podłoża, ale możliwe jest także mocne ścięcie piłki na korcie bezpośrednio z powietrza określane jako wolej. Tenis jest grą niezwykle szybką i wymagającą koordynacji oraz kondycji. Wystarczy wspomnieć, że najszybszy serwis w tenisie ziemnym wynosi 263 km/h. Odbicie serwisu w tenisie przy takiej prędkości właściwie graniczy z cudem. Jednak gra rekreacyjna nie stawia aż takich wymagań, dlatego może spróbować jej właściwie każdy.

Autor: Łukasz Kolasa

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

TENIS

Tenis ziemny - zasady gry

Tenis ziemny - zasady gry
TENIS

Jak grać w debla? Zasady.

Jak grać w debla? Zasady.
TENIS

Jaka rakieta do tenisa?

Jaka rakieta do tenisa?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu