WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

9 sposobów na uniknięcie pęcherzy

11 lipiec 2017

Pęcherze to najczęstszy i najbardziej uciążliwy problem osób uprawiających turystykę.

Pęcherze powstają na ogół wtedy, gdy nasza skóra jest nadwyrężona wskutek ocierania powodowanego przez skarpety, buty lub ciała obce. Wilgoć (związana z procesem pocenia się lub z czynnikami zewnętrznymi) również może odgrywać tutaj rolę, ponieważ osłabia skórę, która staje się bardziej podatna na takie otarcia.

Jak ich uniknąć?

1. Przymierz buty, zanim je kupisz lub przynajmniej zanim wyruszysz na wędrówkę.

Przetestuj buty w sklepie lub w domu po odebraniu zamówienia internetowego. Wypróbuj je w różnych sytuacjach: na płaskim podłożu, podczas wchodzenia pod górę, schodzenia (w sklepach często znajdują się nachylone podesty lub miniścieżki imitujące różne rodzaje nawierzchni). Jeśli dokonujesz zamówienia przez internet, uwzględnij zawsze margines bezpieczeństwa w zakresie terminu, aby mieć czas na ewentualną wymianę. Dostawa nigdy nie powinna być przewidziana na ostatnią chwilę, w miejscu wakacyjnego wypoczynku!

2. Unikaj zakładania nowych butów od razu na długie wędrówki.

Nowe buty (zwłaszcza skórzane) muszą dopasować się do stopy.

Niektóre zbyt sztywne jeszcze strefy mogłyby bowiem powodować ocieranie i powstawanie pęcherzy. Najlepiej stopniowo wydłużać czas wędrówek.

3. Upewnij się również, czy wkładka wewnętrzna nie jest śliska.

Zwłaszcza jeśli musiałeś użyć wkładki pozwalającej dopasować rozmiar buta lub ortopedycznej. Niektóre z nich przeznaczone są do codziennego użytkowania w mieście i nieco nabłyszczone, co może prowadzić do ślizgania się stopy w bucie i do ocierania.

4. Wybierz skarpety dostosowane do budowy swoich stóp.

Sprawdź rozmieszczenie szwów, nawet jeśli wyglądają na bardzo cienkie, aby nie ocierały o kości i nie powodowały dyskomfortu. Nie zakładaj skarpet dziurawych lub za bardzo zniszczonych, ponieważ nie zapewniają one ochrony stopom. Przede wszystkim zaś noś skarpety w prawidłowym rozmiarze.

Można zapomnieć o tego rodzaju detalach, ale źle dopasowane skarpety będą się marszczyć i powodować ocieranie. Ważne jest również prawidłowe ułożenie skarpety na stopie podczas zakładania (naciągnij piętę skarpety na swoją piętę itd.).

5. Przetestuj zestaw buty-skarpety.

Skarpety zapewniające komfort w jednych butach mogą okazać się niewygodne w innym obuwiu. Nie wszystkie buty zbudowane są w ten sam sposób: różnią się użytymi materiałami, sposobami łączenia komponentów, strefami trzymania… W zestawieniu z niektórymi skarpetami mogą powodować ocieranie.

Uważaj na warunki pogodowe: wybierz zestaw buty-skarpety stosownie do pory roku.

6. Prawidłowo zasznuruj buty.

Nie sznuruj butów ani za ciasno, ani za luźno. Chodzi o to, aby dobrze trzymały stopę, nie powodując dyskomfortu. W razie potrzeby popraw sznurowanie w trakcie wędrówki, szczególnie przed rozpoczęciem zejścia z gór.

7. Postaw na komponenty dostosowane do pory roku.

Latem wybierz buty i skarpety z oddychających materiałów. I sprawdź, czy buty i skarpety dobrze funkcjonują jako zestaw! Jeśli tylko jedne z nich są oddychające, nie uzyskasz oczekiwanego rezultatu.

8. Dopilnuj, aby Twoje stopy były czyste i suche.

Jeśli odczuwasz choćby najmniejszy dyskomfort wynikający z obecności ciała obcego (kamyczków, piasku, kawałka kory…), zatrzymaj się i zdejmij buty, aby się go pobyć. Jeśli wędrujesz przez kilka dni z rzędu w tych samych skarpetach, przepłucz je co wieczór, aby usunąć pył, który mógł się w nich nagromadzić. Najlepiej zabierz ze sobą 2 pary skarpet nawet na krótką wycieczkę, aby móc je zmienić, gdy stopy staną się zbyt wilgotne. Przede wszystkim zaś pamiętaj o wyjęciu z butów wkładek, aby wyschły w trakcie nocy.

9. Dbaj o siebie!

Często zapominamy o tym, że zmęczenie wpływa na nasze ciało. Gdy jesteśmy zmęczeni, nasza skóra jest bardziej wrażliwa. Może się więc zdarzyć, że przy tych samych butach i skarpetach osoba, która zazwyczaj nie jest podatna na powstawanie pęcherzy, zareaguje inaczej. Na przykład w trakcie wakacji, gdy schodzi z nas nagromadzone ciśnienie. Nie bez znaczenia jest również sposób, w jaki się odżywiamy. Alkohol na przykład sprawia, że pot staje się bardziej kwaśny, a zatem bardziej agresywny dla skóry.

Jeśli pomimo stosowania się do wszystkich tych rad jesteś podatny na pęcherze, możesz wypróbować zapobiegające ich powstawaniu kremy, które ograniczają podrażnienia związane z ocieraniem. Przetestuj je jednak zawsze, zanim wyruszysz na długą wędrówkę! Kąpiele cytrynowe dla stóp pozwolą Ci ponadto pogrubić skórę i zmniejszyć w ten sposób jej wrażliwość.

A może Ty masz swoje sprawdzone sposoby na pęcherze i chciałbyś się nimi podzielić?

Daria

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BIEGANIE

Slow jogging - jak biegać japońskim truchtem?

Slow jogging - jak biegać japońskim truchtem?
BIEGANIE

Jak poradzić sobie z kolką przy bieganiu?

Jak poradzić sobie z kolką przy bieganiu?
BIEGANIE

Dieta przed maratonem. Co jeść dzień, tydzień i 3 tygodnie przed startem?

Dieta przed maratonem. Co jeść dzień, tydzień i 3 tygodnie przed startem?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu