WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Noc pod gołym niebiem

10 czerwiec 2019
#PORADY

Marzysz o spędzeniu nocy pod gołym niebem? Zobacz, jak się do tego przygotować.

Wybierz odpowiednie wyposażenie

Niezależnie od tego, czy wybierasz się na dwudniową wędrówkę, czy planujesz tylko wieczorny wypad, musisz przygotować właściwy sprzęt, który pozwoli Ci cieszyć się chwilą!

W pierwszym przypadku postaw na lekkie wyposażenie, które łatwo będzie nosić w plecaku. W drugim natomiast możesz sobie pozwolić na większy komfort.

Fot 1. Materiał własny | W pierwszym przypadku postaw na lekkie wyposażenie, które łatwo będzie nosić w plecaku

Przede wszystkim zabierz ze sobą śpiwór: to absolutnie niezbędne! Wybierz go stosownie do temperatury, w jakiej będziesz spać. Zależy ona od pory roku, a także od położenia (wysokości) i od wilgotności powietrza w miejscu noclegu. Dowiedz się wszystkiego z wyprzedzeniem! Noce w górach są chłodne, szczególnie w wyżej położonych partiach, radzimy więc wybrać śpiwór, którego temperatura komfortu wynosi co najmniej 0°C. Lepiej, żeby było Ci za ciepło niż za zimno!

Drobna rada: aby poradzić sobie z problemem wilgoci i rosy, wyposaż się w śpiwór z hydrofobowego materiału lub w pokrowiec ochronny. Aby zaś śpiwór służył Ci jak najdłużej i aby zabezpieczyć go przed nieprzyjemnymi zapachami, korzystaj ze specjalnego prześcieradła, które zawsze możesz wyjąć i wyprać.

Fot 2. Materiał własny | Nieodłączny towarzysz śpiwora – materac – zapewni Ci dobrą izolację od zimnego i wilgotnego podłoża

Jeśli planujesz dłuższą wędrówkę z pełnym ekwipunkiem, wybierz karimatę lub matę samopompującą. Karimata jest bardzo lekka, ale zajmuje sporo miejsca. Z kolei matę samopompującą łatwiej spakować do plecaka, ale często jest ona nieco cięższa.

Jeśli nie musisz długo nosić sprzętu, a na miejsce obozowiska dojedziesz samochodem, możesz pozwolić sobie na zabranie materaca nadmuchiwanego, pompki i poduszki, które zapewnią Ci maksymalny komfort.
Zimą radzimy umieścić pod materacem dodatkową matę izolującą z pianki.

Zabezpiecz swój śpiwór!

Zabierz ze sobą lampkę lub czołówkę typu Clic, aby zapewnić sobie oświetlenie podczas rozkładania obozowiska i wtedy, gdy będziesz musiał wstać w nocy.

Fot 3. Materiał własny | Zabierz ze sobą czołówkę!

Duży, plastikowy worek lub wodoodporny pokrowiec pozwolą Ci zabezpieczyć na noc rzeczy przed wilgocią. Uniemożliwią też dostęp do prowiantu zwierzętom. Świstaki i zwierzęta kopytne bardzo lubią chleb, herbatniki i ciastka, ale nie trawią ich. Zawarte w tych artykułach spożywczych drożdże mogą spowodować poważne uszkodzenia ich układu trawiennego.

Znajdź odpowiednie miejsce

Radzimy znaleźć z wyprzedzeniem miejsce noclegu. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą mapę oraz folię NRC i dokładnie sprawdzić prognozę pogody przed wyjazdem. Najlepiej przygotować „plan B” na wypadek brzydkiej pogody: nocleg w schronisku, namiot lub przynajmniej płachtę biwakową.
Jeśli pogoda jest niepewna i nie dysponujesz rozwiązaniem awaryjnym, przełóż wypad na inny termin.

Idealne miejsce na biwak powinno spełniać kilka bardzo prostych kryteriów:

– Dostęp do bieżącej wody w pobliżu obozowiska ma kluczowe znaczenie. Pozwala ograniczyć obciążenie plecaka zapasem wody pitnej, a występującą w górach wodę można uzdatnić do celów spożywczych przy pomocy tabletek do puryfikacji. Nie rozkładaj jednak obozowiska za blisko, aby nie narażać się na zbytnią wilgoć i nie zostać pożartym przez komary.

Płaskie i suche miejsce, możliwie jak najlepiej osłonięte od wiatru dzięki ukształtowaniu terenu. „Płaskie” jest pojęciem stosunkowo względnym: lekkie nachylenie, pod kątem 2 lub 3%, stanowi interesujące rozwiązanie, które warto rozważyć, aby głowa znajdowała się nieco wyżej niż nogi.

Dobra ekspozycja zachodnia lub wschodnia. To kwestia indywidualnego wyboru: zależy, czy chcesz jeść kolację w świetle zachodzącego słońca, czy też wolisz oglądać wschód słońca, leżąc w ciepłym śpiworze! Jeśli zdecydujesz się na opcję wschodu słońca, wejście do namiotu skieruj oczywiście na wschodnią stronę.

W lesie lub na polanie noc jest często bardzo przyjemna (temperatura powietrza w środowisku leśnym jest z reguły o 1-3°C wyższa), natomiast w lasach iglastych (jodłowych, świerkowych, sosnowych…) kwasowość gleby jest bardzo atrakcyjna dla mrówek. Sprawdź, czy w promieniu 100 metrów nie ma mrowiska. Z drugiej strony w lesie można zawiesić plecaki tak, by stały się niedostępne dla gryzoni i innych drobnych zwierząt (jak lisy czy łasice), które chętne skonsumowałyby Twój prowiant!

Fot 4. Materiał własny | Odnalezienie właściwego miejsca może okazać się połową naszego kempingowego sukcesu!

UWAGA!

Nigdy natomiast nie organizuj biwaku:

– Na przełęczy lub bezpośrednio pod nią: w związku z efektem Venturiego (przyspieszenie podmuchów wiatru spowodowane ukształtowaniem terenu) i ze zwiększonym wystawieniem na uderzenia piorunów. To samo dotyczy miejsc pod wysokimi, samotnie stojącymi drzewami.

– Na torfowisku (dawne jezioro polodowcowe wypełnione osadami). Z jednej strony chodzi o to, by nie zadeptać delikatnej roślinności, z drugiej zaś o to, że miejsca te (charakteryzujące się miękkim podłożem) są z reguły bardzo wilgotne. Bladym świtem przekonałbyś się o tym niechybnie!

– W pobliżu stada owiec lub kóz. Twoja obecność zakłóci ich spokój, możesz rozdrażnić psy stróżujące, a ponadto będziesz narażony na obecność kleszczy i ewentualnych odchodów.

– W pobliżu pól uprawnych (możliwość pracy maszyn rolniczych o świcie, niszczenie zasiewów).

Warto wiedzieć…

Gmina może zabronić kempingów na swoim terytorium na mocy stosownego rozporządzenia (zasięgnij informacji na temat obowiązujących przepisów w urzędzie miasta lub w biurze informacji turystycznej). Natomiast biwaki często są dopuszczalne (tak jest w niektórych parkach narodowych i w górach). Biwak polega na rozłożeniu obozowiska wieczorem i zwinięciu go następnego dnia rano. W Parkach Narodowych biwaki są zabronione, chyba że organizowane są w odległości przekraczającej godzinę marszu od schroniska lub granicy Parku. Warunkiem jest oczywiście poszanowanie przyrody i pozostawienie miejsca równie czystego, jak w momencie dotarcia do niego.

Fot 5. Material własny | Noc pod gołym niebiem będzie niezapomnianym przeżyciem!

Pozwól przygodzie trwać dłużej

Jeśli zaplanowałeś wypad wyłącznie na jeden wieczór, zabierz ze sobą kolację i śniadanie do zjedzenia na miejscu, aby jak najdłużej cieszyć się pięknymi widokami.
Odkryj 7 łatwych do przygotowania i smakowitych przepisów opracowanych przez nas z myślą o kempingu i biwaku… I nie zapomnij o zabraniu ze sobą wody, jeśli w pobliżu nie przepływa potok!

Niewielkich rozmiarów ognisko zapewni wieczorem niepowtarzalną atmosferę, a jednocześnie odstraszy zwierzęta (nawet po wygaszeniu zapach spalonego drewna długo będzie zniechęcał je do podejścia).
Przed wyjazdem przypomnij sobie zasady bezpieczeństwa, aby nie wzniecić pożaru. Masz ochotę na przygodę? Z naszego artykułu „Ognisko: instrukcja obsługi” dowiesz się, jak rozpalić ognień za pomocą krzesiwa… Nowe wyzwanie!

Drobna rada: jeśli zdecydujesz się na kuchenkę turystyczną, włóż kartusz z gazem do śpiwora, aby nie zamarzł w nocy!

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KEMPING

Co zabrać na kemping? 5 akcesoriów kempingowych

Co zabrać na kemping? 5 akcesoriów kempingowych
KEMPING

Co zabrać pod namiot? Zobacz listę rzeczy!

Co zabrać pod namiot? Zobacz listę rzeczy!
KEMPING

[Wideo] Namiot pompowany czy tradycyjny? Sprawdź, jak je rozłożyć!

[Wideo] Namiot pompowany czy tradycyjny? Sprawdź, jak je rozłożyć!

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu