WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Nosidełko turystyczne — od kiedy można nosić dziecko w nosidełku? I jak je wybrać?

30 sierpień 2021

Podróżowanie to pasja, którą łatwo zarazić najmłodszych. W pewnym wieku maluch może udawać się z nami na wyprawy, choć długie dystanse mogą okazać się dla niego zbyt trudne. A noszenie dziecka na rękach po górskich szlakach nie wydaje się szczególnie ciekawą perspektywą. Na szczęście od kiedy nosidełko turystyczne pojawiło się w ofercie sklepów sportowych, problem ten zniknął. Od kiedy można nosić dziecko w nosidle? I jakie nosidełko kupić?

Nosidło dla dziecka w góry. Co to jest?

Nosidełka turystyczne to bardzo praktyczne akcesoria, które pozwalają na bezpieczne przenoszenie dzieci podczas chodzenia po górach, czy trekkingu. Kiedyś nosidła dla dzieci kojarzyły się z metalowymi stelażami, które same w sobie były tak ciężkie, że zabieranie ich ze sobą na szlak wydawało się szalonym pomysłem. Na szczęście obecnie nosidełka dostosowane są do wychodzenia nawet w bardzo dalekie trasy bez konieczności dźwigania dodatkowego ciężaru.

Nowoczesne nosidełka turystyczne często wyposażone są w dodatkowe opcje, takie jak miejsce na bagaż, materiały zapewniające doskonałą cyrkulację powietrza, czy paski wykonane z doskonałej jakości materiałów. W nosidle turystycznym dziecko zabezpieczone jest za pomocą specjalnej klamry, której nie jest w stanie samo rozpiąć. Dzięki temu podczas podróży pozostaje bezpieczne. 

Kiedy można nosić dziecko w nosidełku?

Nosidełko turystyczne to poniekąd produkt do zadań specjalnych. Obok elementów takich jak okulary turystyczne przeciwsłoneczne, czy apteczka turystyczna, znajdują się na liście priorytetów każdego podróżującego rodzica. Ale czy na każdy szlak warto zabierać ze sobą nosidełko?

Oczywiście podczas prostych wycieczek z dzieckiem obędziemy się bez takiego udogodnienia. Wiele miejsc turystycznych można bowiem odwiedzić, prowadząc malucha w wózku. Rodzice, którzy jednak mają w sobie pasję do górskich wycieczek, trekkingu, czy po prostu podróży po szlakach, na których koła wózka nie dadzą sobie rady, zdecydowanie docenią takie rozwiązanie.  

Turystyczne nosidełko można zabrać ze sobą praktycznie wszędzie tam, gdzie wybieramy się z maluchem, zarówno takim, który jeszcze nie chodzi, jak i tym, który samodzielnie stawia już pierwsze kroki na szlaku. Długie wycieczki zazwyczaj są zbyt forsowne dla najmłodszych i dzieci. Nie dają one rady pokonywać pieszych wędrówek w pełni samodzielnie. Noszenie ich na rękach nie jest zaś szczególnie wygodne. 

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby nosidełko turystyczne zabrać ze sobą nawet w momencie, kiedy nie mamy własnego dziecka. W jego miejsce zmieszczą się bagaże i sprzęt potrzebny na trekkingu. Nosidełka są wygodne i pojemne. Niektóre z nich mogą udźwignąć nawet 30 kilogramów ładunku. Zmieszczą się tam na przykład kijki trekkingowe, namiot oraz inne elementy wyposażenia. 

Od kiedy można nosić dziecko w nosidełku?

Wielu rodziców zastanawia się, od jakiego wieku nosidełko można wprowadzić w życie dziecka i który moment jest na to najodpowiedniejszy. Bardzo ważną zasadą jest to, aby nie korzystać z niego, zanim jeszcze maluch nauczy się siadać. Przebywanie przez długi czas w siedzącej pozycji, w momencie, kiedy kości i stawy dziecka nie są do tego przygotowane, może skończyć się poważnymi problemami z układem ruchu.

Od kiedy nosić dziecko w nosidełku, Pixabay.com
Od kiedy nosić dziecko w nosidełku, Pixabay.com

Za najbardziej odpowiedni moment na rozpoczęcie używania turystycznego nosidełka uznaje się ukończenie przez malucha dziewiątego miesiąca życia. Warto jednak pamiętać, że nie jest to żadna sztywna granica, ponieważ każde dziecko ma inne tempo rozwoju psychofizycznego. Jeżeli więc masz wątpliwości, czy przeszedł już odpowiedni moment, możesz skonsultować to z pediatrą.

A do jakiego wieku nosidełko będzie nam potrzebne? I czy istnieje górna granica wiekowa dziecka, które z niego korzysta? W tym wypadku producenci posługują się przede wszystkim kryterium wagi. Najczęściej możemy spotkać nosidełka, w których można nosić dzieci o wadze do 18 – 20 kilogramów. Niektóre jednak udźwigną nawet 30-kilogramowego malucha. Mowa tu już jednak o sprzęcie do zadań specjalnych.

Jak wybrać nosidełko dla dziecka?

Współcześnie zaprojektowane nosidełka turystyczne są nie tylko wygodne, ale także całkowicie bezpieczne, co gwarantują odpowiednie certyfikaty. Wybieraj nosidełka wyposażone w specjalne cztero lub pięciopunktowe pasy, które utrzymują malucha w stabilnej pozycji przez cały czas podróży.

Trzeba jednak pamiętać, że dziecko śpiące lub zbyt małe, aby utrzymać się w pozycji siedzącej, może nie być odpowiednio stabilne w nosidełku. Nie ma to nic wspólnego z wykonaniem nosidła lub jego potencjalnymi niedoskonałościami. Podczas drzemki malucha zaleca się zrobienie przerwy w wędrówce. Pamiętajmy też o tym, jak ubrać dziecko do nosidełka, aby się nie zgrzało, ani też nie zmarzło.  

Jak dobrać nosidełko dla dziecka?

Wiemy już, że nosidełko turystyczne jest potrzebne i bezpieczne. Teraz warto zastanowić się, na co warto zwrócić uwagę przy wybieraniu modelu. 

Bardzo ważne jest to, aby kupować wyłącznie takie nosidełka, które posiadają atest TUV. Kolejną bardzo ważną kwestią są materiały, które powinny być jak najtrwalsze i odporne na przetarcia. Siedzisko powinno być odpowiednio szerokie i wyłożone miękkim obiciem, aby dziecko mogło siedzieć wygodnie podczas długich wędrówek. Ważna jest także możliwość dopasowania wysokości oraz odpowiednio przylegające do ramion malucha szelki Nie bez znaczenia jest także kwestia wytrzymałości. Na rynku dostępnych jest wiele nosidełek, które udźwigną dzieci ważące piętnaście, osiemnaście, a nawet trzydzieści kilogramów. W tej kwestii wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb i tego jak długości planujemy nosić malucha w nosidełku.

Nie bez znaczenia jest także kwestia wytrzymałości. Na rynku dostępnych jest wiele nosidełek, które udźwigną dzieci ważące piętnaście, osiemnaście, a nawet trzydzieści kilogramów. W tej kwestii wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb i tego jak długości planujemy nosić malucha w nosidełku. 

Oprócz wygody dziecka warto także wziąć pod uwagę nasz własny komfort. Z tej perspektywy trzeba patrzeć na kwestie takie jak regulowany pasek biodrowy i oddychający materiał

Jeszcze kilkanaście lat temu nosidełko dla dzieci kojarzyło się z konstrukcją, która sama w sobie jest dosyć ciężka. Obecnie producenci proponują nosidła wykonane z bardzo lekkich materiałów, które same w sobie ważą od czterech do nawet jednego kilograma. Pamiętaj, że im mniejszy ciężar całego sprzętu, tym mniejsze obciążenie dla twoich pleców. 

Na koniec warto zwrócić uwagę na ilość przegródek i komór, które zostały dodane do nosidełka. Wiele modeli oprócz przenoszenia dziecka pozwala także na zapakowanie dodatkowego ekwipunku. To bardzo przydatne rozwiązanie w przypadku dłuższych wycieczek, kiedy musimy zabrać ze sobą nadprogramowe wyposażenie, takie jak latarki i czołówki elektryczne lub ochrona przed insektami

Do kiedy nosidełko turystyczne spełni swoją rolę?

Nosidełko turystyczne jest obecnie bardzo ważnym elementem wyposażenia niemal wszystkich aktywnych rodziców. Na rynku znajduje się wiele bardzo różnych modeli, które różnią się cenami, wyglądem oraz wieloma istotnymi szczegółami. Dość ciekawy jest także plecak do noszenia dziecka Decathlon. Zanim dokonasz wyboru, zastanów się, jak długo planujesz nosić malucha w nosidełku i jak bardzo intensywne będą twoje trasy.  

Co do zasady – im większy udźwig, tym większa szansa, że nosidło przetrwa z tobą wiele lat. Co ciekawe, może ono przydać się nie tylko do przenoszenia dziecka, ale także do transportu sprzętu potrzebnego na biwaku, czy trekkingu. Jedno jest pewne – rodzicielstwo wcale nie musi oznaczać rezygnacji ze swoich pasji turystycznych.

Sprawdź: Nosidełka turystyczne dla dzieci w góry

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

TURYSTYKA / TREKKING, SPORT W ŻYCIU

TOP 20 najciekawszych miejsc na Mazurach

TOP 20 najciekawszych miejsc na Mazurach
TURYSTYKA / TREKKING

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?
TURYSTYKA / TREKKING

Jakie spodnie w góry zimą?

Jakie spodnie w góry zimą?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu