WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Podróże kamperem – o czym warto pamiętać?

12 sierpień 2021

Moda na podróżowanie kamperem powróciła. Coraz więcej osób decyduje się na wypożyczenie, a nawet zakup własnego samochodu campingowego. O czym powinni wiedzieć początkujący fani caravaningu? Przede wszystkim, jak wybrać odpowiedni kamper, co zabrać na wyjazd i gdzie się zatrzymać.

Rodzaje kamperów: jak wybrać odpowiedni?

Wypożyczając kamper na weekend lub na dłuższy wyjazd, można spotkać się z różnymi nazwami, które określają rodzaj pojazdu. Zazwyczaj wyróżnia się cztery typy kamperów:

  1. alkowa – to największy i najwyższy rodzaj kampera. Charakteryzuje go nadbudówka nad kabiną kierowcy, w której znajdują się dodatkowe miejsca do spania. Dzięki temu alkowa może pomieścić nawet siedem osób. Należy jednak pamiętać, że większy pojazd może być trudniejszy w prowadzeniu. Szczególną ostrożność należy zachować w tunelach i na mostach. Większy kamper oznacza także większe zużycie paliwa;
  2. integra – w pojeździe tego typu część mieszkalna jest zintegrowana, czyli połączona z kabiną kierowcy. Pozwala to na lepsze wykorzystanie wolnego miejsca, co jest bardzo ważne przy ograniczonym metrażu kampera. Ceny za wypożyczenie integry są zazwyczaj wyższe niż w przypadku pozostałych rodzajów;
  3. półintegra – jest to kamper, w którym kabina i część mieszkalna pojazdu są częściowo ze sobą zintegrowane. Podobnie jak w przypadku pełnej integry, chodzi o lepszą organizację przestrzeni, ale też zwiększoną ekonomię jazdy. Kamperami typu integra i półintegra można pozwolić sobie na większe prędkości na drodze niż w przypadku alkowy;
  4. kamper-van – to najtańszy i niestety najmniej komfortowy rodzaj domu na kółkach, ponieważ jest on po prostu samochodem dostawczym przerobionym na kampera. Charakteryzuje się małą przestrzenią i zazwyczaj nie jest tak wygodny, jak pozostałe rodzaje kamperów. Do jego plusów można jednak zaliczyć łatwość prowadzenia i niższe spalanie paliwa.

Podróżowanie kamperem dla początkujących, czyli co zabrać na wyjazd

Kamper (ang. camper) to w pewnym sensie dom na kółkach, co oznacza, że należy do niego spakować naprawdę dużo rzeczy. Niektórzy porównują to nawet do przeprowadzki. W odróżnieniu od hotelu trzeba mieć własną pościel, ręczniki, naczynia turystyczne, wszystkie środki czystości i akcesoria do sprzątania. Niezbędny jest duży zapas wody, ponieważ z oczywistych względów nie leci ona po prostu z kranu. W kamperach zazwyczaj znajduje się lodówka, można więc pomyśleć o zapasach jedzenia. Doświadczeni miłośnicy karawaningu poza miastem polecają zabrać latarkę, małą siekierkę, zapałki, linkę do wieszania prania na zewnątrz, rękawiczki jednorazowe, power banki – ładowarki przenośne. Niezbędna jest też oczywiście apteczka.

Gdzie pojechać kamperem w Polsce i za granicą?

Polska jest dla podróżujących kamperami bardzo przyjaznym krajem. Nie ma tu bowiem znanych z zachodu i południa Europy przepisów, które zakazywałyby postoju takim pojazdom poza wyznaczonymi strefami. W Polsce kamper jest traktowany na równi z samochodami osobowymi. Oznacza to, że można się nim zatrzymać wszędzie tam, gdzie osobówką. Dopuszczone są tak zwane noclegi „na dziko”, czyli poza wyznaczonymi miejscami i polami kempingowymi. Niektóre obszary mogą być objęte zakazem biwakowania, co oznacza, że można się tam zatrzymać, ale nie można rozstawić wokół pojazdu wyposażenia, takiego jak np. stoły i krzesła biwakowe. Podobne prawo obowiązuje w krajach skandynawskich, na Ukrainie, Białorusi, Litwie, Łotwie i Estonii.

Podróż po Europie Zachodniej

Z kolei w krajach Europy Zachodniej nocowanie kamperem poza wyznaczonymi strefami grozi wysokim mandatem. Warto więc jeszcze na etapie planowania podróży wyszukać dostępne pola kempingowe i specjalne miejsca postojowe przeznaczone dla domów na kółkach. Ich zaletą jest pełna infrastruktura, w tym prysznice, pralka, miejsca do opróżnienia toalety turystycznej i zbiornika wody szarej.

Postoje i noclegi na terenach prywatnych

Ciekawym rozwiązaniem jest też nocowanie u prywatnych gospodarzy, którzy trudnią się wynajmowaniem miejsca kempingowego turystom. Podróżując poza granicami Polski, należy również pamiętać, że w wielu dużych miastach obowiązuje zakaz wjazdu dla kamperów. Pojazd można zostawić na podmiejskim parkingu i udać się do centrum innym środkiem transportu.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KEMPING

Co zabrać na kemping? 5 akcesoriów kempingowych

Co zabrać na kemping? 5 akcesoriów kempingowych
KEMPING

Jak naprawić materac dmuchany?

Jak naprawić materac dmuchany?
KEMPING

Co zabrać pod namiot? Zobacz listę rzeczy!

Co zabrać pod namiot? Zobacz listę rzeczy!

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu