WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak sprawdza się odzież regatowa od Tribord by Decathlon? Testuje Sztorm Grupa!

14 lipiec 2020

Załoga Sztorm Grupy testuje odzież regatową Tribord by Decathlon! Pierwsza runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej zakończona w Szczecinie!


Pierwsza runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej zakończona w Szczecinie! W regatach udział bierze 12 czołowych załóg klubowych w Polsce.

Przedstawiamy Wam Załogę Sztorm Grupy i relację z ich zmagań na wodzie. Załoga Sztorm Grupy podczas treningów i startów w Ekstraklasie testuje odzież Tribord by Decathlon.

Piotr Małecki – sternik. Polska Liga Żeglarska, Fot. Gwidon Libera

Piotr Małecki: „W Ekstraklasie rywalizujemy z najlepszymi załogami i klubami z całej Polski. Nie ma tu już słabych przeciwników. Przynajmniej pięć klubów może walczyć o zwycięstwo w poszczególny rundach, jak i w całej Lidze. O wysokim poziomie Ekstraklasy świadczy również to, że o awans trzeba walczyć już w 1. Lidze. Patrząc na to z tej strony, 7. miejsce wśród najlepszych w Polsce jest dobrym wynikiem. Jednak ambicje Regatowego Teamu Sztorm Grupy są zdecydowanie wyższe i już na następnej edycji będziemy walczyć o czołowe lokaty.”

Mateusz Gołaszewski – trymer foka. Polska Liga Żeglarska, Fot. Gwidon Libera

Mateusz Gołaszewski: „Do zmagań o tytuł Klubowego Żeglarskiego Mistrza Polski przystąpiło 12 klubów z całej Polski. Rywalizację zakończyliśmy na 7 miejscu, z taką samą ilością punktów, co załoga zajmująca szóstą lokatę. W tym roku stawka była naprawdę mocna. Nie było słabych załóg. O miejscu w wyścigu decydowały detale. Warunki na wodzie były bardzo wymagające. Większość wyścigów odbywała się przy dużej sile wiatru. Prowadzenie jachtu w takich warunkach wymaga nie lada umiejętności. Nasza załoga dobrze radziła sobie w tych warunkach. Żagle były bardzo dobrze strymowane. Mieliśmy bardzo dobrą prędkość na trasie. Manewry wykonywaliśmy prawie bez błędów. Niestety podjęliśmy kilka błędnych decyzji taktycznych, co skutkowało utratę miejsc podczas wyścigu i dodatkowe punkty w tabeli wyników. Dostaliśmy również dwie kary, które nie pomogły w utrzymaniu wysokich miejsc w wyścigach.   Po pierwszym dniu zajmowaliśmy wysokie czwarte miejsce. Wygraliśmy dwa z trzech pierwszych biegów. Pierwszego dnia mieliśmy duży komfort na łódce, ponieważ jako jedni z nielicznych mieliśmy możliwość trenowania na TOM28 przed rozpoczęciem pierwszej rundy.

Drugiego dnia wiatr trochę osłabł, jednak wciąż na jachcie było dużo roboty. Czołowi Polscy sternicy, rozpływani po pierwszym dniu zmagań, stali się jeszcze groźniejsi. Kolejne błędy taktyczne spowodowały spadek Sztorm Grupy o trzy oczka w klasyfikacji generalnej. Walczyliśmy dzielnie w każdym wyścigu, by zając jak najlepszą lokatę, jednak walka ta nie była wcale łatwa.

Podczas występu w Polskiej Ekstraklasie Żeglarskiej mieliśmy do dyspozycji ubrania marki Tribord Sailing. Sprzęt spisywał się fantastycznie. Buty są bardzo wygodne. Świetnie trzymają się pokładu, za równo na suchej, jak i mokrej nawierzchni. Softshell spełniał idealnie swoje zadanie. Chronił przed wiatrem i utrzymywał ciepło, nie ograniczając przy tym swobody ruchów, co w żeglarstwie jest bardzo cenne.”

Kaja Fidecka – trymer grota. Jedyna kobieta startująca w Polskiej Ekstraklasie Żeglarskiej 2020. Polska Liga Żeglarska, Fot. Gwidon Libera

Kaja Fidecka: „Buty bardzo dobrze trzymają się pokładu, kiedy jest suchy. Bardzo dobrze sprawdzają się w nich otwory odprowadzające wodę, momentalnie „nie chlupie” w butach po zalaniu przez falę.”

Pacyfik Koseski- dziobowy. Polska Liga Żeglarska, Fot. Gwidon Libera

„Udział w Ekstraklasie to zaszczyt. Swoja przygodę z żeglowaniem rozpocząłem w wieku 7 lat za sprawą mojego taty i jego wielkiej pasji do tego pięknego sportu. Wychowywałem się nad zalewem Jeziorsko, gdzie pojechałem na swój pierwszy obóz żeglarski, by wieku 13 lat zacząć pływać regatowo w klasach: Optymist, 420, T3 oraz Micro. Moje osiągnięcia to Mistrzostwo Świata w klasie Micro i T3. Na przestrzeni lat wielokrotnie zdobyte podium w klasach 420 oraz optymist w regatach ogólnopolskich. Dziś startujemy z najlepszymi w Polsce o tytuł Klubowego Mistrza Polski! Rywalizacja jest zacięta, a poziom bardzo wysoki. Podczas startów w ekstraklasie i na treningach bezlitośnie testujemy odzież regatową Tribord by Decathlon. Musi być wygodna, nie krępować ruchów i dawać maksymalny komfort. Co tu dużo mówić, mój faworyt to softshell RACE TRIBORD0 -utrzymuje ciepło i chroni od wiartu oraz fali. Dobry krój i fajny , sportowy wygląd.”

Mateusz Byrski – trymer grota. Polska Liga Żeglarska, Fot. Gwidon Libera

„To co nas wyróżnia spośród innych załóg to team spirit, który podkreślamy dodatkowo sztormowymi ubraniami od Triborda. Ubrania spisują się doskonale: wodoodporne spodenki nie ograniczają ruchów w żaden sposób (duży plus za dobrze usytuowane zapinane kieszenie), buty zapewniają przyczepność nawet na mokrym pokładzie podczas przechyłu.”

Ostateczne wyniki 1 rundy Ekstraklasy, Szczecin 6-7 czerwca:

 1. ISK – KS Iskra AMW Gdynia (Wojciech Myśliwiec) – 20 pkt
 2. YKP – Yacht Klub Polski Gdynia (Rafał Sawicki) – 22 pkt
 3. YCG – Yacht Club Gdańsk (Krzysztof Małecki) – 24 pkt
 4. GIZ –  Giżycka Grupa Regatowa (sternik Marek Stańczyk) – 33 pkt
 5. POG – SEJK Pogoń Szczecin (Krzysztof Łobodziec) – 35 pkt
 6. 77R – 77Racing Gdańsk (Paweł Ejsmont) – 43 pkt
 7. SZT – Sztorm Grupa Warszawa (Piotr Małecki) – 43 pkt
 8. OKZ – Olsztyński Klub Żeglarski (Wiktor Plitko) – 44 pkt
 9. LEG – Legia Warszawa (Jakub Pawluk) – 45 pkt
 10. DZY – Dżygit Białystok (Tomasz Kulesza) – 47 pkt
 11. WOL – UKS Albatros Wolin (Aleksander Waszkiewicz) – 52 pkt
 12. YCS – Yacht Club Sopot (Paweł Górski) – 55 pkt

Pełne wyniki wyścig po wyścigu dostępne są na stronie internetowej Polskiej Ligi Żeglarskiej www.ligazeglarska.pl

Z 12 załóg startujących w Ekstraklasie, wyłoniony zostanie Klubowy Mistrz Polski oraz 3 inne zespoły premiowane awansem do eliminacji Ligi Mistrzów. 4 najsłabsze zespoły zostaną relegowane do 1 Ligi, a na ich miejsce awansują 4 najlepsze zespoły z 1 Ligi.

Kolejna runda Ekstraklasy odbędzie się już 18 – 19 lipca w Sopocie, natomiast tydzień wcześniej 11-12 lipca sezon rozpocznie 1 Liga.

Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego (Polish Match Tour) przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego.

Partnerami Głównymi regat są: Pomorze Zachodnie, Sail Szczecin, Szczecin 2050 Floating Garden, Asmag i Tisane.

Partnerami regat są: Harken Polska, Odyssey Dealer Group, Polski Związek Żeglarski, Wodoaktywni.com, GSC Yachting, SAP Sailing oraz Centrum Żeglarskie w Szczecinie i portal zeglarski.info.

Autor: Sztorm Grupa
Instagram: Sztorm Grupa

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

ŻEGLARSTWO

[TEKST PARTNERA] Jak ubrać się na żagle? Sztorm Grupa radzi, jak przygotować się na rejs!

[TEKST PARTNERA] Jak ubrać się na żagle? Sztorm Grupa radzi, jak przygotować się na rejs!
ŻEGLARSTWO

Stopnie żeglarskie - do czego uprawniają i jak je zdobyć?

Stopnie żeglarskie - do czego uprawniają i jak je zdobyć?
ŻEGLARSTWO

[TEKST PARTNERA] Jak zadbać o bezpieczeństwo żeglugi?

[TEKST PARTNERA] Jak zadbać o bezpieczeństwo żeglugi?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu