WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak się ubrać na żagle? Odzież żeglarska na rejs

27 maj 2019
#PORADY

Wypad na żagle to doskonały sposób na to, aby oderwać się od miejskiej codzienności. Należy jednak mieć świadomość, że pogoda nie zawsze sprzyja żeglarstwu, nawet jeśli z pozoru na zewnątrz jest bardzo ładnie. Dlatego też bardzo istotnym elementem przygotowań do wyprawy żeglarskiej jest dobór właściwych elementów garderoby. Jak ubrać się na żagle, aby przygoda nie skończyła się zbyt szybko? Co oprócz czapki, wysokiego kołnierza, bluzy z kapturem będzie niezbędne, aby zabezpieczyć się na żaglach?

Jaką odzież wierzchnią wybrać na żagle?

Zastanawiając się, jak ubrać się na jacht, nie sposób nie poruszyć w pierwszej kolejności tematu odzieży wierzchniej. Zmienne warunki pogodowe sprawiają, że z piękne słońce może w kilka chwil zostać zastąpione przez ciężkie, deszczowe chmury i utrudnią nam żeglowanie. Dlatego też warto zawsze zabrać ze sobą sztormiak, czyli kurtkę żeglarską. To, jaka kurtka na żagle znajdzie się w naszym plecaku, zależy przede wszystkim od miejsca, w którym zamierzamy pływać. Jeśli latem wybieramy się w rejs po niewielkim jeziorze, w zupełności wystarczy nam lżejsza kurtka, która ochroni nas przed deszczem. Natomiast w przypadku, gdy planujemy nieco dalszą wyprawę, dobrze sprawdzi się sztormiak oceaniczny. Dobrym wyborem będzie także polar, który pozwoli zachować przy ciele większe ilości ciepła. Oczywiście, bluza powinna stanowić jedynie dodatek, bowiem sam polar nie jest w stanie uchronić nas od deszczu.

Jak dobierać pozostałe elementy garderoby na rejs jachtem?

W kontekście tego, jakie ubrania na żagle wybrać, musimy pamiętać przede wszystkim o dwóch aspektach – funkcjonalności oraz wygodzie. Odzież na łódkę musi być przede wszystkim nieprzemakalna, chroniąca od wiatru i pozwalająca na wymianę powietrza. Bardzo ważnym elementem garderoby są spodnie żeglarskie, które sprawdzą się zarówno podczas krótkich rejsów po jeziorach, jak i dłuższych rejsów morskich.

Jakie spodnie na żagle wybrać? Muszą być one wykonane z materiału przepuszczającego powietrze, a jednocześnie nie mogą przemakać. Dobrze, jeśli spodnie będą stosunkowo luźne, tak aby nie ograniczały ruchów. Pamiętajmy również o odpowiedniej bieliźnie na żagle – najlepiej termoaktywnej, która sprawdza się zarówno w chłodniejsze, jak i znacznie cieplejsze dni. Do tego warto zadbać o odpowiednią koszulkę, która – podobnie jak bielizna – umożliwia swobodną wymianę powietrza i odprowadza nadmiar wilgoci.

Bardzo istotny jest także dobór właściwego obuwia żeglarskiego. Jadąc na żagle, najlepiej zabrać ze sobą kalosze. Z jednej strony dobrze chronią one przed deszczem, z drugiej strony zapobiegają wypadkom na łódce, do których może dojść na przykład wskutek poślizgnięcia się. Sportowe buty, nawet wykonane ze skóry, nie sprawdzą się ani podczas krótszych, ani też dłuższych rejsów.

Co zabrać na żagle, aby wiatr nie był straszny?

Profesjonaliści doskonale wiedzą, co powinno znaleźć się w ekwipunku prawdziwego żeglarza, jednak osobom rozpoczynającym przygodę z żaglami trudno jest jeszcze skompletować odpowiednią „wyprawkę”. Wiadomo już, w jaką odzież trzeba się wyposażyć, wybierając się na żagle. Niemniej jednak warto mieć na uwadze, że podczas rejsu mogą przydać się również inne rzeczy, takie jak na przykład okulary żeglarskie, rękawiczki, linki, noże czy nawigacja żeglarska. Jest to podstawowe wyposażenie, które powinno znaleźć się w naszym plecaku. Zapewni nam bezpieczeństwo nawet przy zmiennych, niekorzystnych warunkach pogodowych. 

Gdzie kupić odzież żeglarską i sprzęt?

Posiadając listę tego, co zabrać na żagle, można z powodzeniem wybrać się do sklepu. Pozostaje pytanie, gdzie właściwie znajdziemy najwyższej jakości ubrania i akcesoria dla profesjonalnych żeglarzy, a także dla amatorów? Oto podstawowy sprzęt żeglarski w sklepach Decathlon:

Pamiętajmy, aby wybierając sprzęt i odzież na żagle, postawić na produkty najwyższej jakości. Posłużą one w czasie weekendowych wypadów na jezioro, dłuższych tras morskich czy nawet wakacji na żaglach, które będą w pełni bezpieczne.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

ŻEGLARSTWO

Stopnie żeglarskie - do czego uprawniają i jak je zdobyć?

Stopnie żeglarskie - do czego uprawniają i jak je zdobyć?
ŻEGLARSTWO

Start samotnego rejsu dookoła świata

Start samotnego rejsu dookoła świata
ŻEGLARSTWO

Patent żeglarski - co to jest? Jak zdobyć go krok po kroku?

Patent żeglarski - co to jest? Jak zdobyć go krok po kroku?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu