WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Stopnie żeglarskie - do czego uprawniają i jak je zdobyć?

02 maj 2019
#PORADY

Pokochałeś żeglowanie, ale do tej pory pływałeś na jachcie tylko jako „balast”? Może nadszedł już czas, żebyś zrobił własne uprawnienia? W tym artykule dowiesz się jakie są stopnie żeglarskie i krok po kroku jak je zdobyć.

PIERWSZY STOPIEŃ – ŻEGLARZ JACHTOWY

Jeśli masz ukończony 14 rok życia, to już nic nie stoi na przeszkodzie abyś wziął udział w kursie, przygotowującym do egzaminu na patent Żeglarza Jachtowego. Kurs możesz odbyć w formie letniego obozu szkoleniowego (14 dni, dla osób w wieku 14-18 lat), kursu codziennego (10 dni, poniedziałek-piątek) lub kursu weekendowego (5 weekendów)  – odpada więc wymówka, że nie masz na to czasu, bo pracujesz na etacie. Sprawdźcie możliwości:

– żeglarz jachtowy: kurs weekendowy i codzienny,
obóz szkoleniowy.

Fot 1. Sztorm Grupa | Zgłoś się do Sztorm Grupy, by zdobyć patent żeglarski

Warunkiem przystąpienia po kursie do egzaminu na Żeglarza Jachtowego, oprócz ukończonych 14 lat, jest okazanie dowodu tożsamości i uiszczenie opłaty egzaminacyjnej w wysokości. Dodatkowo osoby niepełnoletnie powinny okazać pisemną zgodę opiekunów prawnych na uprawianie turystyki wodnej.

Fot 2. Sztorm Grupa | Egzamin składa się z części teoretycznej, w formie pisemnego testu jednokrotnego wyboru i z części praktycznej

Po pozytywnym zdaniu egzaminu, w celu uzyskania patentu Żeglarza Jachtowego należy złożyć do Biura Polskiego Związku Żeglarskiego następujące dokumenty:
– wniosek o wydanie patentu,
– zdjęcie,
– oryginał zaświadczenia o zdaniu egzaminu,
– kopia dokumentu upoważniającego do zniżki (dla uczniów i studentów do 26 roku życia) ,
– kopia dowodu osobistego,
– kopia dowodu opłaty za wydanie patentu żeglarskiego,
– zgoda opiekunów prawnych na uprawianie żeglarstwa (dla osób niepełnoletnich).

Opłata za wydanie patentu wynosi 50 zł dla osoby dorosłej i 25 zł dla ucznia/studenta.

Teraz najprzyjemniejsza informacja – uprawnienia Żeglarza Jachtowego.

Fot 3. Sztorm Grupa | Sprawdź poniżej, do czego uprawnia patent żeglarski

Po pozytywnie zdanym egzaminie i otrzymaniu stosownego dokumentu jesteś uprawniony do prowadzenia jachtów żaglowych:
– bez lub z pomocniczym napędem mechanicznym po wodach śródlądowych,
– bez lub z pomocniczym napędem mechanicznym o długości kadłuba do 12 m po morskich wodach wewnętrznych oraz pozostałych wodach morskich w strefie 2 Mm od brzegu, w porze dziennej. Więcej informacji >>KLIKNIJ<<

Mówiąc prościej, teraz możesz wyczarterować jacht, kiedy tylko masz ochotę i sprawować nad nim kontrolę – Ahoj Przygodo! Ahoj Mazury!

Fot 4. Sztorm Grupa | Zdobyłeś już patent? Nie czekaj – udaj się w podróż!

KOLEJNY KROK – JACHTOWY STERNIK MORSKI

Tutaj już trzeba mieć skończone 18 lat. Do tego konieczny jest staż żeglarski, czyli co najmniej 200 godzin żeglugi morskiej, potwierdzone opiniami kapitanów. Wydaje się długo? Tak naprawdę wystarczy kilka rejsów! Dla przykładu, rejs pod nazwą „Trzy Gwiazdy Dalmacji” z oferty Sztorm Grupy, daje aż do 80 godzin stażu żeglarskiego! A przypominamy, że oprócz nabywania doświadczenia w roli załoganta na rejsie morskim i wyrabiania godzin stażowych, spędza się czas z super załogą i podziwiasz urodę chorwackich wysp. Zanim się obejrzysz, ten warunek będziesz miał spełniony.

Skoro przenieśliśmy się już myślami do Chorwacji, to już tam zostańmy – bo właśnie tam możesz przystąpić do kursu manewrowego oraz zdać egzamin na Jachtowego Sternika Morskiego! 🙂

Koszt przystąpienia do egzaminu po kursie wynosi 350 zł (dla uczniów i studentów do 26 roku życia – 175 zł), a wydanie patentu tak jak w przypadku żeglarza jachtowego, wiąże się z opłatą wynoszącą 50 zł dla osób dorosłych i 25 zł dla uczniów.

Po pozytywnym zdaniu egzaminu, należy dostarczyć do Polskiego Związku Żeglarstwa w celu wydania patentu, to jest to:
– wniosek,
– zdjęcie,
– oryginał zaświadczenia o zdaniu egzaminu,
– dokumenty potwierdzające spełnienie wymagań stażowych,
– kopia dokumentu upoważaniającego do zniżki (w przypadku ucznia/studenta do 26 roku życia),
– kopia dowodu osobistego,
– kopia dowodu opłaty za wydanie patentu.

Fot 5. Sztorm Grupa | Ahoj przygodo! 

Im dalej tym więcej uprawnień – teraz już nie tylko jeziora, a również oszałamiające wielkością i pięknem morza czekają na Ciebie!
Zostajesz upoważniony do prowadzenia jachtów żaglowych po wodach śródlądowych i po wodach morskich jachtem o długości kadłuba do 18 m.

Pamiętaj jednak, aby dobrze przygotować się do rejsu po morzu, gdyż pogoda potrafi nieźle zaskoczyć. W tym celu najlepiej zaopatrzyć się w kurtkę przeciwdeszczową. Należy zwrócić uwagę na jej wodoodporność, membranę oraz oddychalność. W Decathlonie znajdziecie kilka rodzajów kurtek sztormiakowych. Na Decablogu znajdziesz również poradnik, jak wybrać pierwszą kurtkę przeciwdeszczową w zależności od Twoich potrzeb.

JUŻ WYŻEJ SIĘ NIE DA – KAPITAN JACHTOWY

Ostatnim stopniem jaki możesz zdobyć w Polsce, jest patent na Kapitana Jachtowego. Uzyskuje go osoba, która:
– posiada patent jachtowego sternika morskiego,
– po uzyskania patentu jachtowego sternika morskiego odbyła co najmniej sześć rejsów po wodach morskich, w łącznym czasie co najmniej 1200 godzin żeglugi, w tym co najmniej 400 godzin samodzielnego prowadzeniu jachtu o długości kadłuba powyżej 7,5m, oraz odbyła rejs powyżej 100 godzin żeglugi na jachcie o długości kadłuba powyżej 20 m oraz powyżej 100 godzin żeglugi po wodach pływowych, z zawinięciem do co najmniej dwóch portów pływowych.

Fot 6. Sztorm Grupa | Ostatnim krokiem jest możliwość uzyskania stopnia Kapitana Jachtowego

Jak widzicie, trochę tego jest. I to wszystko po to, żeby nie mieć żadnych ograniczeń w wyborze akwenu czy w wyborze jachtu żaglowego i motorowodnego (uprawnienia kapitana motorowodnego już są zawarte w kapitanie jachtowym)

Zebraliśmy dla Was wszystkie ważne informacje dotyczące stopni żeglarskich w jednym miejscu, ale to Wy sami decydujecie, na którym kroku zakończycie.

Jeśli marzą Ci się wypady nad nasze polskie Mazury to obowiązkową pozycją jest posiadanie uprawnień Żeglarza Jachtowego. Jest to także podstawa do zdobywania dalszych stopni, więc kto wie, może później zamarzy Ci się zdobywanie mórz? Cokolwiek postanowisz, warto podążać za swoimi marzeniami, a żeglowanie jest tego najlepszym przykładem!

Autor: SZTORM GRUPA

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

ŻEGLARSTWO

Jak się ubrać na żagle? Odzież żeglarska na rejs

Jak się ubrać na żagle? Odzież żeglarska na rejs
ŻEGLARSTWO

Start samotnego rejsu dookoła świata

Start samotnego rejsu dookoła świata
ŻEGLARSTWO

Patent żeglarski - co to jest? Jak zdobyć go krok po kroku?

Patent żeglarski - co to jest? Jak zdobyć go krok po kroku?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu