WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Sztorm w Decathlon! Przyjdź i zacznij żeglować!

11 kwiecień 2018
#PORADY

Coś, co wydaje się skomplikowane, wcale nie musi takie być. Rozpoczęcie przygody z żeglarstwem wymaga zdecydowanie mniej zachodu niż się wydaje.

Jak zacząć żeglować?

Sport ten może nieco onieśmielać ze względu na to, że wydaje się ekskluzywny i elitarny, ale tak naprawdę dostępny jest dla każdego. Pierwsze kroki  w świecie żeglarskim z pewnością ułatwi Wam kurs żeglarski, na którym w przystępny sposób zostanie wyłożona teoretyczna wiedza, m. in.  o pogodzie, budowie jachtu i zasadach bezpieczeństwa. Zostaną także omówione podstawowe manewry, których później nauczysz się wykonywać pod okiem instruktora w ramach zajęć praktycznych na wodzie.

Wygospodarowanie sobie czasu na taki kurs też nie jest trudno. W dzisiejszych czasach oferta kursów żeglarskich na rynku jest bardzo urozmaicona i z pewnością każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Wachlarz wyboru jest szeroki – można przystąpić do kursów weekendowych, jeżeli w tygodniu przytłacza Was ogrom pracy, codziennych – jeżeli chcecie wykorzystać urlop na spędzanie czasu na świeżym powietrzu i indywidualnych, które pozwalają dostosować harmonogram zajęć do własnych potrzeb.

żeglarstwo

Fot 1. Materiał własny | Żeglarstwo to sport dla każdego

Aby rozpocząć kurs żeglarski nie musisz wcale umieć pływać jachtem! Na kursie pod swoje skrzydła wezmą Was prawdziwi profesjonaliści w swoim fachu, czyli instruktorzy żeglarstwa, którzy w zrozumiały i przystępny sposób wszystko Wam wytłumaczą od podstaw, a kiedy już je przyswoicie, będziecie gotowi na rozpoczęcie żeglarskiej przygody z rodziną i przyjaciółmi.

Gdzie żeglować? Rozejrzyj się po okolicy. Gwarantujemy, że nie trzeba mórz i oceanów, żeby cieszyć się pięknem żeglarstwa. Polska jest pełna jezior, zalewów i innych zbiorników wodnych, które aż się proszą o to, żeby po nich popływać. I nie mówimy tu tylko o Mazurach.

Krótki niezbędnik początkującego żeglarza, czyli co wziąć na wodę za pierwszym razem?

Żeglarstwo = przemoczone ubrania i gęsia skórka, a tym samym nieuchronne przeziębienie. Nic bardziej mylnego! Jest takie stare żeglarskie powiedzenie – Nie ma złej pogody, są tylko źle ubrani żeglarze. Staranne dobranie odzieży na wodę jest absolutną podstawą w tym sporcie. Dokładnie tak jak na co dzień, ubranie na żagle uzależniamy od pogody. Gdy jest ciepło i grzeje słoneczko warto i tak warto zabrać ze sobą coś, co możemy na siebie narzucić. Popularna kurtka typu softshell w zupełności wystarczy. Na nogi załóżcie buty na nieśliskiej podeszwie, do tego czapka z daszkiem, okulary przeciwsłoneczne, aby odbijające się od tafli wody promienie nie raziły w oczy. Oprócz wymienionych elementów ubioru warto pamiętać o kremie z filtrem, który zapobiegnie oparzeniom słonecznym oraz środkach na komary i kleszcze  , które przydają się zwłaszcza w żeglarstwie śródlądowym.

żeglarstwo

Fot 2. Materiał własny | Softshell żeglarski Tribord

W razie niepogody to, na co na pewno musisz się przygotować, to siadanie na mokrym. Pewnych rzeczy nie da się przeskoczyć. Bardzo pasuje tutaj cytat z pewnego starego polskiego filmu – Jak jest zima to musi być zimno. Dokładnie tak samo jest z żeglarstwem – jest woda, więc musi być mokro. Na szczęście żeglarstwo to bardzo stary sport i na takie niedogodności żeglarze wymyślili już parę niezawodnych rozwiązań. Jednym z nich jest sztormiak, żeby nie powiedzieć, że jest rozwiązaniem kluczowym. Na dobry początek warto zainwestować w spodnie i kurtkę, które można zakupić za naprawdę rozsądne pieniądze. Pod sztormiak warto założyć bieliznę termoaktywną. Do tego kalosze, bo nikt nie lubi mieć przemoczonych nóg. Na głowę odpowiednia czapka, która ochroni Was przed zimnem.

Sztormiak żeglarski Tribord

Fot 3. Materiał własny | Sztormiak żeglarski Tribord

kalosze

Fot 4. Materiał własny | Kalosze żeglarskie Tribord

Jak zacząć? Spotkaj się z instruktorem!

Nieważne ile się o żeglarstwie napisze, nic tak nie przemawia jak bezpośrednia rozmowa na żywo, z profesjonalistą. Podczas takiej rozmowy mamy możliwość zadania wszystkich nurtujących nas pytań i otrzymania na nie odpowiedzi opartej na wiedzy i doświadczeniu. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy akcję Sztorm w Decathlon – Przyjdź i zacznij żeglować!  Podczas wiosennych kwietniowych i majowych weekendów będą odbywać się całodzienne spotkania z instruktorami żeglarstwa Sztorm Grupy- największej szkoły żeglarstwa w Polsce. W ramach akcji czeka na Was quiz z wiedzy żeglarskiej, prawdziwy jacht klasy Optimist oraz będziesz miał okazję przymierzyć sztormiaki żeglarskiej marki Tribord.


A to tylko niektóre z czekających na Was atrakcji, zarówno dla dorosłych, jak i dzieci!


17 lokalizacji, 10 miast w całej Polsce. Sprawdź, kiedy akcja będzie się odbywać w Twoim Decathlonie: 


strona internetowa Sztorm Grupy
wydarzenie na Facebooku Decathlon Polska

żeglarstwo

Fot 5. Materiał własny | Sztorm w Decathlon – Przyjdź i zacznij żeglować


Sztorm Grupa jest współorganizatorem akcji warsztatowej w sklepach Decathlon w całej Polsce.


Autor tekstu:
Krzysztof Pakuła
Instruktor Żeglarstwa
Sztorm Grupa

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

ŻEGLARSTWO

[TEKST PARTNERA] Jak ubrać się na żagle? Sztorm Grupa radzi, jak przygotować się na rejs!

[TEKST PARTNERA] Jak ubrać się na żagle? Sztorm Grupa radzi, jak przygotować się na rejs!
ŻEGLARSTWO

[TEKST PARTNERA] Jak zadbać o bezpieczeństwo żeglugi?

[TEKST PARTNERA] Jak zadbać o bezpieczeństwo żeglugi?
ŻEGLARSTWO

Stopnie żeglarskie - do czego uprawniają i jak je zdobyć?

Stopnie żeglarskie - do czego uprawniają i jak je zdobyć?