WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Bezpieczeństwo poza trasą

09 January 2019
#PORADY

Przyjemność z jazdy połączona z podziwianiem wyjątkowych pejzaży oraz strzelistych gór zapewnia sportowcom wiele wrażeń i emocji. To poczucie wolności i rozwoju jest cenione przez amatorów mocnych wrażeń. Jednakże nie należy zapominać o wszystkich aspektach tego sportu.

Jazda poza trasą może okazać się ryzykowna, jeśli nie ocenimy właściwie niebezpieczeństwa; zanim wypuścimy się w dzikie góry, pamiętajmy, że taka aktywność jest zarezerwowana dla doświadczonego narciarza lub snowboardzisty, zaprawionego w jeździe na każdej trasie i doskonale czującego się na najtrudniejszych stokach. Oto kilka porad skierowanych do osób poznających freeride.

Fot 1. Materiał własny | Zanim wypuścimy się w dzikie góry, pamiętajmy, że taka aktywność jest zarezerwowana dla doświadczonego narciarza

Poza trasą jeździmy po nieubitym śniegu, po puchu. Wymaga to odpowiedniego sprzętu, jeśli chcemy cieszyć się wrażeniami z jazdy, a przede wszystkich właściwie „unosić się” na głębokim śniegu. Co więcej, trzeba pamiętać, że podczas jazdy poza trasą możemy spotkać się z różnymi niebezpiecznymi sytuacjami (np. lawiną czy innymi niepozornymi czynnikami naturalnymi, jak drzewa lub kamienie).

Poniżej przedstawiamy sprzęt, w który powinien wyposażyć się każdy, kto chce jeździć poza trasą:

1. Odpowiednio szerokie narty lub snowboard, dzięki którym będziemy mogli korzystać zdobrej nośności i nie wpadniemy w puch;

2. Kask, niezbędny element podczas upadku, szczególnie na kamienistym terenie;

3. Ochraniacz na plecy do łagodzenia uderzeń przy upadku na plecy;

4. ARVA, detektor lawinowy, który emituje i odbiera fale

5. Sonda, która pomaga zlokalizować miejsce oraz określić głębokość,na jakiej znajduje się poszkodowany po zejściu lawiny;

6. Łopata do kopania i szybkiego uwalniania zasypanego sportowca

Ponadto zalecamy wyposażenie się w odpowiednią ilość żywności, wodę i koc ratunkowy na wypadek przymusowego nocowania w górach.

Fot 2. Materiał własny | Trzeba pamiętać, że podczas jazdy poza trasą możemy spotkać się z różnymi niebezpiecznymi sytuacjami

Wskazówka Wed’ze

Naucz się posługiwać swoim detektorem ARVA w jednym z ARVA-parków: umiejętność posługiwania się nim przed wyjściem poza trasę jest niezbędna zarówno jeśli chcemy, aby nas odnaleziono, jak i po to, by odnaleźć innych freeriderów

Przed wyjazdem

W górach, a w szczególności poza trasą, najważniejszym elementem wpływającym na jazdę są warunki pogodowe. Dlatego przed każdym wyjściem musisz zasięgnąć informacji na temat pogody oraz ryzyka zejścia lawiny.
Wiatr, opady śniegu i zmienna temperatura są ważnymi czynnikami, które wpływają na zejście lawiny.
Stopnie zagrożenia, sklasyfikowane od 1 (zagrożenie nieznaczne) do 5 (zagrożenie bardzo duże), przedstawiają się w następujący sposób:

I stopień: zagrożenie nieznaczne
Pokrywa śniegowa jest stabilna. Zejście lawiny jest możliwe, ale jedynie przy dużym nacisku na skrajnie stromych stokach.

II stopień: zagrożenie umiarkowane
Pokrywa śniegowa jest stabilna za wyjątkiem niektórych stromych stoków. Zejście lawiny jest możliwe przy znacznym obciążeniu na bardziej stromych stokach.

III stopień: zagrożenie znaczne
Pokrywa śnieżna umiarkowanie lub słabo związana na licznych, stromych stokach. Nieznaczne obciążenie może być wystarczającym czynnikiem powodującym zejście lawiny. Może mieć również miejsce samoistne zejście lawiny.

IV stopień: zagrożenie duże
Pokrywa śnieżna nie jest związana na większości stromych stoków. Można spodziewać się licznych, samoistnych zejść lawiny (średniej lub dużej wielkości).

V stopień: zagrożenie bardzo duże
Można spodziewać się dużych lawin nawet na obszarze o niedużym nachyleniu.

Należy zaniechać podejmowania niepotrzebnego ryzyka; począwszy od II stopnia lepiej jest odłożyć wyjście w góry i poczekać na bardziej sprzyjające warunki meteorologiczne.

WSKAZÓWKA WED’ZE

Powiadom kogoś bliskiego o swoim wyjściu w góry i podaj mu w przybliżeniu godzinę powrotu. W przypadku nieoczekiwanego opadu śniegu lub deszczu zawróć. Nie wybieraj się w pojedynkę w miejsce, w którym towarzyszył Ci profesjonalista, ponieważ warunki pogodowe mogą ulec zmianie, co zwiększy ryzyko niebezpieczeństwa.

Podczas pierwszych wyjść nie oddalaj się znacznie! Jeśli nie znasz dobrze danych gór, zaplanuj wyprawę w towarzystwie doświadczonych profesjonalistów (przewodników, instruktorów), którzy znają je na wylot.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

ALPINIZM

Jak wybrać raki alpinistyczne?

Jak wybrać raki alpinistyczne?
ALPINIZM

Jak wybrać czekan alpnistyczny?

Jak wybrać czekan alpnistyczny?
ALPINIZM

Wejście na Gerlach. Jak się przygotować na szlak na Gerlach?

Wejście na Gerlach. Jak się przygotować na szlak na Gerlach?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu