WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Bezpieczeństwo poza trasą

09 styczeń 2019
#PORADY

Przyjemność z jazdy połączona z podziwianiem wyjątkowych pejzaży oraz strzelistych gór zapewnia sportowcom wiele wrażeń i emocji. To poczucie wolności i rozwoju jest cenione przez amatorów mocnych wrażeń. Jednakże nie należy zapominać o wszystkich aspektach tego sportu.

Jazda poza trasą może okazać się ryzykowna, jeśli nie ocenimy właściwie niebezpieczeństwa; zanim wypuścimy się w dzikie góry, pamiętajmy, że taka aktywność jest zarezerwowana dla doświadczonego narciarza lub snowboardzisty, zaprawionego w jeździe na każdej trasie i doskonale czującego się na najtrudniejszych stokach. Oto kilka porad skierowanych do osób poznających freeride.

Fot 1. Materiał własny | Zanim wypuścimy się w dzikie góry, pamiętajmy, że taka aktywność jest zarezerwowana dla doświadczonego narciarza

Poza trasą jeździmy po nieubitym śniegu, po puchu. Wymaga to odpowiedniego sprzętu, jeśli chcemy cieszyć się wrażeniami z jazdy, a przede wszystkich właściwie „unosić się” na głębokim śniegu. Co więcej, trzeba pamiętać, że podczas jazdy poza trasą możemy spotkać się z różnymi niebezpiecznymi sytuacjami (np. lawiną czy innymi niepozornymi czynnikami naturalnymi, jak drzewa lub kamienie).

Poniżej przedstawiamy sprzęt, w który powinien wyposażyć się każdy, kto chce jeździć poza trasą:

1. Odpowiednio szerokie narty lub snowboard, dzięki którym będziemy mogli korzystać zdobrej nośności i nie wpadniemy w puch;

2. Kask, niezbędny element podczas upadku, szczególnie na kamienistym terenie;

3. Ochraniacz na plecy do łagodzenia uderzeń przy upadku na plecy;

4. ARVA, detektor lawinowy, który emituje i odbiera fale

5. Sonda, która pomaga zlokalizować miejsce oraz określić głębokość,na jakiej znajduje się poszkodowany po zejściu lawiny;

6. Łopata do kopania i szybkiego uwalniania zasypanego sportowca

Ponadto zalecamy wyposażenie się w odpowiednią ilość żywności, wodę i koc ratunkowy na wypadek przymusowego nocowania w górach.

Fot 2. Materiał własny | Trzeba pamiętać, że podczas jazdy poza trasą możemy spotkać się z różnymi niebezpiecznymi sytuacjami

Wskazówka Wed’ze

Naucz się posługiwać swoim detektorem ARVA w jednym z ARVA-parków: umiejętność posługiwania się nim przed wyjściem poza trasę jest niezbędna zarówno jeśli chcemy, aby nas odnaleziono, jak i po to, by odnaleźć innych freeriderów

Przed wyjazdem

W górach, a w szczególności poza trasą, najważniejszym elementem wpływającym na jazdę są warunki pogodowe. Dlatego przed każdym wyjściem musisz zasięgnąć informacji na temat pogody oraz ryzyka zejścia lawiny.
Wiatr, opady śniegu i zmienna temperatura są ważnymi czynnikami, które wpływają na zejście lawiny.
Stopnie zagrożenia, sklasyfikowane od 1 (zagrożenie nieznaczne) do 5 (zagrożenie bardzo duże), przedstawiają się w następujący sposób:

I stopień: zagrożenie nieznaczne
Pokrywa śniegowa jest stabilna. Zejście lawiny jest możliwe, ale jedynie przy dużym nacisku na skrajnie stromych stokach.

II stopień: zagrożenie umiarkowane
Pokrywa śniegowa jest stabilna za wyjątkiem niektórych stromych stoków. Zejście lawiny jest możliwe przy znacznym obciążeniu na bardziej stromych stokach.

III stopień: zagrożenie znaczne
Pokrywa śnieżna umiarkowanie lub słabo związana na licznych, stromych stokach. Nieznaczne obciążenie może być wystarczającym czynnikiem powodującym zejście lawiny. Może mieć również miejsce samoistne zejście lawiny.

IV stopień: zagrożenie duże
Pokrywa śnieżna nie jest związana na większości stromych stoków. Można spodziewać się licznych, samoistnych zejść lawiny (średniej lub dużej wielkości).

V stopień: zagrożenie bardzo duże
Można spodziewać się dużych lawin nawet na obszarze o niedużym nachyleniu.

Należy zaniechać podejmowania niepotrzebnego ryzyka; począwszy od II stopnia lepiej jest odłożyć wyjście w góry i poczekać na bardziej sprzyjające warunki meteorologiczne.

WSKAZÓWKA WED’ZE

Powiadom kogoś bliskiego o swoim wyjściu w góry i podaj mu w przybliżeniu godzinę powrotu. W przypadku nieoczekiwanego opadu śniegu lub deszczu zawróć. Nie wybieraj się w pojedynkę w miejsce, w którym towarzyszył Ci profesjonalista, ponieważ warunki pogodowe mogą ulec zmianie, co zwiększy ryzyko niebezpieczeństwa.

Podczas pierwszych wyjść nie oddalaj się znacznie! Jeśli nie znasz dobrze danych gór, zaplanuj wyprawę w towarzystwie doświadczonych profesjonalistów (przewodników, instruktorów), którzy znają je na wylot.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

ALPINIZM

Namioty do zadań specjalnych. Recenzja Makalu od Simonda prosto z Chan Tengri i Piku Lenina

Namioty do zadań specjalnych. Recenzja  Makalu od Simonda prosto z Chan Tengri i Piku Lenina
ALPINIZM

Jak wybrać raki alpinistyczne?

Jak wybrać raki alpinistyczne?
ALPINIZM

Jak wybrać czekan alpnistyczny?

Jak wybrać czekan alpnistyczny?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu