WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Nie taki teren straszny, jak go malują ;)

16 maj 2017

Mimo że wiosna w tym roku płata nam figle, to było już kilka idealnych dni na wyjazd w teren – umiarkowana temperatura, brak krwiopijców w postaci owadów i przedzierające się słońce. Tylko jak się dobrze przygotować na pierwszy od kilku zimowych miesięcy teren? Jak w ogóle powinniśmy się przygotować do wszystkich wyjazdów poza stajnię?

Najważniejszą kwestią w wyjazdach w tereny jest zapewnienie maksimum bezpieczeństwa – zarówno wszystkim jeźdźcom, jak i koniom. Należy pamiętać, że konie są bardzo płochliwymi zwierzętami – w razie upadku jeźdźca koń może uciec, a w terenie nie jest on na ogrodzonej ujeżdżalni czy hali, więc o wypadek nietrudno.

Fot. MBalicka Photography, ja na mojej klaczy Sinfonie, przyłapana na jeździectwie w terenie

Najważniejsze rzeczy, o których powinniśmy pamiętać:

1. Pamiętajmy o kasku na głowie! Nie należy lekceważyć naszego bezpieczeństwa, nawet jeśli jedziemy na spacer stępem po treningu.

2. Zastanówmy się, czy wierzchowiec jest odpowiednio przygotowany. Nasz koń ostatnio przeżywa setną młodość albo ma zbyt wiele energii? Jeśli tak, to lepiej zostać na placu czy polonżować konia przed terenem, by dać upust jego energii.

3. Dobierzmy odpowiednią ekipę w teren, a także unikajmy samotnych wyjazdów. Zawsze w grupie powinien znajdować się koń profesor, który nie odmawia przechodzenia przez rzeczkę, ulicę, czy pokaże innym koniom, że kosze na śmieci, latająca reklamówka, rowerzysta albo samochód wcale nie zjadają koni i nie należy się ich bać. Wyjazd grupką młodych i zielonych koni jest bardzo nieodpowiedzialny!

fot. Zwiedzanie plaży nad Zalewem Zegrzyńskim

4. Przed wyjazdem należy powiadomić kogoś (np. stajennego), że wyjeżdżamy, oraz podać orientacyjną godzinę powrotu i kierunek, w którym zmierzamy. Nie straszmy naszych znajomych, właścicieli stajni czy stajennych kilkugodzinnymi, niezapowiedzianymi wyjazdami.

5. Zawsze miejmy przy sobie telefon z naładowaną baterią, a w przypadku dalszych wędrówek przydaje się telefon z dostępem do GPS i nawigacji 😉

6. Jeśli planujemy późne powroty, to powinniśmy zaopatrzyć siebie w kamizelkę odblaskową, a konia w odblaski (np. opaski na nogi, przywieszki doczepiane na napierśnik). Nie muszą mieć one typowo jeździeckiegoprzeznaczenia, wystarczą jakiekolwiek odblaski i odrobina kreatywności. Pamiętajmy, że musimy być widoczni na drodze dla kierowców samochodów.

7. Warto sprawdzić pogodę jeśli jesteśmy kilka kilometrów od stajni, a zastanie nas ulewa bądź burza, to powrót będzie nieprzyjemny.

8. Nie wjeżdżajmy w podejrzane rzeczki czy stawiki nigdy nie wiadomo, jakie jest podłoże oraz głębokość. Konie mogą się pokaleczyć ostrymi przedmiotami (np. szklanymi butelkami).

fot. typowy terenowy widok – końskie uszy zwiedzające okolice

Bardzo fajnym rozwiązaniem w tereny jest czaprak z kieszeniami bądź dodatkowo dopinane sakwy. Wprawdzie na stosunkowo krótkie tereny sakwy nie będą potrzebne, jednak czaprak z kieszeniami warto mieć zawsze można tam włożyć kamizelkę odblaskową, butelkę z piciem czy smakołyki dla konia 😉 Bardzo dobrze sprawdzają się również nerki mieszczą najpotrzebniejsze rzeczy: telefon, małą butelkę oraz garść smaczków. U mnie sprawdza się najlepiej właśnie ta ostatnia opcja, aczkolwiek zazwyczaj nie wyjeżdżam na zbyt długie wycieczki.

Inną ciekawostką i pomysłem wartym uwagi jest przywieszka (taka jak dla psów do obroży) z wygrawerowanymi danymi (imię konia oraz właściciela wraz z numerem telefonu), przyczepiona do siodła, napierśnika lub ogłowia. W razie upadku i ucieczki konia osoba, która go znajdzie, łatwo skontaktuje się z właścicielem.

Podążając za powyższymi punktami, jesteśmy w stanie pojechać w miły, a co najważniejsze bezpieczny teren. Pamiętajmy, że najważniejszą rzeczą, którą musimy posiadać, jest głowa i rozsądek! 😉

PS Bawcie się dobrze! 😉

Paulina

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu