WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jazda konna - co to jest, jak zacząć jeździć konno?

17 czerwiec 2021

Nauka jazdy konnej jest dostępna praktycznie dla każdego, niezależnie od płci, wieku oraz ogólnej kondycji fizycznej. Mimo wszystko jeździectwo nadal uchodzi za elitarny sport, drogi i zarezerwowany raczej dla wąskiej grupy społecznej. Czy faktycznie z jazdy konnej mogą korzystać tylko wybrane osoby? Jakie korzyści przynosi ten sport? Obalamy najpopularniejsze mity i podpowiadamy, jak zacząć przygodę z jeździectwem.

Co to jest jazda konna?

Jazda konna to sport, który wynika bezpośrednio z czynności wykonywanych przez ludzi od wielu tysięcy lat. Konie towarzyszyły ludziom od zarania cywilizacji. Dzisiaj rzadko służą w wojsku czy policji, jeszcze rzadziej są wykorzystywane jako środek transportu. 

Obecnie jeździectwo jest szerokim terminem, w którym zawierają się wszystkie sporty konne. Jazda konna może być także wykonywana rekreacyjnie, bez elementów rywalizacji.

rodzaje_jazdy_konnej

Jazda konna – opis i informacje

Czy faktycznie jazda konna zarezerwowana jest dla elity? Bynajmniej. Obecnie naukę można rozpocząć w szkółkach i stadninach, które znajdują się nie tylko w dużych miastach, ale również w mniejszych miejscowościach i na wsiach.

Na początku nie potrzeba nawet specjalnego sprzętu. Buty do jazdy konnej powinny być płaskie i najlepiej, aby nie posiadały szwów. Do tego warto wybrać wygodną odzież. A co z ochronnym nakryciem głowy? Toczek, czyli kask jeździecki  na początku wypożyczamy w stajni. Naukę rozpoczynamy z instruktorem, który wprowadza nas we wszystkie tajniki sportu. 

Jeżeli sport ten pokochamy i zechcemy się w nim rozwijać, konieczne będą zakupy. Do podstawowego wyposażenia można zaliczyć przedmioty, takie jak:

nauka_jazdy_konnej

Jakie są podstawy jazdy konnej?

Przed rozpoczęciem pierwszej lekcji wiele osób obawia się, czy będzie w stanie skutecznie kierować koniem. Nie ma obaw. Na samym początku rozpoczynamy od jazdy na lonży, czyli specjalnej linie, którą trzyma doświadczony instruktor. Koń podąża wówczas w stepie, czyli najwolniejszym chodzie. 

Kierowanie koniem i wszystkie kwestie techniczne opanowujemy stopniowo, we własnym tempie. Kiedy w siodle czujemy się już swobodnie i znamy wszystkie mechanizmy jazdy, możemy samodzielnie wyruszyć w teren, zazwyczaj do lasu w pobliżu stadniny. 

Konie są bardzo łagodne i ufne w stosunku do człowieka. Nie warto się ich bać, tym bardziej że dla osób początkujących zawsze wybierane są najdelikatniejsze i najspokojniejsze zwierzęta. 

Jakie są rodzaje jazdy konnej?

Rekreacyjna jazda konna to jedno. Jeździectwo jest bardzo szerokim terminem, w którym kryje się wiele stylów jazdy i dyscyplin sportowych. Najbardziej popularne jest jeździectwo klasyczne. W jego skład zaliczają się trzy dyscypliny olimpijskie: 

  • ujeżdżanie
  • skoki przez przeszkody
  • WKKW (Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego) 

W Stanach Zjednoczonych powstało i rozwinęło się jeździectwo westernowe. W naszym kraju nie jest to sport szczególnie popularny. Za oficjalną dyscyplinę jeździecką w tym stylu uznaje się jedynie reining. Polega on na dokładnym przejechaniu określonej trasy w galopie, prowadząc konia jedną ręką. 

Jakie są korzyści jazdy konnej?

Jazda konna ma bardzo wiele korzyści dla naszego zdrowia i psychiki. Samo obcowanie z koniem dla wielu osób będzie doświadczeniem przyjemnym, a nawet terapeutycznym. Przy regularnych treningach zyskujemy dużą dozę cierpliwości, kształtujemy poczucie odpowiedzialności i pewność siebie. 

Uprawianie jeździectwa nie jest także obojętne dla sylwetki i kondycji organizmu. Treningi jazdy konnej wpływają pozytywnie na rozwój wielu partii mięśni, pozwalają spalić kalorie i wysmuklić naszą sylwetkę. Nie bez znaczenia jest także kwestia przebywania na świeżym powietrzu. Dodatkowo zyskujemy poprawę ogólnej koordynacji i równowagi. 

Jeździectwo przynosi także wiele korzyści emocjonalnych i psychicznych. Pozwala nabrać pewności siebie, nawiązać nowe kontakty i nauczyć się współpracy z innymi. Nie bez przyczyny jest to sport polecany osobom cierpiącym na zaburzenia depresyjne i fobie społeczne. 

Jazda konna jako sport

Międzynarodowa Federacja Jeździecka uznaje za sporty konne jeszcze kilka innych dyscyplin. Są to:

  • woltyżerka – efektowna i wymagająca aktywność, podczas której jeździec na koniu wykonuje akrobacje i figury gimnastyczne. 
  • długodystansowy rajd – polega na pokonaniu wielokilometrowego dystansu w jak najkrótszym czasie
  • powożenie – kierowanie pojazdem zaprzężonym w jednego, dwa lub cztery konie

Oddzielną kategorię stanowią sporty zespołowe, podczas których zawodnicy korzystają z pomocy koni. Są to znane doskonale także w Polsce wyścigi konne, popularne w Wielkiej Brytanii polo, hoofball, czy zimowy skijoring, podczas którego konie ciągną narciarzy. 

Jeździectwo to nie tylko rekreacja. Na koniu można uprawiać różnorodne sporty, brać udział w zawodach i ciągle poszerzać swoje umiejętności, a także przesuwać własne granice. 

Jeździectwo – podsumowanie

Jeździectwo jest w Polsce coraz bardziej popularną dyscypliną sportu. Dzięki temu jazda konna przestaje kojarzyć się ze sportem niedostępnym i elitarnym. Wystarczy zapisać się do jednej ze szkółek jeździeckich i sprawdzić, czy warunki tam panujące odpowiadają naszym potrzebom. 

Jazda konna ma bardzo wiele zalet dla naszej psychiki oraz organizmu. Uczy pokory i daje możliwość stałego obcowania z pięknym i mądrym zwierzęciem. Według specjalistów koń ma inteligencję trzyletniego dziecka. Wiele zapamiętuje i jest bardzo empatyczny. Potrzebuje jednak dobrego przewodnika w postaci jeźdźca. Doskonalenie umiejętności jazdy konnej sprawia, że zyskujemy coraz więcej możliwości na intensywną i efektywną współpracę ze zwierzęciem i innymi osobami podzielającymi naszą pasję.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

JEŹDZIECTWO

Prawidłowy dosiad i postawa w siodle - jak je ćwiczyć w domu?

Prawidłowy dosiad i postawa w siodle - jak je ćwiczyć w domu?
JEŹDZIECTWO

Nauka jazdy konnej - jak zacząć jeździć konno?

Nauka jazdy konnej - jak zacząć jeździć konno?
JEŹDZIECTWO

Co daje jazda konna? Wpływ jazdy konnej na sylwetkę!

Co daje jazda konna? Wpływ jazdy konnej na sylwetkę!

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu