WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Prawidłowy dosiad i postawa w siodle - jak je ćwiczyć w domu?

24 kwiecień 2020
#PORADY

Czy można ćwiczyć dosiad bez wsiadania na konia?

Jak najbardziej! Ćwiczenie dosiadu zaczyna się od dokładnej analizy własnej postawy. Zanim wsiądziesz na konia, warto przyjrzeć się swojej sylwetce na ziemi, zobaczyć jakie ograniczenia ma Twoje ciało. Wady postawy nie uniemożliwiają jazdy, natomiast zauważone powinny zachęcić do ćwiczeń uzupełniających, które rozwiążą istniejące problemy. Jazda konna ma mnóstwo zalet, a jedną z nich jest to, że pomaga m.in. osobom, które mają tendencję do “kurczenia” swojej sylwetki poprzez nieprawidłową postawę ciała. Nieustająca walka z garbieniem się? Jeśli to typowa postawa ciała, to tak będzie wyglądała sylwetka jeźdźca kiedy już znajdzie się w siodle. „Pięta w dół” – zmora jeźdźców, którzy mają skrócony mięsień brzuchaty łydki. Możesz sprawdzić, zrób przysiad ze stopami opartymi o podłoże, jeśli w końcowej fazie pięty unoszą się do góry świadczy to o skróconym mięśniu. W tej sytuacji utrzymanie „pięty w dół” jest fizycznie niemożliwe, a próby utrzymania pozycji prowadzić może do kontuzji. Równomierne rozkładanie ciężaru ciała jest równie istotne. Jeśli krzywo stoisz na ziemi, równomierne ciężaru ciała na koniu może stanowić problem.

Fot 1. Materiał własny

Prawidłowy dosiad – jakie ćwiczenia wykonywać, aby był prostszy do wykonania?

Na siłowniach można znaleźć sporo urządzeń i przyrządów, które mają pomóc w ćwiczeniu mięśni niezbędnych do jazdy konnej (przywodzicieli i odwodzicieli). Jednak w domu także możesz wykonać ćwiczenia, które angażują Twoje mięśnie, a przy okazji ułatwią ci w przyszłości prawidłowy dosiad. Jakie to ćwiczenia? Większość z nich jest bardzo popularna:

 • Przysiady- prawidłowo wykonany przysiad wymaga opuszczenia swojej pupy, tak aby kolana nie przekroczyły linii stóp;
 • Wypady nóg w przód i w tył- wykonując to ćwiczenie zadbaj o prostą sylwetkę i równomierne rozłożenie ciężaru;
 • Deska- ćwiczenie, które angażuje wszystkie mięśnie głębokie- odpowiedzialne za dobry dosiad;
 • Brzuszki- po prawidłowym wykonywaniu, nie ma prawa boleć was szyja;
 • Pajacyki z obciążeniem(1kg,1,5kg)- to ćwiczenie wzmocni ramiona i barki.

Fot 2. Materiał własny

Co ćwiczyć, aby utrzymać prawidłowy dosiad?

Aby stać się dobrym jeźdźcem zadbajmy o ogólny rozwój i sprawność. Jazda konna to nie wszystko. Zacznij uprawiać sporty, które pomogą Ci lepiej siedzieć w siodle:

 • Trening ze sztangami- niskie obciążenie, duża ilość powtórzeń. Dynamiczny ruch angażuje mięśnie istotne dla poprawnego dosiadu. Poświęć uwagę ramionom i obręczy barkowej. Wzmocnione mięśnie pomogą Ci walczyć z garbieniem się;
 • Joga – spokojny, zrelaksowany jeździec = wyluzowany koń. Joga to sport, który wspaniale wpływa na nasze ciało, nie lekceważ go. Wzmocnione partie mięśni brzucha, pleców, nóg i rąk pozwolą Ci na osiągnięcie niezależnego dosiadu, także pomogą głębiej siedzieć w siodle. Dodatkowym plusem związanym z uprawianiem jogi jest panowanie nad oddechem, poprawisz swoją równowagę i rozciągniesz wszystkie swoje mięśnie;
 • Taniec – poruszanie się w takt muzyki nauczy nas lepszego wczuwania się w rytm- to bardzo pomocne dla początkujących jeźdźców, którzy problem mają z anglezowaniem w tempie lub dla jeźdźców, którzy mają problem z liczeniem kroków konia.

Postawa jeźdźca na koniu jest ważna – pozwala zachować bezpieczeństwo.

Fot 3. Materiał własny

Ćwiczenie prawidłowego dosiadu – na co zwracać uwagę?

Nieprawidłowo wykonywane ćwiczenia mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Pamiętajcie, że dobrze jest zacząć od rozgrzewki- odpowiednio przygotujmy swoje mięśnie oraz stawy na większe obciążenia. Warto lekko rozgrzać się zanim wsiądziemy na konia albo wykonać kilka prostych wymachów ramion już podczas stępu. Podczas pierwszych 10 minut jazdy można wykonywać następujące ćwiczenia:

 • wyjmowanie i wkładanie obu stóp w strzemiona jednocześnie,
 • wymachy ramion do tyłu (pięć serii po trzy raz: dwa razy “krótko”, raz “długo”),
 • krążenia ramion,
 • wyciąganie lewej dłoni w stronę prawej łopatki konia,
 • wyciągane prawej dłoni w stronę lewej łopatki konia,
 • podobne wyciąganie dłoni w kierunku zadu,
 • odchylanie całego tułowia do tyłu, w kierunku zadu.

Oczywiście wszystkie te ćwiczenia należy wykonywać z zachowaniem bezpieczeństwa i pod okiem instruktora. Jeśli nie czujemy się pewnie i boimy się spadnięcia z siodła (bo to np. jedna z naszych pierwszych jazd) – nie ryzykujmy popisami na koniu. Najpierw należy złapać równowagę, opartą na prawidłowym utrzymaniu środka ciężkości.

Jazda konna to bezpieczny sport, ale każdy upadek oczywiście możne oznaczać kontuzję – choć nie musi. Polecamy obejrzenie filmów instruktażowych z ćwiczeniami, treningami. Warto też zadbać o dobre przygotowanie pod względem stroju. Odzież jeździecka jest nie tylko stylowa, ale przede wszystkim funkcjonalna i dopasowana do potrzeb konkretnej grupy sportowców. W niewygodnym obuwiu ciężko jest o prawidłowy dosiad! Dlatego warto wybrać dobrze dopasowane buty do jazdy konnej.

Autor: Karolina Polak

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

JEŹDZIECTWO

Jazda konna - co to jest, jak zacząć jeździć konno?

Jazda konna - co to jest, jak zacząć jeździć konno?
JEŹDZIECTWO

Nauka jazdy konnej - jak zacząć jeździć konno?

Nauka jazdy konnej - jak zacząć jeździć konno?
JEŹDZIECTWO

Co daje jazda konna? Wpływ jazdy konnej na sylwetkę!

Co daje jazda konna? Wpływ jazdy konnej na sylwetkę!

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu