WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Nauka jazdy konnej - jak zacząć jeździć konno?

17 czerwiec 2021

Jazda konna jeszcze do niedawna wydawała się sportem elitarnym i mało dostępnym. Obecnie jednak stadniny i kluby sportowe oferują lekcje w przystępnych cenach, na które może udać się praktycznie każdy. Często mamy jednak obawy co tego, czy ten sport nie będzie dla nas zbyt trudny. Kontakt z koniem oraz technika jazdy mogą onieśmielać. Warto jednak pamiętać, że instruktorzy zawsze dobierają program lekcji do poziomu osoby początkującej. Dowiedz się, jak zacząć jeździć konno. 

Jak zacząć jeździć konno?

Aby zacząć przygodę z jazdą konno, najlepiej w pierwszej kolejności zapisać się do szkółki jeździeckiej i skorzystać z usług doświadczonego instruktora. 

Poprzez stronę internetową albo wyszukiwarkę z łatwością znajdziemy najbliższą stadninę, w której odbywają się lekcje. Kiedy ośrodek zostanie wybrany, warto odwiedzić go jeszcze przed pierwszą lekcją. Przejdź się po budynku i jego okolicach. Sprawdź w jakiej formie są konie i czy pracownicy stadniny są osobami kontaktowymi i chętnymi do pomocy. 

Pierwsza jazda konna

Warto zaznaczyć, że jeździectwo nie ogranicza się jedynie do przychodzenia na zajęcia i wsiadania na konia. W ośrodku, do którego uczęszczasz zostaniesz zaznajomiony także z czyszczeniem i siodłaniem konia, a także ze sprzątaniem jego boksu i ogólnym oporządzeniem zwierzęcia. 

Kontakt z nim nie ogranicza się bowiem jedynie do dosiadania. Konie to płochliwe zwierzęta, które budują relację z człowiekiem stopniowo. Oczywiście dla osób niedoświadczonych wybierane są zwierzęta spokojne i cierpliwe, jednak warto zachować podstawowe środki ostrożności. Nigdy nie podchodź do konia od tyłu. Kiedy pojawisz się w jego boksie po raz pierwszy daj znać o swojej obecności. Szeroki kąt widzenia nie sprawia, że zwierzak ma oczy dookoła głowy. Zaskoczony może zachować się gwałtownie. Zazwyczaj wystarczy się przywitać, wymieniając imię konia.

Wsiadanie na konia, wbrew temu co widać na filmach, zazwyczaj odbywa się po podstawionych schodkach, tak aby nie obciążać grzbietu zwierzęcia. Pierwsze lekcje zawsze odbywają się na lonży, czyli specjalnej lince. W ten sposób uczymy się utrzymywać w siodle. 

Nauka jazdy konnej dla dzieci

Pierwsze lekcje jazdy konnej mogą pobierać już trzyletnie maluchy. Warto wiedzieć, że dzieci do ósmego roku życia (albo do przekroczenia 145 cm wzrostu) nie jeżdżą na koniach, a na kucykach, dodatkowo dopasowanych do ich własnych rozmiarów. 

Dla dzieci wybiera się zwierzęta szczególnie bezpieczne, spokojne i cierpliwe. Nie ma praktycznie żadnych przeszkód przed zapisaniem malucha na lekcje jazdy konnej. Warto jednak pamiętać, że dziecko powinno być psychicznie przygotowane nie tylko na kontakt z koniem, ale także na stosowanie się do poleceń instruktora. 

jak_jezdzic_konno

Nauka jazdy konnej dla dorosłych

Naukę jazdy konnej można zacząć w każdym wieku. W większości ośrodków jeździeckich mieszkają różnorodne konie o zróżnicowanym temperamencie i budowie ciała. Można więc z powodzeniem zapisać się na pierwszą jazdę w wieku dorosłym i sprawdzić, czy ten sport jest właśnie dla nas. 

Ile trwa nauka jazdy konnej?

Nie da się jednoznacznie określić ile będą trwały lekcje jazdy konnej. Każdy bowiem opanowuje technikę w swoim indywidualnym tempie. Niektóre osoby już po kilku lekcjach są w stanie wyjechać w teren. Zazwyczaj jednak opanowanie podstaw zajmuje kilka tygodni. 

Kiedy poczujemy, że łapiemy równowagę w siodle w stępie, kłusie i galopie, jazda na lonży nie będzie nam już niezbędna. Następnym krokiem jest ćwiczenie swoich umiejętności technicznych na placu oraz wyjeżdżanie w teren. 

To ostatnie najczęściej ma formę spaceru po lesie, podczas którego spędzamy czas w towarzystwie instruktora. Warto zadbać o to, aby te dwa rodzaje treningu przeplatały się ze sobą. Na placu dopracujemy kwestie techniczne, jednak to w plenerze oswoimy się z różnymi naturalnymi sytuacjami.

Lekcje jazdy konnej

Podczas pierwszych lekcji jazdy konnej nie trzeba robić dużych zakupów. Konieczny będzie toczek, czyli kask jeździecki, który jednak możemy wypożyczyć w ośrodku. Najlepsze buty do jazdy konnej to takie sięgające za kostkę, które nie mają zapięć, klamer ani sznurówek. Na początku sprawdzą się w tej roli zwykłe sztyblety. Odzież jeździecka dla osoby początkującej powinna być przede wszystkim wygodna i niekrępująca ruchów. Pamiętajmy, że jeździectwo to sport uprawiany w plenerze, więc ubranie trzeba dostosować do pogody. 

Z czasem, kiedy już poznamy tajniki jeździectwa, z pewnością przyjdzie czas na skompletowanie własnego sprzętu. Warto wtedy zaopatrzyć się w rękawiczki jeździeckie, własny toczek, palcat, czapkę jeździecką oraz kamizelkę ochronną do jazdy konnej.

Jak lepiej jeździć konno?

Jazda konna to sport, który ma wiele aspektów i rodzajów. Niektórzy poprzestają na rekreacyjnych spacerach, inni będą ćwiczyli skoki, czy WKKW. Niezależnie od celu, istnieje tylko jeden sposób na to, aby poprawić swoje umiejętności jeździeckie – jeździć jak najwięcej. 

W jeździectwie powiedzenie: praktyka czyni mistrza jest niezwykle adekwatne. Jeżeli chcemy rozwijać się w tej dziedzinie sportu, konieczne jest doskonalenie swojej techniki w różnych warunkach. Nie należy ograniczać się jedynie do jazd na placu, ale jak najczęściej wyjeżdżać w teren. 

Nie da się zostać mistrzem jazdy konnej bez zrozumienia natury zwierzęcia, z którym współpracujemy. Z koniem trzeba poczuć więź i zrozumieć jego potrzeby. Dobry jeździec nie może bać się konia. Zrozumienie zwierzęcia i zbudowanie pozytywnej relacji wymaga spędzania z nim czasu nie tylko na treningach, ale także podczas pielęgnacji, sprzątania boksu oraz karmienia. 

jak_wyglada_nauka_jazdy_konnej

Technika jazdy konnej

Technika jazdy konnej jest niezwykle istotna, przede wszystkim dla naszego bezpieczeństwa. Właśnie dlatego warto od samego początku słuchać instruktora i stosować się do jego zaleceń. Już od samego początku wszystkie wady postawy powinny być korygowane.

Istnieją pewne ćwiczenia, które pozwolą nam na poprawę techniki jazdy konnej. Przede wszystkim zaleca się trenowanie jazdy od punktu do punktu. Innym rozwiązaniem jest tak zwana jazda po drążkach. Na czym to polega? Na podłożu rozkłada się specjalne drążki (najczęściej wykonane w bardzo intensywnych kolorach, a dzięki temu dobrze widoczne). Można wykonywać ćwiczenia, które polegają na przechodzeniu między drążkami lub najeżdżania na ich środek. To pozwoli zdecydowanie poprawić precyzję jazdy. 

Jazda konna – podsumowanie

Jazda konna to wprost idealne połączenie sportu i rekreacji na świeżym powietrzu. Co istotne, z jej dobrodziejstw mogą korzystać osoby w każdym wieku – nawet kilkuletnie dzieci oraz osoby starsze. Jeżeli zastanawiasz się, czy jeździectwo jest sportem dla ciebie, poszukaj najbliższego ośrodka jeździeckiego i udaj się na lekcję próbną. Być może odnajdziesz swoją nową, prawdziwą pasję. 

Lekcje zazwyczaj nie kosztują więcej niż kilkadziesiąt złotych za godzinę, a sprzęt na początku można wypożyczyć. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować i sprawdzić się w jeździectwie. Zachęcamy również do sprawdzenia naszego sprzętu do jazdy konnej, w sklepie internetowym Decathlon.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

JEŹDZIECTWO

Prawidłowy dosiad i postawa w siodle - jak je ćwiczyć w domu?

Prawidłowy dosiad i postawa w siodle - jak je ćwiczyć w domu?
JEŹDZIECTWO

Jazda konna - co to jest, jak zacząć jeździć konno?

Jazda konna - co to jest, jak zacząć jeździć konno?
JEŹDZIECTWO

Co daje jazda konna? Wpływ jazdy konnej na sylwetkę!

Co daje jazda konna? Wpływ jazdy konnej na sylwetkę!

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu