Boks – wszystko, co musisz wiedzieć o rękawicach dla pięściarza - Wszystko dla sportu
top
27 lutego 2019
5

Czy wiesz, jak dobrać rękawice bokserskie? A może nie jesteś pewny, z jakiego materiału będą dla Ciebie najodpowiedniejsze? Jeśli rozpoczynasz swoją przygodę z boksem – ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

 

Historia

 

            Sportem walki, który znany był już w starożytności, jest właśnie boks. Przez bardzo wiele lat, przed wynalezieniem rękawic bokserskich, walki toczyły się bez nich. Były one bardzo brutalne. W roku 1867 wprowadzono zasady, wedle których obowiązkiem zawodnika było posiadanie rękawic. Zasady te bardzo często były łamane i nieprzestrzegane. Do ujednolicenia systemu zasad doszło dopiero pod koniec XIX w. Boks to dyscyplina polegająca na walce dwóch przeciwników wyłącznie na pięści, z której wychodzi zwycięsko tylko jeden z nich lub dochodzi do remisu. Sport ten wzbudza liczne kontrowersje, a mimo to wciąż rośnie liczba jego zwolenników.

 

 

decathlon
Fot 1. Materiał własny | Zadbaj o to, by rozmiar Twoich rękawic był właściwy

Rodzaje rękawic bokserskich

 

            Najważniejszym elementem przy doborze rękawic dla pięściarza jest z pewnością ich rozmiar. Na rękawicach znajdziemy oznaczenie – liczbę wraz z literami „oz”, np. 12 oz. Ludzie bardzo często, widząc takie oznaczenie, myślą, że są to rękawice przeznaczone dla dzieci. Jest to oczywiście mylne skojarzenie, gdyż „OZ” to nic innego jak uncje. Jedna uncja to około 28 gramów. Tak więc im mniejsza liczba, tym rękawice będą lżejsze i odwrotnie, większa liczba – rękawice cięższe.

Podstawowe rozmiary rękawic bokserskich prezentują się następująco:

  • 8 oz (227 g) – rękawice przeznaczone wyłącznie dla dzieci oraz kobiet
    o bardzo małych dłoniach.
  • 10 oz (284 g) – standardowy rozmiar dla kobiet.
  • 12 oz (340 g) – dla kobiet o dużych dłoniach bądź mężczyzn o małych dłoniach.
  • 14 oz (397 g) – dla mężczyzn ze średnią dłonią: do 90 kg.

 

decathlon
Fot 2. Materiał własny | Im rękawica jest cięższa, tym jest ona bardziej bezpieczna

 

Rękawice powyżej 14 oz są stosowane wyłącznie przez mężczyzn o dużej wadze czy też bardzo silnych fizycznie. Dlaczego waga rękawic jest różna? Otóż dlatego, że im rękawica jest cięższa, tym jest ona bardziej bezpieczna. Osoby bardzo silne stosują cięższe rękawice, co powoduje, że szybkość zadawanego ciosu jest mniejsza, niż gdyby miały one rękawice o wadze znacznie niższej.

Materiał

 

            Jeśli chodzi o rodzaj tworzywa, to wyróżniamy rękawice ze skóry naturalnej oraz syntetycznej. I jedne, i drugie mają swoje wady i zalety. Producenci rękawic ze skóry naturalnej bardzo często nie podają informacji, z jakiej skóry konkretnie wykonany jest dany produkt; tu wyróżnić możemy: skórę kozią, bydlęcą i cielęcą. Takie rękawice będą przede wszystkim trwalsze, a także będą miały lepszą wentylację – dzięki temu, że „oddychają”, skóra dłoni nie będzie się szybko pocić. Jednak ich podstawową wadą jest cena – około 200 zł. Ten model będzie idealny dla wyczynowych bokserów.

Dla osób rozpoczynających swoją przygodę z tym sportem z pewnością lepsze będą rękawice syntetyczne, które to możemy kupić w znacznie niższej cenie. Powłoka wierzchnia tego typu rękawic zazwyczaj wykonywana jest z PU (poliuretanu).

Outshock 300 vs Outshock 500

 

Nadszedł czas na porównanie dwóch modeli dostępnych w naszej ofercie. Pod lupę bierzemy rękawice Outshock 300 oraz Outshock 500. Zestawienie zostało przedstawione w poniższej tabeli.

 

Charakterystyka
 

Outshock 300

 

Outshock 500

Przeznaczenie Dla początkującego boksera. Dla zaawansowanego boksera (3-4 treningi w tygodniu).
Cena 89,99 zł 129,99 zł
Materiał Wykonane są ze średniej gęstości odlewanej pianki pokrytej syntetycznym materiałem (PU). Wykonane są z gęstej odlewanej pianki pokrytej syntetyczną powłoką.
Ocena klientów 4,6/5 5/5

 

Nowa marka – Outshock

 

Celem marki Outshock jest przede wszystkim bezpieczeństwo. Szeroki asortyment produktów skierowanych do pasjonatów sportów walki zapewnia komfort, ale również ochronę użytkownika, co osiągnięto między innymi dzięki współpracy z zawodowcami.

 

Celem Outshock jest uczynić boks dostępnym dla każdego, eliminując strach przed urazem i dzięki temu pozwalając poruszać się w obszarze szczytnych wartości przyświecających temu sportowi: zaufania, zaangażowania, odwagi i szacunku dla przeciwnika. Tymi 4 wartościami kieruje się na co dzień zespół marki, tworząc techniczne i wysokiej jakości produkty – podkreśla Olivier Clayssen, szef marki Outshock.

 

decathlon
Fot 3. Materiał własny | BANDAŻE BOKSERSKIE 100 2,5M OUTSHOCK

           

Częstym błędem popełnianym przy zakupie rękawic bokserskich jest niedokupienie do nich bandaży bokserskich. Są one warte uwagi, gdyż nie tylko dodatkowo zabezpieczają nasze nadgarstki, ale również chronią rękawice przed nieprzyjemnym zapachem, który może się pojawić po ich kilkukrotnym użyciu w czasie treningów.

 

decathlon
Fot 3. Materiał własny | Bandaże bokserskie zabezpieczają nadgarstek i chronią rękawice przed nieprzyjemnym zapachem

 

Reasumując, bardzo ważne jest, by przy doborze rękawic bokserskich nie kierować się wyłącznie ich wyglądem czy też niską ceną. Przede wszystkim musimy myśleć o bezpieczeństwie i o tym, by jak najlepiej ochronić swoje dłonie przed niechcianymi kontuzjami, zwłaszcza nadgarstków, gdyż to one najczęściej ulegają urazom. Jeśli nie jesteś pewny, jakie rękawice są dla Ciebie odpowiednie, zasięgnij rady naszych doradców w sklepie, albo skontaktuj się z nami mailowo. Wspólnie znajdziemy rękawice uszyte na Twoją miarę 🙂 

Klaudia Matysiak
Pełna optymizmu, energii, zarażająca pasją do sportu i zdrowego stylu życia na co dzień pracująca w Decathlon Radom. Jako miłośniczka siłowni, piłki nożnej i MMA chętnie porozmawiam na te tematy oraz doradzę w kwestii tych sportów. Skontaktuj się ze mną mailowo: klaudia.matysiak@decathlon.com
Zadaj pytanie

Udostępnij:
Oceń artykuł:
5 (100%) 2 votes