Alpy to najwyższy górski łańcuch w Europie. Z alpejskich szczytów rozciągają się wspaniałe widoki, ale zdobycie czterotysięczników jest trudnym zadaniem, które wymaga odpowiedniego przygotowania. Ogromna część szlaków wiążę się ze wspinaczką górską. Jak się na to przygotować pod względem stroju? Jak się ubrać w wysokie góry, czyli Alpy?
Podstawy tego, jak się ubrać w góry zimą i latem zna każdy. Dotyczy to jednak jednodniowych bądź maksymalnie kilkudniowych nieskomplikowanych wypraw górskich. Tymczasem wyjazd w Alpy wiąże się z koniecznością wspinaczki w trudnych warunkach. Nawet jeśli wyjeżdżasz w Alpy latem, atak szczytowy na najwyższe góry wiąże się z walką z lodem, mrozem, wiatrem i śniegiem.
Dlatego odpowiedź na pytania “jak się ubrać w wysokie góry” wcale nie jest oczywista. Komplet odzieży alpinistycznej musi zawierać:
Należy wziąć ze sobą kilka warstw ubrań, aby zastosować zasadę ubioru “na cebulkę”. Podczas podejścia, zwłaszcza w niższych partiach może być bardzo ciepło, dlatego konieczna jest możliwość swobodnego zdjęcia konkretnych warstw. Jednak im wyżej, tym trudniejsze warunki, zwłaszcza zimą.
Odzież alpinistyczna to nie wszystko. Na wyprawę w Alpy potrzebujesz także szeregu rzeczy, bez których wspinaczka nie będzie możliwa. To m.in.:
Decydują się na to, jak się ubrać w wysokie góry pamiętaj, że w Alpach na jednej wyprawie spędzisz minimum kilka dni. Weź mały zapas środków do prania – po zejściu będzie możliwość odświeżenia garderoby. Pamiętaj, że właściwy ubiór w Alpy to jedna z podstaw bezpieczeństwa. W wysokich górach zagrażają ci oparzenia, spadające kamienie i wiele innych rzeczy, których skutki można łatwo zminimalizować dobrym strojem i przygotowaniem.
Nie warto zabierać w Alpy bawełnianych rzeczy. Łatwo je przepocić, długo schną i ważą znacznie więcej niż lekka, oddychająca odzież ze sztucznych materiałów (albo wełny merynosa). Podczas wyprawy w góry wysokie liczy się każdy gram, który nosisz w plecaku lub na sobie, więc strój musi być maksymalnie praktyczny. Nie wybieraj najtańszej odzieży alpinistycznej w ramach oszczędności, bo zemści się to na twoim samopoczuciu, a w najgorszym wypadku na bezpieczeństwie.
Podczas wyboru ciepłej odzieży szukaj jednocześnie takich materiałów, które sprawnie odprowadzają pot i pozwalają skórze oddychać. Inaczej na szczyt będziesz wchodzić jak w termosie, co zmniejszy twoją wydajność, a wejścia na szczyty w Alpach powinny być wykonywane sprawnie i szybko.