WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak się ubrać w wysokie góry? Skompletuj strój alpinisty

05 luty 2021
#PORADY

Alpy to najwyższy górski łańcuch w Europie. Z alpejskich szczytów rozciągają się wspaniałe widoki, ale zdobycie czterotysięczników jest trudnym zadaniem, które wymaga odpowiedniego przygotowania. Ogromna część szlaków wiążę się ze wspinaczką górską. Jak się na to przygotować pod względem stroju? Jak się ubrać w wysokie góry, czyli Alpy?

Jak się ubrać w wysokie góry – podstawa stroju alpinisty

Podstawy tego, jak się ubrać w góry zimą i latem zna każdy. Dotyczy to jednak jednodniowych bądź maksymalnie kilkudniowych nieskomplikowanych wypraw górskich. Tymczasem wyjazd w Alpy wiąże się z koniecznością wspinaczki w trudnych warunkach. Nawet jeśli wyjeżdżasz w Alpy latem, atak szczytowy na najwyższe góry wiąże się z walką z lodem, mrozem, wiatrem i śniegiem.

Dlatego odpowiedź na pytania “jak się ubrać w wysokie góry” wcale nie jest oczywista. Komplet odzieży alpinistycznej musi zawierać:

 • specjalistyczne rękawice chroniące przed mrozem i wiatrem, nieprzemakające, jednocześnie umożliwiające wspinaczkę,
 • spodnie do wspinaczki – długie, chroniące przed wiatrem i mrozem, które nie mogą być obcisłe, ale muszą trzymać się na miejscu i dawać możliwość łatwego zamontowania uprzęży,
 • kurtkę – koniecznie dostosowaną do wypraw alpinistycznych,
 • bieliznę termoaktywną,
 • koszulkę termoaktywną,
 • skarpety do wspinaczki wysokogórskiej, np. skarpety Alpinism,
 • buty alpinistyczne,
 • ochraniacze na buty (zapobiegają wpadaniu śniegu do środka),
 • czapkę.

Należy wziąć ze sobą kilka warstw ubrań, aby zastosować zasadę ubioru “na cebulkę”. Podczas podejścia, zwłaszcza w niższych partiach może być bardzo ciepło, dlatego konieczna jest możliwość swobodnego zdjęcia konkretnych warstw. Jednak im wyżej, tym trudniejsze warunki, zwłaszcza zimą.

Jak się ubrać w góry, aby zwiększyć bezpieczeństwo na szlaku w Alpach?

Odzież alpinistyczna to nie wszystko. Na wyprawę w Alpy potrzebujesz także szeregu rzeczy, bez których wspinaczka nie będzie możliwa. To m.in.:

 • kask – chroniący głowę przed uderzeniem w razie upadku lub utraty równowagi,
 • gogle – słońce intensywnie odbijające się od śniegu może wywołać nawet ślepotę śnieżną,
 • raki,
 • czekan,
 • czołówka,
 • inne akcesoria alpinistyczne.

Decydują się na to, jak się ubrać w wysokie góry pamiętaj, że w Alpach na jednej wyprawie spędzisz minimum kilka dni. Weź mały zapas środków do prania – po zejściu będzie możliwość odświeżenia garderoby. Pamiętaj, że właściwy ubiór w Alpy to jedna z podstaw bezpieczeństwa. W wysokich górach zagrażają ci oparzenia, spadające kamienie i wiele innych rzeczy, których skutki można łatwo zminimalizować dobrym strojem i przygotowaniem.

Jak się nie ubierać w wysokie góry – błędy w stroju alpinisty

Nie warto zabierać w Alpy bawełnianych rzeczy. Łatwo je przepocić, długo schną i ważą znacznie więcej niż lekka, oddychająca odzież ze sztucznych materiałów (albo wełny merynosa). Podczas wyprawy w góry wysokie liczy się każdy gram, który nosisz w plecaku lub na sobie, więc strój musi być maksymalnie praktyczny. Nie wybieraj najtańszej odzieży alpinistycznej w ramach oszczędności, bo zemści się to na twoim samopoczuciu, a w najgorszym wypadku na bezpieczeństwie.

Podczas wyboru ciepłej odzieży szukaj jednocześnie takich materiałów, które sprawnie odprowadzają pot i pozwalają skórze oddychać. Inaczej na szczyt będziesz wchodzić jak w termosie, co zmniejszy twoją wydajność, a wejścia na szczyty w Alpach powinny być wykonywane sprawnie i szybko.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

ALPINIZM

Namioty do zadań specjalnych. Recenzja Makalu od Simonda prosto z Chan Tengri i Piku Lenina

Namioty do zadań specjalnych. Recenzja Makalu od Simonda prosto z Chan Tengri i Piku Lenina
ALPINIZM

Jak wybrać raki alpinistyczne?

Jak wybrać raki alpinistyczne?
ALPINIZM

Jak wybrać czekan alpnistyczny?

Jak wybrać czekan alpnistyczny?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu