WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak wybrać śpiwór alpinistyczny? - recenzja śpiwora puchowego Simond Makalu

21 luty 2019
#PORADY
#SPRZĘT

Śpiwór oprócz dobrego plecaka to podstawowy ekwipunek turysty. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu, z czego powinien być wykonany, do jakiej temperatury sprawdzi się dany model? Chcesz poznać odpowiedź na te pytani? Zapraszam do lektury

Na rynku istnieje wiele rodzajów śpiworów różniących się wypełnieniem (syntetyczne lub puchowe), krojem (proste, mumie) oraz zakresem temperatur, na jakie są przeznaczone. Oczywiście każdy z takich śpiworów ma swoje wady i zalety, których nie będę tu opisywać natomiast skupię się na mojej subiektywnej ocenie śpiwora puchowego Simond Makalu, który miałam okazję przetestować.

Planowanie, odrobina chęci i...dobry śpiwór

Zimowe biwaki nie są mi obce. Wielokrotnie przemierzałam głównie nasze piękne Sudety na nartach lub pieszo, z bagażem na plecach i nocką w namiocie. Można się wtedy poczuć jak na prawdziwej górskiej wyprawie, wcale nie wyjeżdżając w dalekie kraje :). Potrzeba jedynie odrobiny chęci, czasu i dobrego towarzysza. Kiedy już to wszystko mamy, nadchodzi czas planowania i przygotowania się do wyprawy. I tu warto zastanowić się nad śpiworem, jaki ze sobą weźmiemy.

alpinizm decathlon

Fot 1. Materiał własny | ŚPIWÓR ALPINISTYCZNY MAKALU I LIGHT SIMOND

Ważne aby nasz śpiwór był wygodny, zapewniał nam odpowiedni komfort termiczny, a przy tym był lekki i nie zajmował dużo miejsca w plecaku.

Śpiwór Simond Makalu – najważniejsze parametry

Simond Makalu to śpiwór z puchowym wypełnieniem, w kształcie mumi, o temperaturze komfortu -5 C. Puch, który go wypełnia ma bardzo wysoką sprężystość (850 CUIN), dzięki czemu świetnie się kompresuje i nie ma problemu ze spakowaniem go do plecaka. Po kompresji bardzo szybko wraca to swoich „normalnych rozmiarów".

alpinizm decathlon

Fot 2. Marta | Lekki i ciepły śpiwór na wyprawy alpinistyczne 

Jest też naprawdę lekki (1070 gram) co ma znaczenie przy wielogodzinnych wędrówkach. Wierzchni materiał typu Ripstop wydaje się bardzo delikatny i uważałabym na wszelkie ostre przedmioty, mogące go zahaczyć i rozerwać.

Śpiwór Simond Makalu – jak sprawdził się w praktyce?

Tym razem zimową noc przyszło mi spędzić w jamie śnieżnej na wysokości ok. 1300 m n.p.m. przy temperaturze oscylującej w granicach -4 C. Warunki były idealne do testowania nowej „puchówki" :). W śpiworze spałam tylko w bieliźnie termicznej, na karimacie grubości 0.8 cm i w płachcie biwakowej zabezpieczającej go przed ewentualną wilgocią. Nie marzłam ani nie było mi gorąco. Miałam duże poczucie komfortu a kształt śpiwora, zapewniał mi odpowiednią ilość miejsca i okazał się naprawdę wygodny.

alpinizm decathlon

Fot 3. Marta | Śpiwór sprawdzi się w trudnych, zimowych warunkach 

Jednak nad ranem, kiedy „zjechałam" z karimaty poczułam chłód od spodu, co było normalne w tej sytuacji ale okazało się również, że w miejscu, gdzie spoczywa największy ciężar (okolice miednicy) puch po prostu rozjechał się na boki i został sam materiał. Wydaje mi się, że gdyby komory puchowe (wgproducenta są to komory typu H) w tych miejscach były mniejsze nie byłoby takiego problemu.

Kolejną drobną niedogodnością okazała się dla mnie bardzo mała (płytka) kieszonka wewnętrzna która posiada tylko punktowe zapięcie na rzep. Niewiele można do niej zmieścić a do tego przy poruszaniu się w śpiworze wszystko wypada. Wystarczyło by wszyć delikatny zamek lub listwę zamykającą kieszeń na rzep na całej jej długości i byłaby ona dużo wygodniejsza i bardziej praktyczna.

alpinizm decathlon

Fot 4. Marta | Śpiwór simond makalu jest ciepły i zapewni Ci utrzymanie ciepła nawet przy minusowych temperaturach 

Końcowa ocena śpiwora Simond Makalu

Zalety śpiwora zdecydowanie przeważają nad niedogodnościami i uważam że jest to bardzo dobry wybór wśród śpiworów puchowych występujących na rynku. Mały (świetnie się kompresuje), lekki, ciepły i mimo kształtu mumi naprawdę wygodny, a do tego w bardzo konkurencyjnej cenie.

A Wy, na co zwracacie największą uwagę wybierając śpiwór? A może testowaliście już śpiwór Simond Makalu?

Autor: Marta

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

ALPINIZM

Namioty do zadań specjalnych. Recenzja Makalu od Simonda prosto z Chan Tengri i Piku Lenina

Namioty do zadań specjalnych. Recenzja  Makalu od Simonda prosto z Chan Tengri i Piku Lenina
ALPINIZM

Jak wybrać raki alpinistyczne?

Jak wybrać raki alpinistyczne?
ALPINIZM

Weekend w Tatrach - recenzja czekana Ocelot!

Weekend w Tatrach - recenzja czekana Ocelot!

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu