WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Wyprawa na Kazbek: Jak zdobyć Kazbek?

30 listopad 2020
#PORADY

Podstawą wyprawy na Kazbek jest przygotowanie. Jeden z najwyższych szczytów Kaukazu o wysokości 5033,8 m n.p.m. wymaga sprzętu, kondycji i umiejętności. Mimo tego ogromna grupa osób traktuje Kazbek jako “lekką górę” do zdobycia. Tymczasem na szczyt nie wiedzie prosty, oznakowany szlak, a pójście po śladach innych ludzie można doprowadzić do wpadnięcia w szczelinę lodowca. Jak bezpiecznie zdobyć Kazbek? Jak się przygotować do takiej wyprawy? Poznaj podstawowej informacje o tym, jak przygotować wyprawę na Kazbek w Gruzji.


Dlaczego nie należy lekceważyć przygotowań do wyprawy na Kazbek?

Kazbek posiada opinię łatwej góry. Wiele osób decyduje się wejść na ten szczyt, aby przełamać swoje pierwsze 5 000 m.n.p.m. Jednak przygotowań do takiej wyprawy nie należy lekceważyć! Po pierwsze szlak na Kazbek nie jest oznakowany. Po drugie zasady chodzenia po lodowcu są zupełnie inne niż zasady chodzenia po zwykłych górach. Nawet zimowe doświadczenie chodzenia po szczytach Tatr Wysokich nie jest w tej sytuacji wystarczające. Letnia wyprawa na Kazbek jest trudniejsza niż wyprawa na Rysy zimą. Zajmuje kilka dni, wymaga aklimatyzacji na określonych wysokościach, a także sprzętu, przeszkolenia i doświadczenia w jego używaniu.

Dlaczego więc tak wiele osób traktuje Kazbek jak emocjonujące, ale możliwe do zdobycia tatrzańskie szczyty? Ponieważ cała wyprawa nie nakłada większych nakładów finansowych. Cały potrzebny sprzęt można wypożyczyć na miejscu. Nikt nie wymaga pozwoleń na wejście na Kazbek, a przewodnik nie jest obowiązkowy. Poza tym można dojechać asfaltową drogą do samego podnóża góry, co daje złudne wrażenie, że to prosty szlak. Tymczasem nie znajdziemy tam nawet żadnego oznakowania szlaku, ponieważ to nie jest ten typ górskich wycieczek.

Dla kogo jest wyprawa na Kazbek?

O takiej wyprawie mogą pomyśleć osoby, które znajdują się w dobrej kondycji fizycznej, mają kilka-kilkanaście dni wolnego (to nie jest jednodniowa wycieczka) oraz które nie mają przeciwwskazań zdrowotnych do wspinaczki wysokogórskiej. W teorii nie trzeba mieć doświadczenia we wspinaczce. W praktyce jeśli na Kazbek idziemy sami (co samo w sobie jest niebezpieczne!), to nie możemy być laikami w tym temacie. 

Nie musimy mieć doświadczenia tylko wtedy, kiedy korzystamy z usług doświadczonego przewodnika górskiego oraz przejdziemy odpowiednie przeszkolenie. W miejscowości Kazbegi tuż u podnóża Kazbeku funkcjonuje kilka agencji górskich, które organizują wyprawy na Kazbek w bezpieczny sposób. Zapewniają sprzęt, przewodników i wiedzę. Część z nich obsługuje turystów z Polski w naszym ojczystym języku, a jedna jest założona przez Polaków.

Jak zdobyć Kazbek?

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniej agencji górskiej. Może być to agencja lokalna albo biuro zarejestrowane w Polsce, które organizuje tego typu wyprawy. Ważne, abyśmy mieli zaufanie do organizatora. Każdy, kto chce zdobyć Kazbek na własną rękę, musi osobiście wykupić specjalne ubezpieczenie, zorganizować dojazd oraz całą logistykę. Sprzęt górski można w dużej mierze wypożyczyć w Kazbegi, ale nie wszystko tam dostaniemy. Ze sprzętu, oprócz odpowiedniej odzieży, potrzebne nam będą:

Podejście pod szczyt rozpoczyna się z Kazbegi, czyli z wysokości 1800 m n.p.m. Nie należy rozpoczynać wyprawy tego samego dnia, w którym przyjechaliśmy do miasteczka. Przy planowaniu ataku na pięciotysięcznik trzeba dać organizmowi czas na regenerację, tym bardziej, że podróż do Kazbegi z lotniska może zająć całą noc lub cały dzień (w zależności od tego, kiedy wylądujemy). Planując lot do Gruzji, warto szukać lądowań na dwóch lotniskach. Pierwsze to Tbilisi (3 godziny drogi samochodem do Kazbeku), a drugie to Kutaisi (7 godziny drogi samochodem do Kazbeku). 

Przed wejściem należy przemyśleć trasę oraz wybrać punkty aklimatyzacyjne. Należy mieć ze sobą cały potrzebny sprzęt, ponieważ małe schronisko prowadzone na Kazbeku oferuje dosłownie tylko dach nad głową. Można tam pozyskać wodę ze źródła, ale i tak należy ją przefiltrować.

Na Kazbek można wspinać się przez cały rok, ale sezon na wyprawy trwa tylko latem. Wtedy właśnie pojawiają się stabilniejsze warunki pogodowe. O wejściach zimowych mogą myśleć tylko doświadczeni alpiniści. Największe tłumy na Kazbeku spotkamy w lipcu i w sierpniu.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

ALPINIZM

Namioty do zadań specjalnych. Recenzja Makalu od Simonda prosto z Chan Tengri i Piku Lenina

Namioty do zadań specjalnych. Recenzja  Makalu od Simonda prosto z Chan Tengri i Piku Lenina
ALPINIZM

Jak wybrać raki alpinistyczne?

Jak wybrać raki alpinistyczne?
ALPINIZM

Jak wybrać czekan alpnistyczny?

Jak wybrać czekan alpnistyczny?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu