Bieg na orientację, pomimo wymagającej formy, cieszy się stale rosnącą popularnością i zrzesza tysiące zawodników. Dotyczy to zarówno zawodów organizowanych w Polsce, jak i na całym świecie. Dyscyplina ta, często wskazywana jest jako alternatywa dla klasycznego biegania. Biegi na orientację organizowane są w lesie i dlatego nazywane są przez pasjonatów zielonym sportem. Zadaniem uczestników jest zaliczenie jak najszybciej i bezbłędnie trasy przy użyciu papierowej mapy. Zawodnicy po kolei zaliczają punkty kontrolne.
Najważniejsze i najpopularniejsze wydarzenia w tej dziedzinie, przyciągają nawet 25 tysięcy uczestników, którzy walczą o zwycięstwo w różnych kategoriach wiekowych oraz stylach biegu. Jeśli lubisz biegać, to koniecznie wypróbuj techniki orientacji. Na czym polega ta dyscyplina, jak odpowiednio się do niej przygotować i jak szybką ją przebyć?
Zasady biegu na orientację (z ang. foot orienteering), niewiele różnią się od maratonów czy biegów na krótkie i średnie dystanse. W tym przypadku zwycięzcą również zostaje osoba, która zaliczy najszybciej i bezbłędnie swoje trasy. Jednak w przeciwieństwie do klasycznych zawodów, uczestnikom biegu na orientację pozostawia się dowolność w wyborze drogi, którą dotrą do kolejnych punktów rozmieszczonych na trasie. Najistotniejsze jest to, by pokonać trasę w jak najkrótszym czasie pomiędzy punktami kontrolnymi.
Przeczytaj także: Bieganie na orientację – jak zacząć?
Oznacza to, że na ostateczny wynik nie zawsze wpływ ma szybkość czy technika samego biegu. Sztuka tej dyscypliny polega na jak najsprawniejszym posługiwaniu się mapą i kompasem w trakcie rozgrywki. Ponadto kluczowym czynnikiem, jest dobrze wykształcona orientacja w terenie i nawigacja, która umożliwia intuicyjne przemieszczanie się po nieznanych obszarach leśnych.
Tego rodzaju zdolności są obowiązkowe, gdyż organizatorzy przekazują uczestnikom mapę z wyznaczonym punktem startowym i trasą biegu tuż przed samym startem. Dokładna trasa dla konkretnych zawodów nie jest znana uczestnikom, przez co nie są oni w stanie zaplanować drogi wcześniej.
Pierwszy bieg na orientację odbyły się w Norwegii w 31.10.1897 r. Początkowo sama formuła zawodów nieco różniła się od obecnej, a uczestnikami byli wyłącznie żołnierze. Jednak na początku XX wieku, dyscyplina ta zaczęła być praktykowana przez pozostałych obywateli kraju. Stopniowo nabierała popularności także na terenie całej Europy.
Przeczytaj także: Jakie buty do biegania w terenie?
W 1961 roku powstała Międzynarodowa Federacja Sportów na Orientację, do której siedem lat później dołączyła również Polska. Debiut biało-czerwonych na mistrzostwach świata, miał miejsce w 1970 r. Obecnie na terenie całego kraju zarejestrowanych jest ok. 100 klubów sportowych. Doświadczeni trenerzy biegu na orientację, pomagają młodym adeptom orienteeringu szkolić się w tej dyscyplinie. Lista zarejestrowanych klubów, dostępna jest na oficjalnej stronie Polskiego Związku Orientacji Sportowej.
Biegi na orientację często bywają utożsamiane ze sprofesjonalizowaną wersją gry w podchody. Takie skojarzenia budzi przede wszystkim wyposażenie biegacza, które jest nieco odmienne od ekwipunku klasycznych maratończyków, czy też uczestników biegów przełajowych.
Podstawowymi atrybutami biegu na orientację są:
Bieg na orientację to dyscyplina sportowa, która łączy w sobie kulturę maratońską i akcent survivalowy. Dlatego poza wyborem mapy i kompasu, każdy profesjonalny orientalista, musi zatroszczyć się o: